Etiketler:
 1. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa

  Mutlu evlilik için kavga şart! (mış)

  Konu, 'Tavsiye Al' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

  Mutlu evlilik için kavga şart! [​IMG]
  Uzmanlara göre iyi kavga edebilen çiftler mutlu bir evlilik sürdürüyor. İyi kavga edebilmek gereken önemli hususlar.
  İyi evliliklerle kötü evlilikleri birbirinden ayıran temel özelliklerden biri kavga edebilmek. İyi kavga eden çiftlerin mutlu bir evlilik sürdürdüğü belirtiliyor.
  Uzman Psikolog Erhan Özden'in Zaman Gazetesi'nde yer alan açıklamalarına göre yaşadığı yer işyeri veya okul gibi evlilik dışındaki sosyalleşme alanlarında insanlar farklı davranışlar sergiler. Kendilerini mutsuz eden ya da çatışma yaşadığı kişileri hayatında uzağa koyabilir. Hiç görüşmeyebilir ya da kendilerini böyle ortamlardan uzak tutma yoluna gidebilir.
  Ancak evlilik durumunda böyle davranışlar beklenmez. Özellikle çatışma anlarında eşinizi aynı ev içinde hayatınızdan uzağa fırlatmak çare olmaz. Bu şekilde evliliğinizle aranıza mesafe koymak evli kimliğiyle bekâr yaşamak gibi ucube bir ruh halini size dayatır. Veya sadece çatışma çıkarmayacak konuların suni güvenlikli çatısında nefes almaya çalışırsınız ki bu evliliğinizi daha da çok kanatır.
  Bir uçurumun kenarında yürür gibi her an yine o 'açmaz' konulardan birinin uçurumuna düşmekten öyle korkar hale gelirsiniz ki; bu korku evliliğinizi sürekli gergin bir adrenalin bağımlısı haline getirir. O zaman acilen bir yetenek kazanmanız gerekir: Kavga etmek! Mutsuz evliliklerde sıfır kavga ve paralelinde içe çekilerek kendi dünyasında kaybolma ya da her seferinde ruhsal hasar şiddeti biraz daha artan yaralayıcı kavgalar yaşanır. Mutlu evliliklerde ise "iyi kavga"lar vardır. İyi kavga etmek için şunlara dikkat edin:
  Mekânını iyi ayarlayın!
  Eşiniz bir şey yapıyorken izliyorken bulaşık yıkıyorken ya da ortamda başka birileri de varken konuşmayın. Unutmayın Galile'yi bile dünyanın yuvarlak olduğunu kimse hazır değilken söylemesi yakmıştır. Başkalarının yanında eşinizi eleştirmeyin. Eşinizin bırakın sizin ne demek istediğinizi anlamasını iki cepheden saldırı geliyormuşçasına sadece savunma hattını güçlendirecektir.
  Zamanını iyi ayarlayın!
  Eşinizle çatışma yaşadığınız konuyu çatışma anında konuşmayın. Bırakın kanınız biraz soğusun. Kalp vuruş ritmi erkeklerde dakikada 72 kadınlarda 82'dir. Ancak bu oranlara güvenmeyin kalp 1 saniyede 30 vuruş hız artırabiliyor. 100'den sonra ise adrenalin patlar kaslar gerilir nefes almak bile zorlaşır. İstediğiniz kadar bir daha anlatayım bu sefer olacak deyin yalancı çıkacaksınız. Oysa iyi kavgada tansiyon tartışma boyunca ibrede 100'ü hiç görmez.
  Dinlemeye hazır olun!
  Konuşmaktan çok dinlemek derdiniz olsun. Unutmayın cümlelerinizin tamamlanması hiç de önemli değil. Eşiniz konuşmaya başladığında söylemek istediğinizi unutun ve sadece dinleyin. Kelimelerinin tonundaki duygunun sesini duyabilmeniz için mutlak sessizliğe ve sadece duyduklarınıza odaklanmaya ihtiyacınız var.
  Ritminizi iyi ayarlayın!
  Tenis maçı yapmıyorsunuz. Biriniz biraz sertleştiğinde gelen topa biraz daha şiddet ekleyip geri göndermek zorunda değilsiniz. Gelen topları yumuşatmaya konuşma ritminizi termostatlı bir şekilde yürütmeye sözlerinizin dozunu iyi ayarlamaya dikkat edin. Evliliklerde çoğunlukla sorunu çözmek için yapılan kavga içinde kullanılan sözcükler tek başına yeni bir sorun haline gelir
  Kısa konuşun!
  Konuşmanızı çok uzatmayın o sırada çözülmesini mutlaka beklemeyin. Eğer konuşmaya başlamadan öncekine göre eşinizi daha iyi anlıyorsanız iyi bir kavga etmişsiniz demektir. Çözümü bazen zamana bırakmak en iyisi olur. Sevgi gösterisi içeren bir bitiriş yapın ve günlük hayat içinde tekrar konu üzerine "ince gönderme"ler yapmayın.
  Dallanıp budaklanmayın!
  Her seferinde sadece bir konu konuşun. Sakın nişanlıyken de yaptıklarını tatildeyken yaşadıklarınızı saldırınızı güçlendirmesi için masaya getirmeyin. Bu iyi kavgayı kullanarak bir tek konuyu çözülebilecekken haklı çıkma tutkusunun esareti altında 1000 konuyla ötenazi yapmak demektir. Her konu için ayrı bir zaman dilimi belirleyin.
  Dallanıp budaklanmayın!

