1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Nanoteknolojinin buluşları

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  nano, teknoloji, bulus, bilim cam konularini incelemektesiniz

  Sevgili Melekler,

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) bünyesindeki Antalya Teknokenti, 21. yüzyılın endüstriyel devrimi olarak nitelendirilen nanoteknolojiyi kullanarak, hayatı kolaylaştıracak iki buluşa imza attı.


  < Konu Resmi..>


  Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç öncülüğündeki ekip, nanoteknolojisi ile 'antibakteriyel su itici kolay temizlenen kaplama' ile 'çizilmeye dayanıklı nano cam kaplama' üretti.

  AÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, araştırma görevlisi Nadir Kiraz, doktora öğrencisi Esin Burunkaya ve yüksek lisans öğrencisi Ömer Kesmez'den oluşan ekiple 1,5 yıl süren çalışma sonunda, buluş olarak nitelenen iki ayrı ürünü ortaya çıkardıklarını bildirdi.

  Akdeniz Üniversitesi bünyesinde 2006 yılında kurulan Antalya Teknokenti'nde tamamı Türk bilim insanlarından oluşan kadrosuyla hizmet veren Nanoen Arge Danışmanlık Limited Şirketi olarak, şimdiye kadar yurt dışından getirilen su itici kaplamayı, yeni bir sistemle Türkiye'de ürettiklerini belirten Prof. Dr. Arpaç, tüm cam, ahşap, kağıt, karton yüzeylerde kullanılabilecek bu kaplamanın, bakteriye neden olan flor maddesi içermeyen özellikte üretildiğini açıkladı.

  -'BU BİR BULUŞ'-

  Türkiye'de de yapı marketlerde satılan, ev ve iş yerlerindeki cam, ahşap, duşakabin ve seramiklerde temizlikte su itici olarak kullanılan ithal kaplamayı, kendilerinin geliştirerek antibakteriyel özellikte ürettiklerini dile getiren Arpaç, şunları söyledi:

  'Su itici kaplamalar yurt dışından geliyordu. Bu çözeltilerin flor içerme özelliği var. Flor sprey şeklinde uygulandığı için akciğerde ciddi sorunlara neden oluyor. Florun ozon tabakasına da etkisi olduğu için kullanılması tercih edilmeyen ürünlerdir. Biz içerisinde flor içermeyen aynı sistemdeki ürünü yapabilir miyiz diye yola çıktık ve bunu geliştirdik.'

  Evlerde yoğun olarak kullanılan duşa kabinler ve küvetlerin etrafına slikon çekildiğini, zamanla burada bakteri oluştuğunu ifade eden Arpaç, şu bilgileri verdi:

  'Ürünü geliştirirken ilk etapta duşa kabinlerin camlarında kullanmayı düşündük. Antibakteriyel hale getirmek için çalıştık. Sonunda flor içermeyen, çevre dostu, antibakteriyel özellik gösteren bir sistem geliştirdik. Çevre dostu, su itici antibakteriyel sistem olarak, Nanofop Antibakteriyel Su İtici Kolay Temizlenen Kaplama ismiyle Türk Patent Enstitüsü'nden patent aldık. Bu sistem, için yaklaşık 1,5 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Akdeniz Üniversitesi'nin ürünüdür. Bir buluştur.'

  -ÜRETİMİ İLK KEZ ÜNİVERSİTE YAPACAK-

  Prof. Dr. Arpaç, su itici kaplamanın cam yüzeylerde, duşa kabinlerde, araçların yan camlarında, tahta yüzeylerde, kağıt, metal, tuğla, mermer, granit, bina dış yüzeyleri ve arkeolojik eserler gibi akla gelen tüm yüzeylerde kullanabildiğini, kaplama spreyin sıkılacağı parke ya da laminantın artık su emme derdinin olmayacağını vurguladı.

  Prof. Dr. Arpaç, 'Duşa kabin camları ya da araba camlarına su geldiği zaman ürettiğimiz kaplama, sprey olarak sıkıldığında yüzeydeki su, tutulmadan akabiliyor. Kaplama, metaller, bakır, pirinç, alüminyum, seramik yüzeylerde de uygulanabilir. Antibakteriyel olması nedeniyle ameliyathanelerde kullanımı da son derece hijyenik olacaktır' diye konuştu.

  Su tutmayan ve bakteriyi yüzeyde barındırmayan ürünün, az su ile deterjan kullanımını da beraberinde getirdiğini ve böylece tasarruf sağladığını dile getiren Arpaç, çevre dostu ürünü, önceki AR-GE uygulamalarından farklı olarak ilk kez AÜ Antalya Teknokenti olarak kendilerinin üreterek, satışa sunacaklarını bildirdi.

  Daha önce, Antalya Teknokenti olarak ürünleri geliştirdikten sonra şirketlere devrettiklerini ancak ilk kez bir farklı yöntem izleyerek kendi isim patentini aldıklarını ve Türkiye'de kendilerinin kullanıma sunacaklarını bildiren Arpaç, 'Çok pozitif sonuçlar geliyor. Antibakteriyel Su itici Kolay Temizlenen Kaplama'nın üretimini AÜ Teknokent bünyesinde yapmayı düşünüyoruz. Broşürünü de hazırladık. Nanofop adıyla markası tescil edildi. Geniş bir kullanım alanı olacağı düşünüyoruz. Şu anda Türkiye'den yoğun talep geliyor.'

