gebe
 1. FiRaRi_MeLeK

  FiRaRi_MeLeK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.507
  Beğenilen Mesajlar:
  201
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  insanların CENNET benim CEHENNEM dediğim yerde...

  namaz bıkkınlık mı veriyor

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında FiRaRi_MeLeK tarafından paylaşıldı.

  Namazın bıkkınlık verdiğini söyleyen insan, bu sözü, şeytanın etkisindeki nefsi adına söyler. Her insanın nefsi şeytandan aynı telkini alır.
  Madem nefsim var gücüyle kötülüğü emrediyor ve şeytanın sözcülüğünü yapıyor; o halde ıslah etmeye önce nefsimden başlarım. Kendini ıslah etmeyen başkasını ıslah edemez çünkü.

  Nefsime ilk uyarı: Ey nefsim, ömrün sonsuz mudur? Yarına kadar yaşayacağına dair senedin var mıdır? Sana bıkkınlık veren, sonsuza dek yaşayacağın düşüncesidir. Ömrünü boşa harcadığını anlasaydın, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmayı amaçlar, ciddi bir çaba içinde olur, ibadetlerinde gerçek sonsuz mutluluğuna sebep olacak coşkuyu yaşardın.

  Nefsime ikinci uyarı: Ey nefsim! Her gün yemek yer, su içer, havayı solursun; bunlar sana bıkkınlık vermiyor mu? Günlük ihtiyaçların olduğu için bıkkınlık bir yana, bunlardan lezzet alıyorsun. O halde kalbimin gıdası, ruhumun hayat suyu olan namazın da sana bıkkınlık vermemesi gerekir.

  Nefsime üçüncü uyarı: Ey sabırsız nefsim! “Ya Sabur” de, sabrı omzuna al. Allah’ın kalbine rapt ettiği sabır gücünü yanlış yerlerde dağıtmazsan, o her güçlüğe ve her musibete yeterlidir. Sen o güçle kararlılık göster.

  Nefsime dördüncü uyarı: Ey nefsim! Şu kulluk görevinin bir karşılığı olmayacak mıdır ki, sana bıkkınlık veriyor? Oysa biri sana karşılığında yüz liravereceğini vaad etse ya da seni korkutsa, yüz gün deliler gibi çalışırsın. Vaadinden dönme olasılığı olan o kişiye inanırken, sana sonsuz cenneti, kurtuluşu, mutluluğu vaad eden Allah’ın vaadinin “doğru bir vaad” olduğuna kesin bilgiyle inanmıyor musun? “Bir ucundan”, bıkkınlıkla yaptığın ibadetinle, O’nun ödülünü hafife almanın dehşetli bir azabı hak edeceğini düşünmüyor musun? Dünyada en ağır işlerde gevşeklik göstermeden hizmet ettiğin halde; cehennem gibi bir sonsuz hapsin korkusu, sana gayret vermiyor mu?

  Nefsime beşinci uyarı: Ey taparcasına dünyaya yönelen nefsim! Acaba namazdaki gevşekliğin ve kusurun, dünya uğraşlarının çok oluşundan, geçim derdinin meşgalesiyle zaman bulamadığından mıdır? Sen yalnızca dünya için mi yaratıldın ki, bütün zamanını ona harcıyorsun? Senin asıl görevin dünya hayatında hayvan gibi çabalamak değil; bir insan gibi, gerçek ve sonsuz yaşamın için çalışmaktır. Sen en önemli görevini bırakıp, binlerce yıl yaşayacakmış gibi, gereksiz işlerle ömrünü geçiriyorsun.

  Eğer dersen ki; “Beni namazdan, ibadetten ve kulluktan alıkoyan, gevşekliğe sürükleyen gereksiz şeyler değil, geçim derdi gibi zorunlu işlerdir.”

  Ey nefsim, o zaman ben de sana şöyle derim: “Yüz lira gündelikle çalışıyor olsan; biri gelse ve sana dese ki; “Gel on dakika şurayı kaz, yüzbin lira değerinde bir hazine bulacaksın.” Sen ona: “Hayır, gelmem; çünkü on lira gündeliğimden kesilir ve alacağım para azalır” desen. Bu ne kadar akılsızca bir bahane olur, değil mi? Tıpkı bunun gibi; eğer namazı bırakırsan, bütün çalışmanın meyvesi dünyevi, önemsiz ve bereketsiz olur.

