Namaz kılarken etek giymek zorunlu mu ?

ipekböceki

Yeni Üye
Üye
Namaz kılarken etek giymek zorunlu mu ?
Sevgili melakeler ve melake ablalarım. ben vakit namazlarımı kılıyorum fakat ayın 7sinde yolculuğum var. sabah 6da yola çıkmam gerek. :S istanbulda yaşıyorum bu yüzden sabah en erken kaçta kılabiliyorum ? ve 6dan önce kılamıyorsam otobüs garında mescid var fakat benim eteğim yok yani yanıma alamam sadece başörtüsü alabilirim. mutlaka etek gitmeli miyim ? ne yapmam gerektiğini bilmiyorum sabah namazını kılmayı mutlaka istiyorum ama çook kararsız kaldmm :hasta:

Kardesim uzin tunik giyersen kilabilirsin etek yok diye de namazi terketme genelde mescidlerde hirka etek oluyor

Namaz için özel bir kıyafet yoktur ancak namaza durulurken seçilecek kıyafetin vücut azalarını belli etmemesi, teni gösterecek şekilde ince bir kumaş olmaması ve dar olmaması gereklidir.Kadın namaz kılarken en efdali bol ve uzun bir elbise giyerek namaz kılmasıdır. Üzerinde hiç bir örtü olamadan vücut hatlarını belli edecek şekilde olan pantolon veya eşofmanla kılınan namaz geçerli olsa da bu şekilde namaz kılmak mekruhtur. Ancak pantolon veya eşofmanın üzerine dize kadar uzun olan gömlek veya tunikle namaz kılmak mekruh olmaz.

Günümüz insanlar giyim konusunda maalesef öyle dine muhalif şekilde hareket ediyorlar ki, yaptıkları kendilerine her hangi bir mahzuru yokmuş gibi geliyor. Öncelikle Müslüman kadın giyiminde dikkat ederek Allahın örtün emrine uygun olarak yapmalı. Namaz kılarken normal diğer zamanlarda istediği gibi giyinirim anlayışı ile hareket edildiğinden bu tür sorularla karşılaşmaktayız. Yani yolculuk esnasında giyiminizi tesettüre uydursanız hiç bir sorun çıkmayacak. kimsenin giyim tarzına karışmak gibi bir niyetimiz yok. Lakin Hem namaz kılacaksınız. Hemde dinin emrettiği gibi giyinmeyeceksiniz. Bu yaşayış biçimine insanlarımız maalesef alışıyorlar. sorsan namaz abdestli. E senin namazın seni daha dini buyruklarına alıştıramıyorsa, Giyimine verdiğin önemi birazda dinine versen daha güzel olacak.

Geri