Etiketler:
 1. smiley

  smiley Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  1.543
  Beğenilen Mesajlar:
  924
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Eskisehir

  Namazdaki Okunan Surelerin Siralari

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında smiley tarafından paylaşıldı.

  Ben namaz basladigimda asa yukari 14-15 yasindaydim o zamanlar daha pek cok sure bilmiyordum 8 tane biliyordum. Enistem sagolsun bana siralamasini yazdi onlarin ve öyle okuyordum hep. Ama artik daha fazla sure ögrendim ve onlarida namazda okumak istiyorum. Bana bilen birisi Surelerin namazda okunus siralarini yaza bilirimi? Yada nereden baka bilirim bu siralamaya? Yardimci olursaniz kizlar cok sevinirim. Simdiden Allah razi olsun :D
   
  TİTAN, SEROŞ ve *LAVİNNYA* bunu beğendi.
 2. smiley

  smiley Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  1.543
  Beğenilen Mesajlar:
  924
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Eskisehir
  kizlar aranizda bilen yokmu yada bana yardimci olacak olan ?????
   
  TİTAN bunu beğendi.
 3. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Smicik, evet farz namazlarında surelerin sırasıyla okunması lazımdır, yani Kur'an-ı Kerim'deki sırasına göre. Sıralamayı yapacağım, yalnız bazı ayrıntılar var. Mesela peşpeşe sureleri iki rekatta okuyabilirsin ama bir kısa sure atlayarak okumak usule uygun değilmiş. Ha dilinden kaydı gitti okudun bozmayacak ama sonrası için dikkat edeceksin. :) Sıralama ve diğer ayrıntılar şöyle;

  Fil
  Kureyş
  Maun
  Kevser
  Kafirun
  Nasr
  Tebbet
  İhlas
  Felak
  Nas


  Sual: Namazda bir sure atlayarak okumak mekruh mu? Aradaki sure uzun olsa yine mekruh olur mu? Mesela (Vettini)yi, sonra (İnna enzelna)yı okumak mekruh mudur?
  CEVAP
  Her namazda, ikinci rekatta birinci rekatta okuduğundan üç âyet uzun okumak mekruhtur. İkinci rekatta, birinci rekatta okuduğundan sonraki bir kısa sureyi atlayarak daha sonrakini okumak da mekruhtur.

  Buna göre, (Eraeytellezi)yi birinci rekatta okuyan kimsenin, ikinci rekatta (Kul ya)yı okuması mekruh olur. Çünkü bir küçük sure olan (İnna ateyna) atlanmıştır. (Vettini)den sonra (İnna enzelna)yı okumak mekruh değildir. Çünkü bu iki sure arasında uzun bir sure olan (İkra) diye başlayan sure bulunmaktadır.

  Sual: Birinci rekatta Kevser suresini okuyan kimse, ikinci rekatta da unutup yine Kevser suresini okumaya başladıktan sonra, bırakıp İhlası okusa mahzuru olur mu?
  CEVAP
  Ezberinde iki sure varken bir sureyi iki rekatta da kasten okumak mekruhtur. Fakat unutarak ikinci rekatta da aynı sureye başlarsa, bırakmaz, tamamlar. Hadis-i şerifte (Bir sureye başlarsan, onu oku ve artık değiştirme!) buyuruldu.

  Sual: Vitir vacip namazını kılarken 3. rekatta zammı sure olarak 2.rekatta okunan zammı surenin devamı olmayıp bir veya iki sure öncesi okunursa ne olur veya 3. rekat müstakil olarak kabul edilip bir önceki okunana bakılmaz mı?
  CEVAP
  Üçüncü rekat müstakil değildir. İkinci rekatta okunandan sonrakini veya daha aşağıdakilerini okumak gerekir. Kasten öncekileri okunursa mekruh olur, unutularak okunursa mekruh olmaz.

  Sual: Vitirde sıra ile Felak, Nas, Fil suresini okumak mekruh mu?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: İlk rekatta İhlas, 2.de, unutup Kevseri okumak mekruh mu?
  CEVAP
  Mekruh olmaz. Çünkü yanılmak özürdür.

  Sual: Atlanılan sure uzun olursa, bir sure atlanabilir mi? Mesela Tin suresinden sonra, uzun olan Alak suresini atlayıp Kadir suresi okunabilir mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Kadir suresini okurken yanılıp bir âyet atlayarak okumuşum. Namaz bozulmuş oldu mu?
  CEVAP
  Hayır bozulmuş olmadı. Üç âyet okununca vacib yerine gelir.

