Namaz kılmadan dindar olunur mu

R

Ravza99

Forum Okuru
Namaz kılmadan dindar olunur mu
Namaz kılmadan dindarım demek doğru mu

Merhaba, 23 yaşındayım üniversite de okuyorum ev arkadaşımla hep uzun uzun sohbet ediyoruz. İlk sene bu arkadaşım namaz kılıyordu hatta namazları beraber kılıyor birbirimize de hatırlatıyorduk bu kıza ne olduysa yaz atiline gitti geldiğinde baktım namaz filan kılmıyor önce haydi ikindiyi kılalım dedim sen kıl dedi ben de sandım ki mazaretli günlerindedir ama baktım ki sonra da kılmıyor . ben namaz kılalım dediğim de her defasında geçiştirdi. ben onun namaz kılmamasına çok üzüldüm. Konuşmak sohbet etmek istedim bana uzun uzun anlatmaya başladı ben de dindarım ama namazları da istediğim zaman kılıyorum illa dindar olmak için namaz mı kılmak lazım herşey ibadettir dua da çalışmak da filan diyeee anlatıyor . ya öyle şey olur mu müslüman insanın dinini yaşaması için namaz kılması gerekmez mi Allahın emri değil mi. Biz namazı abartıyormuşuz öyle diyor kimin cennete gideceğine Allah karar verir diyor ne desem bir cevabı var anlamış değilim çok üzülüyorum.

Ravza merhaba ,

Çok hassas ve güncel bir konuya temas etmiş çok yerinde bir soru sormuşsun. Çünkü günümüz de gençlere ne oluyorsa oluyor hele üniversiteye gidenler müslüman gidiyor deist ya da ateist geri dönüyorlar. Namazı geçtik imani konuları dahi reddediyorlar . benim yiğenim de aynı durumda diyebilirim çocuk üniversiteye gitti , gitmeden önce çok inançlı bir çocuktu hatta namazlarını da kılıyordu , çocuk üniversiteden döndü deist olduğunu ilan etti , dinlerin uydurma sadece ben Allah'a inanıyorum diyor hatta Allah da demiyor bir yaratıcı var diyor. Babası da çok üzülüyor ne zaman bukonu açılsa oğluyla kötü oluyor ev de gerginlik oluyor. neyse Ravza gelelim namazsız dindar olunur mu , olunmaz olamazsın onun adı dindarlık olmaz bence onun adı başka bir şey dir.

Çünkü; kişi dindarım diyebilmesi için öncelikle Namazı kesinlikle kılması gerekiyor. Ama konu şuraya gelirse, müslüman namaz kılmazsa olur mu ? Evet olur ama meşhur bir söz var onu hatırlatmak isterim sana, " Namaz kılınmazsa kafir olunur mu hayır olunmaz ama kafirler Namaz kılmaz " Kimseyi yargılamak bizim harcımız tabiki değlidir. Dindarım demek için kısaca Namaz kılmak gereklidir ve şarttır.

Geri