Namazı 3 vakit kılıyorum ( Kuranda Namaz 3 Vakit mi 5 Vakit mi )

Nida Brown

Yeni Üye
Üye
Namazı 3 vakit kılıyorum ( Kuranda Namaz 3 Vakit mi 5 Vakit mi )
Selamlar efendim,ben günde 3 vakit namaz kılıyorum.Öğle ve ikindi vakitlerinin farz namazlarını peşpeşe kılıyorum.Aynı uygulamayı akşam ve Yatsı namazları için'de yapıyorum.Yani Cem ediyorum.Yatsı vakitlerinin farz namazlarının ardından da elimden geldiğince tevbe,şükür ve sadece Allah rızası için diye niyet ederek 2 şer rekat da nafile namazları kılmaya çalışıyorum.Bunu yapmamın iki sebebi var!Arapça bilmiyorum bende çok insan gibi!Kalben şüpheye yer bırakmayacak şekilde,Rabbimizin emir ve yasaklarına uymaya çalışıyorum.Bunun için tabiri caizse''azmü-cezmü kast ettim''.24saatlik zaman dilimini mümkün olduğunca düzenli tutmak ve ''Farz''namaz vakitlerini hayat akışım içinde sabitlemek istiyorum.Dünyada namaz vakitleri uygulaması pek çok ülkede farklı!Bizim ülkemizde 5 vakit.Benim samimiyetine inandığım Alim kişilerin meal ve tefsirlerinde,namazların Kitabımızda bizlere 3 vakit olarak emr olunduğu 2 vakit namaz vaktinin sevgili Peygamberimiz tarafından sünnet olarak uygulandığı yönünde!Zaten günlük yapmak zorunda olduğum iş ve rutinlerin ve namazlarımın dışında kalan vakitlerde de ''salât''etmeye,dinimizi,dualarımızı,surelerimizi yani,Rabbimizin,kitabımızda kullarına neleri emir ve yasak ettiğini anlamaya,öğrenmeye çalışıyorum!Kusursuz olamaz elbet ama ''kulluk etmeye''çalışıyorum.Tevatür,rivayet ve göreceli olan uygulamalardan uzak olmaya çalışıyorum.Sizlerden ricam şudur;Sayfanızdaki bilgilerden yararlanıyorum çok zaman!Arapça bilmeyen bir kul!Kuranı Kerim'i meallerdenmi yoksa tefsirli meallerdenmi okumalıdır?Siz hangi alim yada alimleri önerirsiniz?Şimdiden söyleyeyim;Öğreneceğim ve hayata geçirmeye çalışacağım bilgilerde benim anlayış ve uygulama hata,kusur ve günahlarım olursa vebali bendedir sizleri tenzih ederim!Sonuçta değilmi'ki ben, ''azmü-cezmü kast etmiş bir kulum''!arapça da bilmediğime göre!Kalben müsterih oluncaya dek araştırıp,öğrenmek ve hayata geçirmekle mükellefim.Müsterih olduğum taraf şudur'ki,Ayetlerden de açıkça anlaşılacağı üzere
“Ve seni kolay olan için başarılı kılacağız.” (A’la Suresi, 8)
“… O, sizleri seçmiş ve din konusunda size bir güçlük yüklememiştir, atanızİbrahim’in dini(nde olduğu gibi)…” (Hac Suresi, 78).Elhamdülillah,dinimiz kolaylık dinidir.Kitabımız ve Peygamberimiz Evrenseldir,Alemlere gönderilmişlerdir.İlerlemiş yaşında dinimizi anlamaya,kabul etmeye niyetlenmiş bir kişinin,namazlarda hangi mezheplerde elini,ayağını nereye koyacağı teferruatı ile meşgul olmak yerine,Allah'a ve rızasına nasıl kavuşabileceği,dünya ve ahiretini nasıl kazanabileceği mevzuunda doğru bir rehberlik alması hakkıdır,Bu konuda doğru bilgiye ulaşmaya çalışmak ve bilgilendirirken,bilginin doğru aktarıldığından kalben de müsterih olmak gerekir.Bu,gerçek iman eden''mümin''olan herkesin kulluk vazifesidir, ayrıca da,insani sorumluluğudur.Kur-an'ımızı en doğru şekilde anlayıp,hayatımıza geçireceğimiz aydınlık ,hayırlı Rabbimizin rızası içinde geçecek bir dünya hayatı ve kazanılacak ahiret akibeti diliyorum hepinize,hepimize!Selam ve selametle kalınız!:6:
 

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Öncelikle selamlar aramıza hoş geldiniz. Allah Kabul etsin. Benim merak ettiğim şu samimiyetine inandım dediğiniz kişiler kimler onları yazabilir misiniz ? Tabiki bu durumdan tamamen siz sorumlusunuz. Bende 5 vakit kılıyorum elhamdülillah. Fakat hangi Alim kişiler 3 vakit olduğunu söylemiş merak ettim açıkçası.