  Allah’a olan yakınlığımın ve teslimiyetimin kanıtıdır namaz ve Rabb’ime yakınlaşmak için önemli bir yoldur. Ancak dünyadayken Rabb’ime yakınlaşmaya yol aramaz ve O’na secde etmekten kaçınırsam, ‘o gün’ istesem de secdeye kapanmaya gücüm yetmeyecektir:

  Ayağın üstünden (örtünün) açılacağı ve onların secdeye çağrılacakları gün, artık güç yetiremezler. Gözleri ’korkudan ve dehşetten düşük’, kendilerini de zillet sarıp-kuşatmış. Oysa onlar, (daha önce) sapasağlam iken secdeye davet edilirlerdi. (Kalem Suresi, 42-43)

  O halde, o günün azabından esirgesin Allah. Şeytanın vesveselerinden, nefsimin bencil tutkularından uzak kılıp, huzuruna yöneltsin.

  "Rabbim, beni namazı(mda) sürekli kıl, soyumdan olanları da. Rabbimiz, duamı kabul buyur." (İbrahim Suresi, 40)

  Yazıda Bediüzzaman’ın tefekkürlerinden yararlanılmıştır. Allah ondan razı olsun.


  Fuat Türker


   
 2. suCre

  suCre Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.120
  Beğenilen Mesajlar:
  135
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Niye bizemi geleceksiniz:)
  Her şeyin bir özrü vardır ama namazın asla .Özürlüysen bile gözlerinle kılacan ..Namaz kılmak kadar güzel bir ibadet varmıdır temizleniyosun arınıyosun Rabbime yakınlaşıyorsun için ferah rahat huzur doluyo...Rabbim nefsimize bizleri uydurmasın o bizim kölemiz olsun biz onun değil...
  Allah razı olsun canım çok faydalı bir konu çok tşkler...
   
 3. ebru58

  ebru58 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2009
  Mesajlar:
  628
  Beğenilen Mesajlar:
  33
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Sİvas
  paylaşım için teşekkürler
   
 4. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.184
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  verebilirmi bilemem ama üşeniyorsa insan şeytana uymasın :)
   
namaz bıkkınlık mı veriyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ezan okunurken namaza başlanır mı?

  Ezan okunurken namaza başlanır mı?

  ezan bitmeden namaza başlanır mı ezan bitmeden namaz kılınır mı okunurken namaz kılınırmı kılınırmı okunurken kılınır Ezanı dinleyip, ezan bittikten sonra namaza başlamak en güzelidir. Ancak ezan bitmeden namaza başlayanın namazı geçerlidir. Önemli olan vaktin girmesidir. Vakit girdikten sonra ezan okunmadan ya da ezan okunurken kılınan namaz geçerlidir. kaynak:delikanforum
 2. Resulullah Teravih Namazı kıldırdı mı?

  Resulullah Teravih Namazı kıldırdı mı?

  Ebû Zer (r.a)'dan nakledildiğine göre, Resulullah (s.a.s) Ramazan ayının sonuna doğru bazı gecelerde ahsabına, gecenin üçte birini geçinceye kadar teravih namazını kıldırmıştır (7). Ebû Hureyre (r.a)'nın naklettiği bir başka hadiste de Rasûlüllah (s.a.s)'in Ramazan ayında, ashabtan bir grubu, Ubey b. Kab (r.a)'ın arkasında cemaatle namaz kılarken gördü ve "Doğru...
 3. Önce İFtarmı, Namaz mı?

  Önce İFtarmı, Namaz mı?

  iftar, namaz, iftar hakkında bilgi, namazmı önce kılınmalı iftarmı önce olmalı, daha fazla bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Önce iftar mı edelim, namaz mı kılalım? Bazen şöyle sorular gelebiliyor: “Oruç tutulan akşamlarda öncelikle iftar yemeğini mi yemeli? Yoksa akşam namazını mı kılmalı?” Akşam vaktinin girdiği kesin olarak biliniyorsa, önce hurma, su gibi birşey ile oruç...
 4. Makyajlı namaz kılınır mı

  Makyajlı namaz kılınır mı

  Arkadaşlarım dudakta yada ne bilim gözde bulunan hafif bir makyaj varken sizce namaz kılınır mı ? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı
 5. sandalyede namaz kılınır mı

  sandalyede namaz kılınır mı

  sandalyede namaz kılmak sandalyede namaz nasıl kılınır Dizlerinden ya da her hangi bir hastalığından ötürü, namazını sandalyede kılanları yakından ilgilendirecek bir konuya değiniyor ve "sandalyede namaz kılınır mı?" diye soran misafirimizinde sorusunu yanıtlıyoruz bu sayfamızda Melek'ler! Ayakta duramayan hasta oturarak kılar. Oturamayan da yatarak ima ile kılar. Hadis-i...

Sayfayı Paylaş