   
 2. hüzün meleği 26

  hüzün meleği 26 Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  11 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.157
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Ödül Puanları:
  48
  bizimkide mükemmel o zaman
   
 3. sebobelemir

  sebobelemir Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2011
  Mesajlar:
  28
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Insan hissettiklerini söylemezse daha çok öfkeleniyor,büyük patlamalar yaşanıyor. Oysa küçük tartışmalarla gerilim azalıp birbirlerine karşı anlayışlı davranılıyor.
   
Mutlu evlilik için kavga şart! (mış) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mutlu evlilik için 'affet ve unut'

  Mutlu evlilik için 'affet ve unut'

  Prof. Dr. Toksöz Bayram Karasu, eşi Sylvia Karasu ile mutlu bir evliliği olduğunu söyledi. ABD'de dört hafta üst üste 'best seller' olan ve birçok dile çevrilen 'Huzurlu Yaşama Sanatı' adlı kitabın yazarı Prof. Dr. Toksöz Bayram Karasu, Erzurum'da katıldığı bir toplantıda evliliklerin yürüyebilmesi için eşlere 'affet ve unut' formülünü önerdi. New York'ta Albert Einstein Tıp Fakültesi...
 2. Mutlu evlilik için öneriler...

  Mutlu evlilik için öneriler...

  Uzmanlar, evlilikte ´´sevmek ve sevilmenin tek başına yeterli olmadığını´´, atılacak minik adımlarla bu duyguların ifade edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. ABD´de evli çiftler üzerinde yapılan bir araştırmada eşlerin birbirlerinin ellerini tutmasının sinirlerin fark edilir bir şekilde gevşemesine sebep olduğu ve eşin eli tutulduğunda, duyguların daha rahat ortaya çıktığı görülmüş....
 3. Mutlu evlilik icin 14 oneri

  Mutlu evlilik icin 14 oneri

  mutlu evlilik için dua denenmiş dualar mutluluk duası mutlu bir evlilik için dua mutluluk duaları 1. Tebessüm gösterin Evliliklerde en çok yaşanan sıkıntıların başında eşlerin birbirlerine karşı asık suratlı ve somurtkan bir tavır sergilemeleridir. Asık bir surat, baskılanmış öfke ve sıkıntıların su yüzüne çıkmasına yardımcı olur. Asık bir surat negatif enerji yayar. Evinizi soğuk bir ortama...
 4. Mutlu Bir Evlilik İçin

  Mutlu Bir Evlilik İçin

  Herkesin hayalidir bütün ömrü boyunca mutlu bir evliliğinin olması ama bazen evlilikler sarsıntıya uğrabiliyor...Bu hayalinizin gerçekleşmesi ve mutlu bir evliliğiniz olması için yapmanız gerekenler :tik: Mutlu bir evliligin sirrini kesfetmek hiç de kolay bir sey degildir. Zaten bu sirrin yaniti da herkese göre degisir. Yine de dünyanin her yerinde, tüm iliskilere uyan bazi "iyi...
 5. Mutlu Evlilikler İçin

  Mutlu Evlilikler İçin

  mutlu evliliğin sırrı mutlu evlilik nasıl olur Günümüzde ne yazık ki kısa sürmekte, çiftler işin kolayına kaçıp en ufak bir anlaşmazlıkta evliliklerini sona erdirebilmekte melekler. Oysa evlilik kurumunun önemi hakkında yeterince bilinçli bir toplum olsak, evlilikler bu kadar kolay bitirilmezdi. Gelecek nesillerin sağlıklı bireyler olarak yetişebilmesi için, birbirine sımsıkı kenetlenmiş...

Sayfayı Paylaş