namazda huşu içinde olmak ne demek

  • Konbuyu başlatan füsunnn66
  • Başlangıç tarihi
F

füsunnn66

Forum Okuru
namazda huşu içinde olmak ne demek
namazda huşu içinde olmak ne demek acaba
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Namazda huşu içinde olmak.


Her gün belirli zamanlarda düzenli şekilde yerine getirilmesi farz sayılan ibadetler var. Fakat bu ibadetlerin her zaman yerine getirilmesini müminler sadece alışkanlık halini alan ibadetler gibi kıymetlendirmelidir.Aksine, Allah için yerine getirdiği bu ibadet mümine her seferinde yeni heyecanlar vermelidir. Namaz da bu şekilde daima yerine getirilen ibadetlerdendir


Huşu da olmak her şeyi unutarak ruhen ve cismen yalnız Allaha itaat etmek anlamına gelir. Bir insanın namazda yaşayacağı ruh hali de budur.


Bilinçsiz, düşünülmeden, gayri samimi olarak Allah'a yönelerek yerine getirilen ibadetler, ola bilsin ki, Allah katında hiçbir kıymeti olmasın. İnsanın yerine getirdiği ibadet onun Allah'a olan yakınlığını, takvasını (Allah korkusunu) artırır, tefekkür ve maneviyatını geliştiriyor, ahlakını güzelleştirir ve bu insanı olumsuz şeylerden alıkoyuyor o zaman Allah'ın bu ibadetten razı kalacağına umut olabilir.Sadece ahiret ini düşünen, dünyanın gerçek mahiyetini kavramış akıllı mümin sonsuz azaptan kurtulmak ve cennette daha yüksek dereceler elde edebilmek için yaptığı her işi sonsuz hayatına etki edecek bir nedeni olarak görüyor, eline geçen, karşısına çıkan ecir fırsatlarını bırakmıyor. Bu fırsatları bilinçli şekilde değerlendirir.
 
Üst