Nar Çayının Faydaları Ve Yapılışı

Uzman SühaN

Administrator
Nar Çayının Faydaları Ve Yapılışı
nar çayı nedir,nar çayı neye iyi gelir,nar çayının faydaları,nar çayının hazırlanışı ,nar çayı hakkında bilgiler

Narın başlıca faydaları, tansiyonu düşürmesi ve buna bağlı olarak kalp sağlığını korumasıdır. Ancak narın sağlığımıza faydaları sadece bunlarla sınırlı değil. Özellikle kış aylarında, vücudunuzu hastalıklara karşı güçlendirmek için, C vitamini bakımından oldukça zengin olan bu meyveyi tüketebilirsiniz. 1 adet nar, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılar. Aynı zamanda demir, kalsiyum, E vitamini, K vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, folat, fosfor, çinko, bakır ve bol miktarda manganez içerir. Narın bu faydalarından, kış aylarında nar çayı içerek yararlanabilirsiniz. Antioksidandır Tansiyonu düşürür Vücudu toksinlerden temizler Bağışıklık sistemini güçlendirir Sakinleştirici etkisi vardır Menopoz belirtilerini hafifletir Eklem ağrılarına iyi gelir Yüksek oramda C vitamini içerir Fosfor bakımından zengindir Enfeksiyonlu hastalıklara iyi gelir Antioksidan etkisiyle kansere karşı koruma sağlar Yüksek K vitamini ile kemik yoğunluğunu korur


n.jpgNar Çayı Nasıl Yapılır?
Ben, nar çayını taze sıktığım nar suyuyla hazırlıyorum. Hazır olarak satılan nar sularının besin değeri önemli oranda düşüyor ve koruyucu kimyasallar içeriyor. Narın suyunu sıkmak için, önce nar çekirdeklerini kabuğundan ayırın. Bunu yaparken nar çekirdeklerinin etrafa saçılmaması için bir tencereyi su ile doldurun ve çekirdekleri suyun içinde ayırın. Böylece ayırdığınız çekirdekler suyun dibine iner. Ayırdığınız kabukları atmayın çünkü aşağıda nar kabuklarıyla yapabileceğiniz bir diğer çay tarifi bulacaksınız.
Nar suyunu çıkarabilmek için bir katı meyve sıkacağına veya blendıra ihtiyacınız var. Katı meyve sıkacağı posayı ayırdığı için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok ancak blendır kullandıysanız bir tülbentle nar suyunu süzün ve posayı ayırın. Tüm bunlar kulağa karışık bir işlemmiş gibi gelebilir ancak nar suyunu elde etmeniz 5 dakikadan uzun sürmeyecektir.
Nar suyumuz hazır olduğuna göre çayımızı demleyebiliriz. Nar suyu çoğu bitkiyle gayet iyi gider ve normal olarak kullandığınız çaya lezzet verir. Sakinleştirici bir çay hazırlamak istiyorsanız narla birlikte papatya veya melisa çayı kullanabilirsiniz. Enerji veren ve antioksidan etkisi kuvvetli bir çay isterseniz yeşil çayla karıştırabilirsiniz. Her zaman kullandığınız çayı damak tadınıza göre demledikten sonra taze sıkılmış nar suyundan ekleyerek karıştırabilirsiniz. Ben 1 büyük kupa bitki çayı için 2 yemek kaşığı nar suyu kullanıyorum. Kışın vücut direncini arttırmak ve varsa öksürüğü hafifletmek için çayınıza 1 çay kaşığı organik bal eklemenizi tavsiye derim. Kalan nar suyunu buzdolabında 1 gün muhafaza edebilirsiniz.
Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?
Nar kabuğu da en az nar suyu kadar faydalıdır ve nar kabuğuyla da lezzetli çaylar hazırlayabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle kabukları kurutmanız gerekiyor. Kabukların iç kısmındaki beyaz kısmı (bu bölümün tadı acıdır) mümkün olduğunca temizleyin, bozuk para büyülüğünde parçalara ayırın ve bir gazete üzerine sererek kuru ve ışık almayan bir ortamda kurutun. Kabuklar tam olarak kuruduğunda sertleşir ve kolayca kırılır. 1 bardak nar kabuğu çayı hazırlamak için 3-4 adet kurutulmuş kabuk kullanabilir ya da hazırladığınız bitki çayına 1-2 kabuk ekleyebilirsiniz.
Not: Nar kabuğu çayı ishale iyi gelir ancak çok fazla tüketildiğinde kabızlık yapabilir.
Narın Faydaları
Bağışıklık Sistemi: Yüksek oranda C vitamini içeren nar bağışıklık sistemini güçlendirir. 3 adet nar günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını karşılamaya yeter.
Enfeksiyon: Narda bulununan “polifenoller” antioksidan özelliklere sahiptir ve bu sayede vücudu akut enfeksiyonlara ve kronik hastalıklara karşı korur. Aynı özelliği ile iltihaplı hastalıkların (örneğin eklem iltihaplanması gibi) neden olduğu şişlikleri hafifletir ve bu hastalıkların yol açtığı ağrıları azaltır.
Kalp Sağlığı: ABD’de yayınlanan Klinik Beslen adlı bilimsel dergide sonuçları yayınlanan bir araştırmaya göre düzenli olarak nar suyu içmek LDL kolesterol nedeniyle yaşanan damar tıkanıklığını yavaşlatıyor ve damarlarda biriken plakların temizlenmesine yardımcı oluyor.
Kansere Karşı Koruma: Narın kansere karşı etkileri konusunda daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç var ancak ilk sonuçlar umut verici olarak niteleniyor. Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre nar suyu prostat kanserinin oluşma sürecini yavaşlatıyor. Bu alanda yapılan diğer çalışmalarda, nar suyunun meme ve akciğerlerde tümör oluşumunu baskıladığının altı çiziliyor.
Kemik Sağlığı: Kemiklerde kalsiyum bağlayıcı olarak kullanılan K vitamini nar suyunda bol miktarda bulunuyor. 1 adet nar günlük K vitamini ihtiyacının yarısını karşılar.
 
Üst