  Arpaç, inşaat sektörünün en büyük sorunlarından birinin de kullanılan malzemelerin su emmesi olduğunu, inşaatlardaki tuğlalarda da bu kaplama ile su tutma sorunun ortadan kalkacağını dile getirerek, narenciye ihracatında sebze ve meyve kartonlarının nem tutması sorunun da bu kaplama ile ortadan kalkacağını kaydetti. İhraç edilen sebze ve meyvede oluşan bakteri sorunun da kaplama sayesinde sona ereceğini dile getiren Arpaç, 'Kaplamanın flor içermemesi, insan sağlığı ve çevre dostu olması açısında önemlidir' dedi.

  Evlerde ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan su ısıtıcıların tabanını da bu ürünle kapladıklarını, ürünün kireç önleme özelliğine de sahip olduğunu vurgulayan Arpaç, özellikle Antalya gibi suyu çok kireçli kentlerde su itici kaplamanın yaygın kullanılacağını söyledi.

  -İKİNCİ BULUŞ MÜJDESİ-

  Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, Antalya Teknokenti bünyesinde 'Çizilmeye Dayanıklı Nano Cam Kaplama'yı da ürettiklerini açıkladı.

  Ütü, tost makineleri gibi sert teflon yüzeylere uygulanacak kaplamanın cam olmasına rağmen çatlama yapmadığını, kireçlenmeye de engel olacağını bildiren Arpaç, şöyle konuştu:

  'Şu ana kadar ütülerde kullanılan kaplamalar, düğme ve fermuara geldiğinde çizilme yapıyordu. Ütülenen kumaşlar ve tekstil ürünleri de deterjan artıklarından etkileniyor. Biz, bunun önüne geçen kaplama yaptık. Dayanıklı cam kaplamalı ürünün tabanı çizilmiyor, yüzeyde kireç tutulması da artık mümkün değil.'

  Dekoratif görünüm kazandırarak cam kaplamayı renklendirdiklerini, ütü ve tost makinelerindeki teflonlara, altın sarısı, bakır ve füme görünümlü yüzey oluşturduklarını anlatan Arpaç, bütün denemeleri tamamlanan ürünün Gebze'de bir şirket tarafından üretilerek, piyasaya sunulacağını bildirdi.

  Arpaç, esnek özelliğiyle 90 derece kıvrılabilen cam kaplamanın, ütülerde çok kısa süre içerisinde kullanılacağını söyledi.   
Nanoteknolojinin buluşları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nanoteknoloji

  Nanoteknoloji

  Nanoteknoloji Nedir? Herkes atomların gözle görülemeyecek kadar küçük olduğunu bilir... Ama ne kadar küçük? Bunu zihnimizde canlandırabilmek için söyle bir örnek verebiliriz. . Avucunuzun içine 12 gram kömür tozu alın ve tam 3 milyar insanı da bu tozun içinde atomları saymakla görevlendirin. Her insan günde sekiz saat çalışsın ve saniyede bir atom saysın. 3 milyar insanın katıldığı bu...
 2. yüzyılın buluşları

  yüzyılın buluşları

  1900 yılından günümüze dek yaşantımızı değiştiren 100 önemli buluş arasında sonuncusu ve belki de en büyüğü İnternet oldu. İşte yüzyılın en önemli buluşları: 1. Taşınabilir fotoğraf makinesi (1900), 2. Ataç (1901), 3. Köpek bisküvisi (1902), 4. Oyuncak ayı (1902), 5. Jiletli tıraş makinesi (1903), 6. Gofretli dondurma (1904), 7. Kabartma tozu (1907), 8. Fort-T-Modeli, ilk seri üretilen araba...
 3. Kanserle mücadelede nanoteknoloji dönemi

  Kanserle mücadelede nanoteknoloji dönemi

  nanoteknolojinin olumlu yönleri nano teknolojinin olumlu ve olumsuz etkileri nanoteknolojinin ve olumsuz etkileri Teknoloji günümüzde hızla gelişiyor. Her ne kadar olumlu yanları olsa da olumsuz tarafları pek te göz ardı edilir değil :D neyse burda olumlu yönlerinden bahsedicez:D Kanser hastalığına nano partikülleri kansere karşı bir çare haline getiren bilimadamları inşallah bı yöntemle...
 4. ilginç buluşlar

  ilginç buluşlar

  resimli hayatı kolaylaştıran buluşlar en ilginç buluşlar ay melişlerim bunları gördüm çok güldüm helede şu ilk resime:hhh:sizinde görmenizi istedim:Dnasıl bir tasarımdır nasıl bir buluştur bunlar ya vallaha helal olsun diyorum bunları yapana süper olmuş.Bazılarımızı hayatımızı kolaylaştırırken bazılarıda sadece eğlence için yapılmıs bu ilgiç icatları şimdi sizlerle paylaşmak istiyorumhahaha...
 5. arşimet'in buluşu

  arşimet'in buluşu

  Arşimet'in buluşu hakkında çok kısa bilgi verirmisiniz?

Sayfayı Paylaş