  Sual: Namazda zammı sure okurken unutularak bir âyet atlansa caiz olur mu?
  CEVAP
  Bundan önce veya sonra 3 âyet veya 3 kısa âyet uzunluğunda bir âyet okunmuşsa caizdir. Okunmamışsa tekrar baştan alınır, 3 ayet okunur ve secde-i sehv de yapılır.

  Sual: Bir rekatta, atlayarak Kadir, Fil ve İhlası okumak caiz mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Namazda, uzun bir sureyi okurken, üç veya daha fazla âyet-i kerime atlayarak diğer rekatta devamını okumak uygun mudur? Diğer rekatta okumaya devam ederken biraz ileriden okunabilir mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Namazlarda ikinci rekatta okuduğumuz sureler, birinciden üç âyet miktarı uzun olursa mekruh olur mu? Bu husus, farz, sünnet ve nafilelerde aynı mıdır?
  CEVAP
  Evet hem farz, hem sünnet, hem de diğer nafilelerde böyledir. Ancak nafilelerde üçüncü ve dördüncü rekatlarda da zammı sure okunur. Üçüncü rekatları birinci ve ikinci rekatlardan uzun okumak mekruh olmaz. Çünkü nafilelerde her iki rekat müstakil bir namaz sayılır. Sünnetler de nafile namaz demektir.

  Sünnetleri kılarken kazaya da niyet edenler için bu durum geçerli değildir; çünkü onlar farz gibi kılınır, yani üçüncü dördüncü rekatlarında zammı sure okunmaz. Okunursa da mahzuru olmaz.

  Zammı sure okurken
  Sual: Namazda, zamm-ı surede ikinci rekâtta okunan, birinci rekâtta okunan sureden üç âyet fazla olmaması sünnettir deniyor. O zaman, sadece Fil suresinden aşağısını ezbere bilen biri sünnete nasıl uyabilir?
  CEVAP
  Birinci rekâtta Maun okunursa yedi âyettir. Ondan sonra üç veya dört âyetli sureler okunabilir. Mesela birincide Maun, ikincide, Kevser, Nasr veya İhlâs okunabilir. Yahut birincide Kâfirun okunursa, ikincide Nasr okunabilir. İkincide aynı miktar veya iki âyet fazla olanları da okumak caizdir, mekruh olmaz. Mesela üç âyet olan Kevser’den sonra, beş ayet olan Tebbet ve Felak okunabilir.

  Zammı sure okurken
  Sual: Yanılarak, bir önceki rekâtta okuduğu zamm-ı sureden önceki bir sureyi veya bir sure atlayarak okumaya başlayan ne yapar?
  CEVAP
  Bir şey yapmak gerekmez, okumaya devam eder, mekruh olmaz, çünkü unutmak özürdür.

  Uzun sure okumak
  Sual: Zamm-ı sure olarak Kevser suresinden sonra, Kâfirun suresini okumak neden mekruhtur?
  CEVAP
  İkinci rekâtta, birinci rekâtta okunan zamm-ı sureden, üç veya daha fazla âyet okumak mekruh olduğu için, Kevser'den sonra Kâfirun’u okumak mekruhtur. Yanılıp okunursa mekruh olmaz.

  NOT: Surelerin sırasını gösteren tablo için buraya tıklayınız.

  Namazda mekruh olan
  Sual: (Namazda ikinci rekâtta birinciden üç âyet uzun okumak mekruhtur) deniyor. Bu, tahrimen mekruh mudur?
  CEVAP
  Yalnız mekruh denince genelde tahrimen mekruh anlaşılırsa da, Nimet-i İslam kitabında, bunun tenzihen mekruh olduğu bildiriliyor. Unutarak okunursa mekruh olmaz.

