Etiketler:
 1. pembemor

  pembemor Forum Okuru

  Namaz kılmama

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında pembemor tarafından paylaşıldı.

  «— Kıyamet Günü, adamın bîri getirilerek Allah (C.C)'in huzuruna dikilir ve Allah (C.C) onun cehenneme götürülmesini emreder. Adam: «Ya Rabb'i, beni ne yüzden cehenneme yolluyorsun» deyince Ulu Allah (C.C) ona: «Namazı vaktinde kılmadığın ve adıma yalan yere yemin ettigin için» diye buyurur.» Bazıları der ki Peygamber'imiz (S.A.S.) bir gün sahabîlerine:
  «Allah'ım, aramızdan hic kimseyi —mahrum kötü— eyleme. diye dua ediniz»
  buyurduktan sonra onlara «mahrum kötü» kimdir, bilir misiniz?» diye sorar.
  Sahabiler »kimdir, ya Rasûlallah?» derler. Peygamber (S.A.S.)´imiz. «Namaz kilmayan» diye cevap verir.
  Söylendiğine göre Kıyamet Günü ilk önce namaz kılmayanların yüzleri kararır. Cehennemde yılanlar ile dolu «Lemlem» adında bir vadi vardır. Her bir yilan deve boynu kalınlıgında ve bir aylık yol uzunluğundadır. Bu yılanlar namaz kılmayanı ısırınca zehirleri vücudunda yetmiş yıl boyunca kaynar, sonunda etleri çürüyerek dökülür.
  Rivayet edildigine göre Israilogullarindan bir kadın bir gün Hz.Musa (A.S)'ya gelerek: «Ey Allah'ın Rasûl'ü, büyük bir günah isledim, fakat tevbe ettim. Benim için Allah'a yalvar da tevbemi kabul ederek günahımı bağışlasın» der. Hz. Musa (A.S) kadına «isledigin günah nedir» der.

  Kadın Hz. Musa (A.S)'ya «Yâ Nebi Allâh, zina ettim, gayri meşru bir çocuğum oldu, sonra da onu öldürdüm» diye cevap verir. Bunun üzerine hiddetlenen Hz. Musa (A.S) kadına: «Defol, ey fahişe! Yoksa senin uğursuzluğun yüzünden gökten ateş yağıp bizi yakacak» der. Ve kadın, kalbi kırılarak yanından çıkar.
  Hemen o sırada Cebrail (A.S.) inerek Hz. Musa (A.S)'ya der ki. «Allah sana: «Yâ- Musa, günahına tevbe eden kadını niye kovdun, ondan daha fenasını bulamadın mı» diyor. Hz. Musa (A.S), Cebrail (A.S)'e «Ondan daha fenası kimdir» diye sorar. Cebrail (A.S),de «Hiç bir mazereti olmadıgı halde bile bile namaz kılmayan kimse.» diye cevap verir.

  Yine söylendigine göre eskilerden biri ölen bir kız kardesını toprağa verirken para kesesini mezara düsürür. Mezarlıktan ayrılıncaya kadar farkına varmaz.
  Farkına varınca mezarlığa döner, el-ayak çekilince kardesinin mezarını açar. Fakat içerde ateş tutuştuğunu görür.
  Tekrar kabri örterek ağlaya ağlaya annesine koşar. «Anacıgım, bana kız kardeşim ve onun davranışları hakkında bilgi ver» der. Kadın «Niye soruyorsun, oğlum» der. Adam: «Anacıgım, mezarında ateş yandıgını gördüm de ondan soruyorum» der.
  Bu defa annesi de ağlamaya baslayarak «Oğlum, kız kardeşin namazı savsaklar, vaktinde kılmazdı» diye cevap verdi.

  Namazı vaktinde kılmayanın hali bu olunca hiç namaz kılmayanın akibetini var kendin düşün.

  kaynak İmam Gazali kalplerin keşfi

   
Namaz kılmama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi ve Sevabı

  Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi ve Sevabı

  Cemaatle Kılınan Namazın Sevabı Nedir Namazı Cemaatle Kılmanın Sevabı Sevgili melekler, en son sizlerle paylaştığımız nafile namaz cemaatle kılınır mı konumuzun ardından bu sayfamızda da cemaatle kılınan namazın sevabı hakkında bilgiler veriyoruz sizlere... Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:...
 2. kaza namazlarını nasıl kılmam gerekiyor ?

  kaza namazlarını nasıl kılmam gerekiyor ?

  Namaza başlayalı az bir zaman oldu ve buluğ çağından beri kılamadığım namazalarımı nasıl kılmama gerekiyor ? Yardım edermiisniz ?
 3. Tesbih Namazını Cemaatle Kılmanın Hükmü Nedir?

  Tesbih Namazını Cemaatle Kılmanın Hükmü Nedir?

  tesbih namazı tesbih namazı kılmanın hükmü tesbih namazını cemaatle kılmak Tesbih namazı sevabı çok büyük olan ve tesbihle kılınan bir namazdır. Tesbih namazının kılınması sünnettir ve faziletleri çok büyüktür. Tesbih namazı ile ilgili hadisler ise şöyledir; Tesbih namazının kılınması sünnettir. Tesbih namazı hakkında Kur'ân'da geçen herhangi bir ayet yoktur. Ancak bu namaz hakkında...
 4. Sandalyede Namaz Kılmanın Hükmü

  Sandalyede Namaz Kılmanın Hükmü

  sandalyede namaz kılınırmı sandalyede oturarak naz kılmak sandalye üzerinde namaz kılmanın hükmü Son zamanlar da tartışılan konulardan biri olan sandalye de oturarak namaz kılınırmı sorusuna yanıt olarak diyanet işleri başkanlığının yapmış olduğu açıklamaları sizler için paylaşıyoruz. Sandalye de namaz kılmanın hükmü ve caiz olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için detaylı...
 5. Namazı kılmayı terketmenin hükmü nedir?

  Namazı kılmayı terketmenin hükmü nedir?

  Namaz islamın 5 şartından biridir.İbadetlerin en üstünüdür.Günün belli vakitlerin de abdest alınarak yerine getirilen ibadettir.Namaz vakitleri ezanla bildirilir.Namaz Allah' anarak teslimiyetini yaratıcıya gösterme biçimdir.Dinimizde ilk emredilen farz namazdır.Peygamberimiz s.a.v Başsız insan olmadığı gibi, namazsız da din olmaz diye buyurmuştur.Kıyamete kadar kabirde can yoldaşıdır namaz...

Sayfayı Paylaş