Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  namaz insanı nasıl koruma altına alır?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Günde beş vakit, düzenli bir şekilde namazını kılan bir insan günün stres ve sıkıntılarından kurtulur, ruhunu dinlendirir, kalbini istirahata çeker.:)  Günde beş vakit, düzenli bir şekilde namazını kılan bir insan günün stres ve sıkıntılarından kurtulur, ruhunu dinlendirir, kalbini istirahata çeker.

  Çünkü insan hemen her gün o kadar sıkıntılı, ezici, bunalımlı ve boğucu olaylarla karşılaşır; o kadar problem ve dertlerle yüz yüze gelir ki, bir anda içi daralır, kalbi sıkışır, morali bozulur, dünya yaşanmaz bir hale gelir.


  İşte bu esnada öğle veya ikindi namazının vakti girmiştir. Hemen gider, güzel bir abdest alır, seccadesinin başına geçer, bir an için dünyayı elinin tersiyle iterek, Yüce Yaratıcı'nın huzuruna çıkar. İçini O'na açar, O'na döker, O'na arz eder.
  Çünkü daralan ve bunalan ruhunun sahibi O, sıkışan ve kırılan kalbinin sahibi O'dur.

  Ruh ve kalp ancak namaz gibi böyle güzel bir kullukla nefes alır, soluklanır; bu daracık dünya hanında sonsuz bir âleme açılır, feraha, felaha ve rahata kavuşur.

  Bir beden ve ruh temizliği olan namaz, aynı zamanda ruhsal bir terapi, psikolojik bir tedavi, beyinsel bir istirahattır.  Hepimizin yaşadığı şaşmaz bir gerçek var: Zaman geçiyor, ömür bitiyor, her gün güneşin batmasıyla hayat takviminden bir yaprak daha koparılıyor, koca bir gün daha maziye karışıyor, tarih oluyor.

  İnsan âciz, insan zayıf, insan çaresiz, insan fakir ve muhtaç.
  Ve insan her gün bitiyor, tükeniyor, ömrü azalıyor ve gün geçtikçe güneş gibi zevale eriyor.

  Elindekiler çıkıyor, onlara sahip olamıyor, hiçbir şey yerinde durmuyor, tutsa tutamıyor, tutsa bile sürekli sahip olamıyor.
  İşte bu vaziyette olan bir insan günlük işlerin tazyik ve baskısından kurtulmak, gaflet ve sersemlik veren hallerin ağırlığını üzerinden kaldırıp atmak için, fani, geçici, manasız ve bekasız şeylerden sıyrılmak için Bâki ve Ezelî bir kudretin dergâhına yönelir.

  El bağlayarak divan durur. O'nun verdiği bütün nimetlere şükreder, sadece ve sadece O'ndan yardım ister, O'nun azameti ve büyüklüğü karşısında eğilir, rükûa varır.

  Kendi âcizliğini ve çaresizliğini idrak edip anlar, O'nun sonsuz Cemaline ve bitmeyen Kemaline karşı bir şükranı olarak yere kapanıp hayret ve muhabbet içinde secdeye varır.
  Kendi hiçliğini ve faniliğini tatlı bir tevazu ve mahviyet içinde gösterir kulluğun zirvesine çıkar.

  Kimsenin önünde eğmediği başını sadece O'nun önünde eğerek, kimsenin karşısında bükmediği belini sadece O'nun önünde bükerek, kimsenin huzurunda koymadığı başını sadece O'nun huzurunda yere koyar ve secdeye varır. Bu anda insan o kadar tatlı, o kadar hoş ve o kadar lezzetli bir ânı yaşar ki, tarifi mümkün değil.


  Kaynak:Mehmet PAKSU


   
 2. Hayalet

  Hayalet Üye Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  671
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  KAHRAMANMARAŞ
  emeğine sağlık canım:):)
   
 3. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa
  Emeğine sağlık canım yatsı namazını kılmamıştım.. kalkayımda kılayım cnm... Güzel bir paylaşım... :)
   
namaz insanı nasıl koruma altına alır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. namaz insanı temizler..

  namaz insanı temizler..

  Allah’a ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Peygamberliğine imandan sonra farzların en önemlisi olan namaz, insanı her yönü ile temizleyen çok önemli bir ibadettir. Bunun içindir ki Sevgili Peygamberimiz; ”Namaz dinin direğidir.” buyurarak namaz ibadetinin önemini, dinimizdeki yerini vurgulamıştır. Amellerin Allah’a en sevimlisi olan namaz; mü’minin miracı, imanın göstergesi, kalbin nuru, bunalan...
 2. nasıl koku alırız?

  nasıl koku alırız?

  Duyu organlarımız bize dış dünya ile ilgili bilgileri aktarırlar. Bu bilgilerin yüzde 80'ini gözlerimizle, yüzde 1'ini ise burnumuzla alırız. Ancak nezle veya grip olup burnumuz tıkandığında, koku alamayınca, yediğimiz yemeklerin tadını bile alamayız, dünyadan aldığımız zevk azalır. Eğer burnunuzu parmaklarınızla iki yandan sıkarsanız, bir dilim çiğ patates mi yoksa elma mı yediğinizi...
 3. Namaz'da nasıl zevk ve lezzet alırım??

  Namaz'da nasıl zevk ve lezzet alırım??

  Namaz Namazdan Zevk Namaz bizim Allaha en yakın olduğumuz andır. Ve O' na iyi bir kul olmak için namaz kılarız.Ve bunu Allah için yapıyorsak zevkle ve istekle yapmalıyız.Tıpkı bir annenin evladını nasıl yetiştirip büyütürken zevkle itinayla yapıyorsa görevini bizlerde birer kul olarak aynen o şekilde Allahın huzuruna cıktığımızda namazı zevkli hale getirmek için itina ve özen...
 4. intihar eden insanın cenaze namazı

  intihar eden insanın cenaze namazı

  Çok merak ediyorum , intihar eden kişinin cenaze namazı kılınır mı acaba ? Teşekkürler şimdiden...
 5. Çocuğumun velayetini nasıl alırım

  Çocuğumun velayetini nasıl alırım

  Merhaba.Sorudan da anlayacağınız gi,bi boşanıyorum ve çocuğumu eşime vermek istemiyorum.Velayet için ne gibi koşullar lazım, ne yapmalıyım?

Sayfayı Paylaş