Namazın Farzları Nelerdir ?

T

TİTAN

Forum Okuru
Namazın Farzları Nelerdir ?
namaz namaznın farzları namazın içindekiler dışındakiler namzın içinde ki farzlar namazın dışında ki farzlar ile ilgili bilgiler burada melekelr. Her müslümanın yerine getirmesi şart olan ibadetlerden biri namazdır melekler :) İslamın şartları arasında yer alan namazın kılınması sırasında uyulması gereken bazı şartlar vardır. 32 farz içinde de bulunan namazın farzları olarak adlandırılan bu farzlar , namazın içinde ki farzlar ve namazın dışında ki farzlar olarak ikiye ayrılır. Bugün kü makalemizde namazın farzları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz melekler :)

namaz-28b.jpg

Namazın farzları 12’dir. Bunların altısı içinde, altısı dışındadır. Dışındaki farzlara şart denir. Namazın içindeki farzlara rükün denir. [Bazı âlimler, iftitah tekbirinin, namazın dışında olduğunu söylemişlerdir. Bunlara göre, namazın şartları 7, rükünleri ise 5 olmaktadır.]

A- Namazın dışındaki farzlar:

1- Hadesten taharet:
Abdestsiz olanın abdest alması, cünüp veya hayzlı ve nifaslı olanın gusletmesidir.

2- Necasetten taharet:
Namaz kılanın, vücudunu, elbisesini ve namaz kılacağı yeri, necasetten yani dinimizde pis sayılan şeylerden temizlemesidir.

3- Setr-i avret:
Avret yerini örtmek demektir. Namaz kılarken açması veya her zaman başkasına göstermesi ve başkasının da bakması haram olan yerlerine (Avret mahalli) denir. Erkeğin avret yeri, göbeğinden dizi altına kadardır. Kadınların ise, yüz ve ellerinden başka her yeri avrettir.

4- İstikbal-i kıble:
Namaz kılarken kıbleye dönmektir.

5- Vakit:
Namazı, vaktinde kılmaktır.

6- Niyet:
Namaza dururken kalb ile niyet etmektir. Yalnız ağız ile söylemeye niyet denmez. Namaza niyet etmek demek, ismini, vaktini, kıbleyi, cemaatle kılınıyorsa imama uymayı, kalbden geçirmek demektir. Niyet, başlama tekbiri söylenirken yapılır.

B- Namazın içindeki farzlar:

1- İftitah tekbiri:
Namaza başlarken “Allahü ekber” demektir. Başka kelime söylemekle, tekbir alınmış olmaz.

2- Kıyam:
Namazda ayakta durmaktır. Ayakta duramayan hasta, oturur. Oturarak kılamayan yatarak ima ile kılar.

3- Kıraat:
Namazda, Kur'an-ı kerimden sure veya âyet okumaktır.

4- Rüku:
Ayakta okuma bittikten sonra, eğilip elleri dize koymaktır.

5- Secde:
Rükudan sonra yere kapanmaktır.

6- Kâde-i âhıre [son oturuş]:
Son rekatta Ettehıyyatüyü okuyacak kadar oturmaktır.

çok güzel bir site çoh beğendiğim için artık butun ödevleriömi burdan yapcam ay butun ksardeşlerim onceden bu siteyi önermişti bende biödevimi araştıriim dedim gerçektende süper bir siteymiş lili allah bu siteyi kuranın tuttuğunu altın etsin aslında bu siye için daha çok sey söylemek gerekir ama ben kısa kesiyom yani kısacası ben bu siteyi heryerde paylasıp arkadaslarıma önericem

çok güzel bir site çoh beğendiğim için artık butun ödevleriömi burdan yapcam ay butun ksardeşlerim onceden bu siteyi önermişti bende biödevimi araştıriim dedim gerçektende süper bir siteymiş lili allah bu siteyi kuranın tuttuğunu altın etsin aslında bu siye için daha çok sey söylemek gerekir ama ben kısa kesiyom yani kısacası ben bu siteyi heryerde paylasıp arkadaslarıma önericem

Geri