1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.474
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Namus sadece kadınlara...

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Türk halkına göre, namus kavramı sadece kadınlar için geçerli.
  Nüfusbilim Derneği’nin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteğiyle yaptığı araştırma, Türkiye’de namusun kadının ve kadın cinselliğinin kontrol edilmesi olarak algılandığını ortaya koydu. Araştırmaya göre genç erkekler bekaret ve boşanma konularında da hoşgörüsüz.

  Türk Dil Kurumu’na göre “namus”un sözlük anlamı, toplum içindeki ahlak kurallarına karşı beslenen bağlılık, dürüstlük ve doğruluk.

  İstanbul, Adana, Şanlıurfa ve Batman’ın farklı mahallelerinde yapılan görüşmeler ise, Türk halkının bu kavramın sadece kadınlar için geçerli olduğunu ortaya çıkardı.

  Görüşme yapılan kentlerin hepsinde, namus kavramının “kadın, kadın bedeni, kadın cinselliği ve bunun kontrol edilmesi” olarak algılandığı gözlendi.

  NAMUSLU KADIN KİM?
  Görüşmelerden çıkan sonuca göre:
  - Namuslu kadın bekaretini korur
  - Evlilik dışı cinsel ilişkide bulunmaz
  - Düzgün giyinir
  - Bir kadından beklenen şekilde davranır
  - Geleneklere uygun görevlerini yerine getirir.

  GENÇ ERKEKLER HOŞGÖRÜSÜZ

  Araştırmaya göre, 18-25 yaş arasındaki erkeklerin bekaret ve boşanma konusundaki fikirleri oldukça sert. Orta yaş ve üzeri erkekler, nispeten daha hoşgörülü.

  Okur- yazar olmayan, köyde yetişmiş ve güçlü dini bağları olan yaşlı kadınlar ile kapalı geleneksel bir çevrede yaşayan eğitimsiz genç kadınlar dışındaki kadınların, namus konularındaki ifadeleri ise, erkeklerden daha ılımlı.

  KADINLARA GÖRE SADAKATSİZLİK BOŞANMA NEDENİ

  Kadınların büyük bölümü namus kavramını kadın cinselliğine dayandırsa da bekar bir kadının sevgilisiyle kaçarak evlenmesinin namusa aykırı bir hareket olduğunu düşünmüyor. Kadınlar evlilikte sadakatsizlik durumunda ise boşanılması gerektiğini düşünüyor.

  NAMUS CİNAYETLERİ

  Aile meclisi kararıyla işlenen töre cinayetleri diğer namus cinayetlerinden farklı görülüyor. İstanbul’da görüşülen kişiler, töre cinayetlerini, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki sorunlarla bağlantılandırıyorlar.

  Aldattığı için karısını kışkançlık sonucu öldüren bir erkeğin durumu ise, “herkesin başına gelebilecek bir olay” olarak değerlendiriliyor.

  NAMUS CİNAYETİNE İLİŞKİN TAVIR VE FİKİRLER

  Araştırmaya göre, katılımcılardan bazıları namus cinayetlerine ilişkin tavır ve fikirleri şöyle:

  Namus cinayetlerine tam destek verenler: Bu kişiler açıkça namusa aykırı davranışta bulunmuş kişilerin ölümü hak ettiğini ve namus adına öldürmenin kaçınılmaz olduğunu söylemektedirler. Bu kişiler namus cinayetleri suçlularına verilecek cezanın artırılmasını da eleştirmektedirler.

  Namus cinayetlerine şartlı destek verenler: Bu gruptakiler, öldürmenin doğru olmadığını, kimsenin öldürmek istemeyeceğini ancak kişilerin böyle bir “namusa aykırı davranış” ile karşılaştığında ne yapacağının önceden belli olmayacağını belirmektedirler.

  Namus cinayetlerine sosyal baskının yol açtığı kaçınılmaz bir hareket olarak yaklaşanlar: Bu gruptakiler, sosyal baskı sonucunda namus için öldürmenin kaçınılmaz hale geldiğini savunmaktadırlar.

  Namus cinayetlerine tamamen karşı olanlar: Bu gruptakiler, “namusa aykırı davranış” olsa dahi insanların öldürülmemesi gerektiğini ifade etmektedirler. Bu grubun bir kısmı olayı dine dayandırarak, kimsenin Allah’ın verdiği canı almaya hakkı olmadığını söylemektedir.   
 2. Mi'na57

  Mi'na57 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  434
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Namus sadece kadınlara...
  Zorunlu (tecavüz vs.) haricinde durumlarda bana göre de namus kavramı önemli.

   
Namus sadece kadınlara... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sadece Kadınların Anladığı 10 konu

  Sadece Kadınların Anladığı 10 konu

  Umumi tuvalette oturmadan işini halletmek. Aynı ayakkabının farklı renklerini alma gereği. Diet uğruna aç kalmak. Selülit. Ünlü bir marka kıyafeti indirimden ucuza almak Bej, beyaz ve krem rengi arasındaki fark. İyi bir kuaför bulmanın imkansızlığı. Çiçekler ve mum ışıkları gibi romantik şeyler. Her tartının kiloyu farklı ölçmesi. Ve son olarak kadınların anladığı en önemli varlık: Diğer...
 2. Gayrımenkullerin sadece yüzde 9'u kadınların

  Gayrımenkullerin sadece yüzde 9'u kadınların

  Amargi Kadın Kooperatifi, 2002 yılında çıkan medeni kanundaki kadınların kazanımları anlatmak için bir kitap çıkardı. Kadınlara sahip oldukları hakları anlatmayı hedefleyen kitapta en önemli kazanım olarak, "Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi" gösterildi. Ege yöresinde mal mülk sahibi olan damatlar ve kadınlardır. Bu ailelerin kız çocuklarına çok değer verdiğinden değil, vakti...
 3. Sadece***

  Sadece***

  sadece... Sadece bu sabah için, içimden ağlamak geldiği halde yüzünü gördüğümde gülümseyeceğim Sadece bu sabah için, ne giymek istediğinin seçimini sana bırakacağım ve gülümseyerek ne kadar yakıştığını söyleyeceğim Sadece bu sabah, çamaşırları yıkamaktan vazgeçip seninle parkta oynamaya gideceğim Bu sabah bulaşıkları lavaboda bırakıp bulmacanın nasıl çözüldüğünü bana öğretmeni izleyeceğim....
 4. Namus Ve Töre cinayetlerinde Kadınlar Daha Katı mı Davranıyor?

  Namus Ve Töre cinayetlerinde Kadınlar Daha Katı mı Davranıyor?

  Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun raporu, kadınların namus cinayetleri konusunda erkeklere göre daha ‘katı’ olduğunu gösterdi. ‘Kadın erkeğin rolünü temsil ediyor’ Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun (BAAK) geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapor, kadının "namus veya töre" cinayetlerindeki yerine ilişkin farklı bir noktayı gündeme getirdi. Kadınların namus ve töre...
 5. Selülit neden sadece kadınlarda görülür?

  Selülit neden sadece kadınlarda görülür?

  Selülit neden sadece kadınlarda görülür? Kızlar neden hep kötü olan biz kadınlarda oluyor mesela Selülit neden sadece kadınlarda görülür? Neden erkeklerde olmaz ki :S

Sayfayı Paylaş