1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.136
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Nafaka davası nedir nasıl açılır nasıl hesaplanır

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  nafaka davası nasıl açılır tedbir nafakası nasıl hesaplanır nafaka neye göre hesaplanır boşanmada nafaka davası, davaları, yetki, mal paylaşımı hakkında genel bilgiler...
  < Konu Resmi..>

  Boşanma sonrasında mallar neye göre paylaşılır?

  Kimin adına edinilmiş olursa olsun, evlendikten sonra edinilmiş mallarda bir ortaklık vardır. Araba, ev, arazi gibi mallar yüzde elli ortak kabul edilir. Ayrılık durumunda bu mallar ikiye bölünür. Malı ikiye bölmek mümkün değilse, örneğin bir araba ise söz konusu olan, satılıp parası ikiye bölünür.

  Bu, yeni bir kanun değişikliği. Çoğu zaman kadınlar çocuklarına bakıp kariyerlerinden ve gelirlerinden vazgeçmişken erkek kariyerine devam ettiği için, ortadaki haksızlığın önlenmesi açısından yerinde bir değişikliktir.


  Boşanırken hangi durumlarda nafaka talep edilebilir?
  Nafaka, ülkemizin sosyal durumuna baktığımızda, daha çok kadının ihtiyacı olan olgudur. Çünkü kadınlar çocuğu alırlar ve sorumluluğu üstlenirler. Erkeğin yapması gereken tek şey, hakimin takdir ettiği nafakayı ödemektir.

  Üç tür nafaka vardır:

  Tedbir Nafakası: Mahkeme açıldığı zaman kadını korumak adına daha çok kadına, ama tabii genel olarak durumu kötü olan tarafa bir “tedbir nafakası”na hükmolunur. Eğer kadın dava açmışsa, bazen erkek kızar ve ödeme yapmak istemez, onu kendine muhtaç kılmaya çalışır. İşte bu tedbir nafakası bu sebeple önemlidir. Boşanma davası süresince, yani karar kesinleşinceye kadar bu nafaka sürer.

  Yoksulluk Nafakası: Boşanmayla birlikte hakim, bu tedbir nafakasının “yoksulluk nafakası”na dönüşmesini sağlar. Bu dönüşüm yapılırken dosya tamamlanmıştır zaten. Varolan duruma göre nafaka miktarının eksiltilmesine ya da artırılmasına karar verilir.

  İştirak Nafakası: Çocuklar için ise “iştirak nafakası” vardır. Yani eşler arasında bu tedbir ve yoksulluk nafakası olmasa bile, çocuğun büyüyüp topluma katılması için gereken masrafları karşılamak adına, iki tarafın da katıldığı nafaka ödenir. Hakim, taraflardan birinin bunu ödeyememe durumu olduğunu takdir ederse, tek taraflı olarak, örneğin sadece babanın ya da sadece annenin bu masrafları karşılamasına karar verebilir. Tabii tarafların yine mali durumuna göre bu kararı verir.


  Boşanma davasında nafaka miktarı neye göre belirlenir?

  Anlaşmalı boşanmalarda belli bir miktar belirlenmişse ve yıllara göre belirli bir endeks kabul edilip artırılması kararlaştırılmışsa, zaten protokole göre davranılır.

  Eğer nafaka, bu şekilde kesin çizgileriyle belirtilmemişse, nafakayı alan taraf, zaman içinde enflasyon karşısında aldığı nafakanın azaldığını ve ihtiyaçlarını karşılamadığını belirterek artırılmasını talep edebilir. Diğer taraf da mal varlığında eksilme varsa, iflas etmişse ya da kullandığı gelirlerde başkasına bağımlıysa ve elinden alınmışsa, nafakanın azaltılmasını talep edebilir.