Selametle...
 

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Bu arada bilgi açısından yazıyorum Hud 114, İsra 78 Taha 130 ve Rum 17-18. ayetlerde açıkça namazın 5 vakit olduğu ifade ediliyor. Açıkça hemde. Fakat bazı durumlarda namazlar kısaltılabilir Nisa 101. ayette bahsedildiği gibi yolculuklarda onun haricinde öğle ve ikindi namazlarını da birleştirebilirsiniz ama net olarak 5 vakit olduğu görünüyor. Daha iyi araştırmanızı ve yukarıda yazdığım soruda bilirttiğim " simimiyetine inandığınız " kişileri yazarsanız incelemek isterim.

Selametle...
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Merhaba. Cenab-ı HakKuranı Keriminde bizden namaz kılmamızı İstemiş ancak nasıl kılınacağı hakkında bi açıklama yapmamıştır. Namazların kılınışı ve kaç vakit olduğunu Peygamber efendimiz Tarif etmiş ve ben nasıl kılıyorsam sizlerde öyle kılarsınız buyurarak ashabına emretmiştir. Bu namazların 5 vakit olduğu hakkında Peygamberimiz ve ashabı daha sonradan gelen mezhep imamları ve bunların ravisi din ulaması bilittifak karar kılmışlardır. Namazın farklı vakitleri olduğu hakkındaki rivayetler batıl rivayetlerdir ve itibar edilmez. Peygamberimiz Hendek harbinde kılamadığı namazları kaza ederken 5 vakit olduğunu zikredilir. Buna kesinlikle ihtilaf etmememiz caiz değildir. Namazların bil ittifak 5 vakit olduğu hakkında yüzlerce delil vardır. Kuranı Kerim tefsirlerinde ve hadisi şeriflerde de böyledir. Vakiti üzerimize geçen bütün namazlar üzerimize farz olup edası belirli sebeplerden dolayı yapamıyorsak kazası farzdır. Ve Hiç iki vakit sebepli veya sebepsiz Cem edilemez. Buna sadece Hacca gidenler bi defaya mahsus öğle ile ikindiyi ruhsatla Cem ederler. Bunun haricinde Cem etmek caiz değildir.
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Dini hükümleri öğrenirken bizim bakacağımız 4 nokta vardır. Adına Edille-i Şeriye deriz ki bunlar Kitap( Kuran-ı Kerim) Sünnet, icmaı ümmet ve kıyası fukahadır. Kitabı Anlamamız çok zor olduğu için biz önce Peygamberimizin emrine ve sünnetine bakarız. Orada delil bulamazsak icma ve kıyas yoluna gideriz. Burada dinen ruhsatlı Mezhep imamlarının görüşleri önemlidir ki bunların dışında bir hüküm geçerli değildir.
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Dini konudan takip etmemiz ve ilmihalimizi öğrenebileceğimiz kitap ve alim ise Son devrin alimlerinden ve diyanet işleri başkanlığı yapmış ehli sünnet itikadı üzere olan Ömer Nasuhi Bilmen'in büyük islam ilmihali kitabı dini hükümleri öğrenmemiz açısında çok faideli bir eserdir. Aynı zatın Tefsir kitabı olan Hak dili Kuran dini Eseri de çok faideli yararlanabileceğimiz bir tefsirdir. Kuranı mealinden okumak dini hükümleri ve onları uygulamada bize pek bir faidesi olmayacaktır.
 
M

metehan

Forum Okuru
Dinin kaynağı yalnız kur'an dır. Allah hiç bir kimseyi hükmüne ortak etmez. Hüküm koyan yalnız Allah tır. İslam kur'andır. Din yalnızca kur'andan öğrenilir. Dini Hükümlerde yalnız kur'andan öğrenilir aksini iddia etmek Allah'a ortak koşmak olur. Allah kitabı kur'an da hiç bir şeyi eksik bırakmadığını dinimizi bize eksiksiz tamamladığını ve kur'anı açıklayanın da kendisi olduğunu söyler ve bunun sebebini de O'ndan başkasına kulluk etmememiz için olduğunu söyler kur'an kendi kendi açıklayan tefsir eden apaçık bir kitaptır. Aklınızı kullanın lütfen Allah apaçık açıkladım bir çok örnekler verdim düşünün aklınızı kullanın Haşa bunun aksini iddia etmek kur'an anlaşılmaz demek sizi çok tehlikeli durumların içine sokar. Allah kur'an eksik mi bıraktı ki haşa başka kaynaklardan hüküm arayacaksın bu nasıl tehlikeli nasıl akılsızca söylenen bir söz. Kur'an okuyalım yalnız Allah'a yönelelim.
 
Üst