Nano teknoloji nedir ?

Uzman SühaN

Administrator
Nano teknoloji nedir ?
Son yıllarda nano teknolojisiyle üretilmiş bir çok ürünle karşılamaktayız.Nano teknolojisiyle üretilen ürünler tekstilden,malzeme ve imalat sektöründe,sağlık sektöründe ,tıpta,uzay araştırmalarında,çevre ve enerji de,tarım ve bioteknoli gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.Nano teknoloji nedir,nano teknolojinin faydaları nelerdir ,tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz .Öncesi ; Nano teknolojide dev adım , Nano teknolojiyi duymadınız mı adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.


Bir çoğumuz nano kelimesini kanal 7 de program yapam İkbal gürpınarla öğrendik.İkbal gürpınar bir reklamda nano teknolojisi ile çamaşarıların kısa sürede deterjansız yıkandığını anlatmaya çalışıyordu.Bir çoğumuz merak etti araştırdı nano teknolojisini.Bildiğimizin dışında nano teknolojisi sadece temizlikte değil bir çok alanda kullanıyormuş.Nano teknolojisinin amacı az az maliyet ve daha fazla üretim.Nano teknoloji ile zamanve maliyet kaybı önlenir.Yaşam kalitesinin artmasında önemli bir payı olan nano teknolojisi güvnli bir yaşamın teminatını sunar.Nano teknoloji ile üretilen bir çok ürün bulunmaktadır.Temizlik ürünleri,tekstil ürünleri,kozmetikler,boyalar vs..Nano teknolojisi ile üretilen ürünler adeta hayatımızı kolaylaştırıyor.Nano teknolojiyi daha kapsamlı ve detaylı olarak yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Nano teknolojisinin anlamı,nano teknolojisinin kullanıldığı ürünler,nano eknolojisinin faydaları nı sizler için araştırdık.

nano teknoloji.jpgNanoteknoloji Nedir?


Nanoteknoloji; atomların ve moleküllerin en küçük birimlerini ifade etmek ve maddeyi atomik boyutu ile kontrol etmek amacı ile kullanılmaktadır. Atom üstüne atom koyarak yeni maddeler oluşturmayı ve mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturma çalışmalarını içermektedir. Eğer doğadaki atomik dizilim taklit edilebilir ya da kopyalanabilirse atomlar hareket ettirilebilir ve böylece birçok farklı madde oluşumu sağlanabilir… Bu düşünce günümüzde nanoteknolojiye olan ilgiyi artırmakla beraber bu alandaki çalışmaları da hızlandırmıştır. Birçok dalda mevcut sınırlar kaldırılabilir ve kömür gibi bir maddenin molekülleri değiştirilerek elmas elde edilebilir.

Nanoteknoloji Nerelerde Kullanılır?

Nanoteknolojinin alanı oldukça geniştir ve genişlemektedir. Günümüzde fizik, kimya, biyoloji,bilgisayar,malzeme bilimi,elektronik gibi alanlarda kullanımının yanında, tıp alanında da oldukça çarpıcı gelişmelere imkan sağlamaya başlamıştır.Gelişmekte olan bir teknolojidir,kısıtlı sayıda uygulamaları olsa da gelecek adına çok daha geniş yelpazelere yayılacağı ortadadır .

Bu teknolojiyle üretilebilecek birçok mikroskobik aygıtlar belki de damarlarımızda dolaşacak ve birer uzman gibi tedavi sağlayacaklardır. Nano boyuta sahip yapıların fiziksel özelliklerini anlaşılması ile yeni bir nanoskopik dünya ile bir köprü kurulabilir.
Nanomateryallerin üretimi ile birlikte çok daha dayanıklı ulaşım araçları ve kirlenmeyen, paslanmayan eşyalar;hatta kendi kendini temizleyen giysiler üretilebilecektir.

Gelecekte en büyük sorunlardan biri olacak olan kullanılabilir su kaynakları da, bu teknoloji ile kendisini yenileyebilecektir. Belki de yakın bir tarihte insan vücudunda çalışabilecek biyolojik ve farmokolojik bilgisayarlar bu şekilde üretilebilir. Nanoteknoloji için, çağımızın anahtar teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz.

NANOTEKNOLOJİNİN AMAÇLARI

Nanometre ölçekli yapıların analizi,
Nanometre boyutunda yapıların fiziksel özelliklerinin anlaşılması,
Nanometre ölçekli yapıların imalatı,
Nano hassasiyetli cihazların geliştirilmesi,
Nano ölçekli cihazların geliştirilmesi,
Uygun yöntemler bulunarak nanoskopik ve makroskopik dünya arasındaki bağın kurulması.


Nano teknoloji nerlerde kullanılır?

1- malzeme ve imalat Sektörü
2- Nano Elektronik ve Bilgisayar Teknolojileri
3- Tıp ve Sağlık Sektörü
4- Havacılık ve uzay Araştırmaları
5- Çevre ve Enerji
6- Bioteknoloji ve Tarım
nano teknoloji günümüzde ki hedefleri nelerdir?
1- Molekülleri ve atomları değiştirerek yeni, ideal, önceden planlanmış maddeler üretmek.
2- Moleküllerin önceden planlanmış şekilde kendi kendilerini çoğaltmasını sağlamak.
3- Moore yasasının ön gördüğünden daha hızlı bir ilerlemeye erişebilmek.
4- Canlı ve cansızların bir arada ki işlevselliğini arttırmak.
 
Üst