  Nafaka belirlenirken birinci etken, çocuğun ihtiyaçlarıdır. Bizim hukukumuz bu konuda daha objektiftir. Kişinin gelir durumu, evlilik içindeki standartları, nafaka miktarında etkilidir. Anglosakson dediğimiz Amerika hukukunda ise hakim o çocuğun ihtiyaçlarına göre direkt karar verir. Kişinin geliri bunu karşılamaya yetmiyorsa bile çocuğun ihtiyacına göre nafaka belirler. Türk hukukunda “çocuğun iştirak nafakası”nda hakim biraz daha anglosakson hukukuna kayabilir, takdir yetkisini kullanarak onun ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktar bazında karar vermeye çalışır.

  Boşanırken tazminat talep edilebilir mi?

  Tazminat talep eden tarafın kusursuz veya daha az kusurlu olması beklenir. Tazminat miktarını da hakim, bu kusur oranına göre takdir eder. Tarafların talebine, mali durumuna, mal varlığına göre bir maddi tazminata hükmeder.

  Karşı taraf, bu boşanmadan dolayı yoksulluğa düşecekse, ona maddi tazminat ödenir. Bu tazminat, evlilik birliği içinde varolan standartları korumaya yöneliktir. Zenginleşmeye neden olmayacağı gibi, kişinin eski standardından çok uzaklaşmasına engel olmaya çalışır. Hakim bunu göz önünde bulundurarak kusurlu tarafın kusursuz tarafa tazminat ödemesine hükmeder.

  Hakaret, küçük düşürme, zina gibi durumlarda ise manevi tazminat söz konusu olur. Yaralanan, adalet duygusu eksilen kişinin o duygularını bir nebze olsun maddi anlamda tazmine yöneliktir bu. Maddi tazminat bir kira gibi her ay ödenebilirken, manevi tazminat miktarı bir kerede ödenir.

  Eşlerin çocuksuz olması boşanma davasını etkiler mi?


  Çocuk olup olmaması boşanma davalarında çok önemli bir etkendir. Gerek tarafların gerekse de çocuğun gelecekteki psikolojik durumları göz önünde bulundurulur karar verilirken.

  Çocuğun bir aile içinde olmasıyla ayrılmış eşler tarafından büyütülmesi, birçok düzenlemeyi gerektirecektir. Çocuğun hangi tarafta kalacağına karar verilmesi, çocuğa hangi tarafın daha iyi şartlar sağlayabileceğini hakim görmek durumunda.

  Kadın boşandıktan sonra erkeğin soyadını kullanmaya devam edebilir mi?


  Kadın eğer boşandığı kocasının soyadını kullanmak istiyorsa, bunda bir menfaati bulunduğunu ispatlayabiliyorsa ve bu durumda eski kocasına bir zarar vermiyorsa, hakim bu soyadı kullanmaya devam etmesi konusunda izin verir.

  Örneğin kadın doktor ise, evlilik birliği içinde o soyadıyla bir çevre edinmişse ve hastaları onu o isimle tanımışsa, bu gerekçeleri ortaya koyup hakimden eski soyadını kullanmak için izin ister. Hakim, tabelasının değişmemesi, gelir durumunun düşmemesi adına izin verilmesine karar verebilir.

  Koca, koşulların değişmesi halinde, bu iznin kaldırılmasını talep edebilir. Sonradan kadın haysiyetsiz bir yaşam sürmeye başlar, sakandallara karışırsa, erkek de bunu ispatlarsa, verilen iznin geri alınmasını isteyebilir.

  Medeni kanunun 173. maddesine göre, kadın boşanma halinde evlenmeyle kazandığı kişisel durumunu koruyor ve evlenmeden önceki soyadını yeniden alıyor. Evlenmeden önce dul ise, daha önce de bir evlilik geçirmişse, bekarlık soyadını kullanmayı hakimden talep edebiliyor.

  Evlilik öncesi yapılan protokol boşanmada mal paylaşımını nasıl etkiler?

  Evlilikle birlikte edinilmiş mallarda ortaklık kabul edildiği için artık bu akitler yapılmaya başlandı. Bu protokolün yapılma yollarından biri notere gidip, “biz özgür irademizle mal ayrılığını seçtik” denmesidir.

