Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Mutfak Silikonları Zararlı mı?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  silikon mutfak eşyaları, silikon eşyalar, silikonun zararları


  Sevgili melekler, mutfaklarda her görselliği hem de kolay kullanımı ve rahat temizlenmesi sebebiyle son zamanlarda silikon eşyalar çokça kullanılır hale geldi. Birbirinde gözalıcı renklerle ilgi çeken ve satın alınıp kullanılan kek kalıpları haricinde, yumurta fırçası, maşa, kaşık, spatula şeklinde de karşımıza çıkan silikon mutfak gereçleri acaba ne derece sağlıklı?
  Bu sorunun cevabını Diyetisyen Cansu Büyükbaş veriyor.




  < Konu Resmi..>


  Silikon, camın da hammaddesi olan silis kumunun sıvılaştırılması sonucunda elde edilen sağlıklı ve hijyenik bir hammaddedir. Silikonun ortalama erime sıcaklığı 357°C dir. Bu sebeple bu kadar esnek bir malzeme şaşırtıcı bir biçimde fırının içerisinde erimeden kullanılabilir.

  Silikon kalıpların diğer klasik kalıplardan farkı nedir?

  Metal kalıplar normal şartlarda kullanılsa bile kullanımlardan doğan deformasyonlar sonucu, kısa bir süre sonra yapışmama ve sağlıklı olma özelliğini yitirir. Silikon kek kalıpları ise kullanma prospektüsüne uyulduğu sürece yıllarca kullanılabilir. Plastik kaplar sıcağa dayanıklı değildir. Fırında kullanılmamalarının dışında içine konulan sıcak yiyeceklerle bile etkileşime geçerek insan sağlığına zararlı hale gelirler. Cam kaplar aslında en güvenilir, en sağlıklı kaplardır fakat onlarında kırılma, çatlama riski ve yüzeyine dokunan malzemelere yapışma özelliği vardır.

  Silikon kaplar kanserojen madde içermiyor

  %100 sıvı silikon (LSR), ürüne kesinlikle tat ve koku geçirmez. Ve yine % 100 silikon kaplar kanserojen madde içermez. İçerisinde insan sağlığı için zararlı maddeler yoktur. Esnek ve pratiktir. Çatlamaz, kırılmaz yıllar boyu kullanılabilir. Kendi yüzeyine dokunan malzemelere yapışmaz bu yüzden kullanırken yağa ihtiyaç duyulmaz bu da gereksiz kalori almamamızı sağlar. Pişen kekin kalıptan çıkması teflon kalıplara göre bile daha kolaydır. Isıyı hızlı ve dengeli yayar. Kolay temizlenir, deterjan gerektirmez. -25 ile +220 C arasında fırın, mikrodalga fırın, buzdolabı ve derin dondurucuda kullanılabilir.

  Alırken neye dikkat edilmeli?

  Diğer kaplara göre daha avantajlı gözüken silikon kaplar yaklaşık 10 yıldır üretilmekte ve bu konuda aslında çok fazla çalışmaya erişilememekte. Silikon pişirme kalıpları çok basit gibi görünmesine rağmen üretimi oldukça zor ve yatırım maliyetleri yüksek. Bu kapları alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında, % 100 silikon kaplar kullanmak ve kapların içerisine plastik katılmadığından emin olmak, kapların Tarım Bakanlığı izni ile üretilmiş olup, Sağlık Bakanlığı Hıfzısıhha Enstitüsü ve uluslar arası akredite laboratuardaki analizler yönünden Avrupa standartlarına uygunluğu belgelenmiş olmalıdır. Ve kesinlikle merdiven altı, ucuz ürünler kullanılmamalı, bilindik markalar tercih edilmelidir.

  Uzun vadede sağlığa etkileri bilinmiyor

  Silikon mutfak kapları daha çok son zamanlarda yaygınlaştığı ve aslında çok kısa zamandır kullanımda olduğu için ileri ki yıllarda insan sağlığında nasıl etkilerinin olacağı bilinmiyor. Ulaşabildiğimiz çok fazla AR-GE çalışması olmadığı için de tedbirli kullanılmalı ve eğer kullanacaksak bile bu alanda kendini ispatlamış markaları tercih etmeliyiz.


   
Mutfak Silikonları Zararlı mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mutasyonlar Zararlı mıdır?

  Mutasyonlar Zararlı mıdır?

  heterozigot mutasyon nedir Soru : Evrim mutasyonlara bağlı ve çoğu mutasyon zararlı değil midir? Cevap: Hayır, mutasyonların çoğu ne zararlı ne de faydalıdır. Bu kısa cevaptı. Uzun cevap şudur; mutasyonlar nötr (ne zararlı ne de yararlı) olabilirler, çok zararlı ya da çok yararlı olabilirler ve en önemlisi mutasyonların zararlı ya da yararlı olmaları çevreye bağlıdır. Çoğu mutasyon ya nötrdür...
 2. kutu sütler zararlı mı?

  kutu sütler zararlı mı?

  hazır sütten yoğurt yapılırmı Reklamlara inandık, bir nesil margarinle büyüdük. Reklamlara inandık, mahallemizi kapı kapı dolaşan sütçümüzü bıraktık, marketlerden kutu süt alır olduk. Kutu süt üreten şirketler, sokak sütünün (diğer adıyla çiğ sütün) sokakta uzun süre gezdiğini, mikrop ürettiğini, sütçünün su kattığını, pis olduğunu söylediler. Kendi ürettikleri kutu sütler “hijyenik”...
 3. Emzik Zararlı Mı ?

  Emzik Zararlı Mı ?

  Yapılan çeşitli araştırmalara göre bebeklerin yaklaşık olarak %85 inin birinci aydan başlayarak emzik kullandığı gösterilmiştir. Annelerde emzik kullanımı ile ilgili yapılan anketlerde, emzik kullanımının genellikle normal bir davranış olarak kabul gördüğü ve bebeklerin emziğe kuvvetle bağlandıkları saptanmıştır. Anne sütünü kısa süre alan bebeklerde emzik kullanma sıklığının daha fazla...
 4. Plastik kaplar zararlı mı?

  Plastik kaplar zararlı mı?

  plastik kap Hepimizin mutfağında bir çok plastik kap mevcuttur. Peki bu plastik kaplar zararlı mı? Buyrun öğrenelim Melek'lerim:) Suya dayanıklı plastik ambalajlar yüksek ısıya maruz kaldıklarında yiyeceklerinize zehirli toksinler damlatır. Dioksin 2004 yılında zehirlenen Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yushchenko'nun zehirlenmesine neden olan kimyasalın adı. Yüz kondisyonunun korkunç bir...
 5. Maydanoz hamileler için zararlı mı neler zararlı

  Maydanoz hamileler için zararlı mı neler zararlı

  hamileler e neler zararlı nane ve maydonoz u bliorum daha neler

Sayfayı Paylaş