  Aynı sûreden farklı âyet okumak
  Sual: Bir kimse, aynı rekâtta aynı sûrenin farklı âyetlerini zammı sûre olarak okuması mekruh olur mu? Mesela Tebareke sûresinin ilk âyetini okuyup, arkasından, ikinci sayfasındaki (ve esirru) diye başlayan âyeti okusa mekruh olur mu?
  CEVAP
  Evet, mekruh olur. Atlamadan okumalıdır.

  dinimizislam.com
   
  Son düzenleme: 19 Eylül 2013
  MaWiM, Paee ve smiley bunu beğendi.
 4. smiley

  smiley Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  1.543
  Beğenilen Mesajlar:
  924
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Eskisehir
  Titanim ellerine saglik Allah razi olsun senden... ama simdi kafam daha cok karisti valla... yani siralamayi sadece farz namazlarda yapmam gerek sünnet namazlarda istedigim karisiklikta okuya bilirim öylemi? bide ben aslinda hangi sure kac ayet bilmiyordumki, ezberlemisim okuyordum.. bunlari yazip yeniden ögrenmem gerek benim... Allahim bagislasin ya, cok hata yaparak namaz kildim herhalde..
   
  TİTAN bunu beğendi.
 5. Paee

  Paee Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  68
  Beğenilen Mesajlar:
  46
  Ödül Puanları:
  0
  Farz ve nafile namazlarda fark var mi emin degilim ama nafile namazlarda mesela okunmasi tavsiye edilen bazi sürelerin arasinda cok uzaklik var demekki nafile namazlarda arka arka tertibi gerekmiyor ama sondaki sure ilk Rekatta ondan onceki sonrakinde okunmuyor onu biliyorum

  farz namazlarda ise fatihadan sonra okunan süreleri

  namaz süreleri diye zaten tabir edilen kisa sürelerisirasiyla okunur ve arada cok süre atlanmaz

  dinimizde unutarak bilmeden haten yapilan hic birseyin cezasi yoktur ama bu hatayi namaz icinde fark ederse namazin sonunda sehiv secdesi yaparak telafi etmeye calisir... Hatasini bilir ve yapmaya devam ederse gafletle o zaman Mekruh olur

   
  smiley ve TİTAN bunu beğendi.
 6. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Bana göre niyet önemlidir tabiki usulünce yapılırsa onun sevabı çok daha ayrıdır. Allah kullarına ibadet olayın da birçok kolaylık sağlamıştır. Doğru bir niyet ve yürekle yapılan ibadeti eminim ki Rabbimiz geri çevirmeyecektir. Herkesin ibadetlerinin ve dualarının kabul olması dileklerimle....
   
  smiley ve TİTAN bunu beğendi.
 7. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Smi önemli olan senin can-ı gönülden ibadet etmen. Allah öyle bağışlayıcı ve affedici ki, eminim yaptığın ibadetler inşaallah kabul olacaktır. Sonuçta bilmiyordun, şimdi öğrendin ve usulüne uygun bir şekilde uygularsın. Öğrenmenin yaşı yok, önemli olan araştırmak, öğrenmek..:tik:

  Allah kabul etsin..
   
  smiley bunu beğendi.
 8. nbm1

  nbm1 Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2013
  Mesajlar:
  57
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  8
  gerçekten faydalı olmuş
   
Namazdaki Okunan Surelerin Siralari konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Namazda Okunan Dualar

  Namazda Okunan Dualar

  Namazda hangi dualar okunuyor melekler yardımcı olurmusunuz?
 2. namazda okunan dualar sırasıyla

  namazda okunan dualar sırasıyla

  arkadaşalr hepinize hayırlı günler olsun namazda okunan dualar sırasıyla bilgi verirmisiniz
 3. Namazda Okunan Sureler

  Namazda Okunan Sureler

  Selam arkadaşlarım Namazda Okunan Sureler hangileri acaba
 4. Sabah Namazında Okunan Dualar

  Sabah Namazında Okunan Dualar

  Sabah Namazında Okunan Dualar hangi dualardır lütfen yardımcı olun bana Sabah Namazında Okunan Duaları yazın.
 5. Namazda okunan sureler ve anlamları

  Namazda okunan sureler ve anlamları

  Namazda dünya düşüncelerinden uzaklaşmak niyetiyle, namaz sûrelerinin anlamını düşünmek caiz midir? Caizse, bunların meallerini yazar mısınız? CEVAP Okuduğumuz sûrelerin mânalarını düşünmek, namaza zarar vermez. Böylece dünya düşüncelerine de mani olmaya çalışmış oluruz. Bu sûrelerin mealleri şöyledir: Fâtiha sûresi Hamd, âlemlerin Rabbi, Rahman, Rahîm ve din gününün sâhibi olan Allah’a...

Sayfayı Paylaş