  İkinci yol olarak, evlenme akdi kurulurken evlenme memuruna beyanla, ilgili sayfasına bunu bir şerh olarak da kaydettirebilirsiniz. Evlilik birliği devam ederken, bu protokolü ancak iki tarafın anlaşmasıyla bozabilirsiniz. Tek tarafın “vazgeçtim” demesiyle anlaşma değişmez.

  Kaynak: Pudra.com


   
 2. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  Sadmin adminim birşey sorucam benim annem ile babam ben doğmadan annem hamile iken boşanmışlar ve bu yaşa kadar nafaka ödemesi gerekiyordu yani nafaka çıkmış fakat ödeme yapmamış bizimkilerde gerek yok diye üstünde durmamışlar anlayacağın. Şimdi sara soracağım 2 ay sonra düğünüm var ve ben fikir değiştirsem bugune kadar toplanan nafakayı istiyorum desem?
  Bekarken toplu halde bir mahkeme acıp alabilrsin dediler ama evlenıncede geçerlimidir bu ??
   
Nafaka davası nedir nasıl açılır nasıl hesaplanır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

  Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

  boşanma davası nasıl açılır 2011 anlaşmalı boşanma protokolü, anlaşması, dilekçesi nasıl verilir nasıl anlaşılır hususunda bilgiler... Anlaşmalı boşanma nasıl yapılır? Evlilik birliğinin en az bir yıl sürdüğü ve her iki tarafın da boşanmak istediği hallerde Medeni Kanun’un 166. maddesi gereği “anlaşmalı boşanma” yapılabilir. Boşanma, taraflardan biri ya da her ikisinin dava açmasıyla...
 2. Boşanma Davası Nasıl Açılır?

  Boşanma Davası Nasıl Açılır?

  boşanma davası, nedir, nasıl açılır, bilinmesi gerekenler, ayrıntıları, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Hiç kimse boşanmak için evlenmez.Gelin görün ki pek çok değişik sebepten boşanmak zorunda kalınabilir.Bu durumda olan ya da bilgi edinmek isteyen melekler için soru ve cevaplarla Avukat Halit Taygün'den boşanma davası hakkında ayrıntılı bilgi edinelim. Eşlerden...
 3. Nasıl Boşanılır, Boşanma Davası Nasıl Açılır?

  Nasıl Boşanılır, Boşanma Davası Nasıl Açılır?

  bu konu;boşanma hakkında bilgiler,boşanmak için neler yapılması gerekir hakkında bilgiler vermektedir Eşlerden birinin veya ikisinin isteği üzerine, hakimin kararıyla evlilik bağının ortadan kalkmasına boşanma denir. Kadınlar çok zora gelmedikçe boşanmaya yaklaşmaz bence.Özellikle biz Türk kadınları vefakar ve sabırlı kadınlarız.Kadınların boşanma profili eğitim durumlarına göre değişiklik...
 4. Kiracıya tahliye davası nasıl açılır ?

  Kiracıya tahliye davası nasıl açılır ?

  Kiracısının tahliyesini isteyen ev sahibi ne yapabilir, Kiracıya tahliye davası nasıl açılır,Ev sahibiyim kiracıma nasıl tahliye davası açarım,tahliye davası nasıl açılır,kiracı tahliye davası ne kadar sürer,kiracı tahliye dilekçesi,kiracı tahliye davası hangi makhemede açılır Borçlar Kanunu'nda gayrimenkul sahibinin kiracısının tahliyesini isteyebilmesi için bazı haklı gerekçelerinin...
 5. Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

  Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

  boşanma davası nasıl açılır,boşanmak istiyorum neler yapmalıyım,boşanmak için ne yapmalıyım,boşanmak istiyorum yapmam gerekenler 1. En Önemli ve Öncelikli Adım Karar Vermektir : Boşanma Davasınınen olmazsa olmaz şartı gerçekten boşanmayı istemenizdir. Unutmayın ki bu yolda karşınıza çıkabilecek engelleri aşma azminiz sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Mutlaka hatırlanmalıdır ki ,...

Sayfayı Paylaş