1. gönül limanı

  gönül limanı Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ekim 2011
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara

  Narkissos dan nergis çiçeğine

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında gönül limanı tarafından paylaşıldı.

  Narsist kişilik bozukluğunu araştırırken kendimi Yunan Mitolojisinde bir efsane de buldum. Okurken etkilenmemek imkansız gibi...
  Efendim efsane şöyle başlar; çok güzel bir peri kızı olan EKHO kendine aşık olanları küçümseyen, karşılık vermeyen, güzelliğinin farkında ve bunun keyfini çıkararak şımarıklığı tavan yaparak yaşar gidermiş. Bir gün ormanda dolaşırken, Tanrılardan birinin oğlu olduğu rivayet edilen “NARKİSSOS” ile karşılaşır. Bizim peri kızı “EKHO” bu yakışıklı gence ilk görüşte aşık olur.

  Ancak NARKİSSOS peri kızını beğenmez, ilgisine karşılık vermez ve yanından uzaklaşır. Ekho bu duruma çok üzülür. Neyler ki, kara sevdaya düşmüştür ve günden güne eriyerek hayatını kaybeder. Arta kalan kemikleri kayalara yapışır onlarla özdeşleşir, sesi de orada kalır. Ve bugün bizim yankı dediğimiz Eko nun isim annesi olmuştur.

  Olimpos dağında yaşayan Tanrılar bu durumu duyduklarında çok kızarlar ve Narkissos a bir ceza vermek isterler. Bir gün avlanmaktan bitap düşen Narkissos bir nehir kenarında dinlenirken, nehre eğilip su içmek istemiş. O zamana kadar hiç fark etmediği bu güzellik karşında hayranlığını gizleyememiş ve aşık olmuş kendine! Daha önce hiç görmediği böyle bir güzellik karşısında büyülenmiştir. Ne su içebilmiş, ne de yemek yiyebilmiş. Tıpkı Ekho gibi o da günden güne erimeye başlamış. O nehir kenarında kendi kendini seyrederek ömrünü bitirmiş. Öldükten sonra bedeni Nergis çiçeğine dönüşmüş.

  Ne denir ki? Eden bulur uyar mı acaba bu efsaneye siz ne dersiniz dostlar?
  Mitolojik çağlardan bu güne gelen bu efsane ve kahramanı NARKİSSOS modern çağda psikoanalizin kurucusu olarak bilinen Sigmund Freud a araştırma konusu olmuş ve günümüzde ”NARSİSİZİM” olarak bilinen kişilik bozukluğunun bilimsel adı olmuştur.

  Günümüzde en çok görülen kişilik bozukluğu olan Narsist kişilik bozukluğunun özü tahmin edeceğiniz üzere kendini aşırı sevme ve övünme olarak toplumsal ilişkilerde kendini göstermektedir. Kişinin kendini aşırı beğenme, değerli görme, övme ve övülme açlığını doyurmadığından çevresindeki tüm insanlara hayatı zehir etmeye kadar götüren ciddi bir kişilik bozukluğudur.

  İnsanın kendini sevmesinin ve güvenmesinin nesi kötü? Sorusunu duyar gibiyim? Şöyle ki dostlar; hani halk arasında büyük dağları ben yarattım, küçükler babamdan kaldı edasıyla dolaşıp etrafına caka satanlar vardır ya, işte ilk bakışta narsist teşhisi için ilk bulgudur?

  Sürekli ne kadar mükemmel oluklarından, çevresindeki insanlar tarafından değer görülüp, el üstünde tutulduklarından bahsedip hani kafamızın etini yiyenler vardır, tanıdınız değil mi?

  Hayatları alkış beklentisi, pohpohlanmak üzerine kurulu; diğer insanları kendi kölesi gibi kullanan nezaket ve iyi niyetten bi-haber olan bu insancıklar, hayatımızı nasılda zehir ederler değil mi?
  Daha birçok çirkin ve huzursuzluk veren davranış biçimleriyle hayatı çekilmez kılan zavallıların özünde aslında bastırmaya çalıştıkları öz güven eksiklikleri, başarısız olma korkusu yatıyor.

  Bu olumsuz duygularının beslediği kıskançlıkları ile de ciddi zarar verecek boyutlara ulaştırdıkları kontrolsüzlükleri unutulmamalıdır.
  Peki ne yapabilinir bu kişiler karşısında? Hasta olduklarını kabul etmedikleri için tedaviye ikna etmek sanırım imkansızla eş değer bir durum olsa gerek! Hele böyle bir insan idareci pozisyonunda bir yetkili ise, eyvah ki eyvah alt kadrosundaki çalışanlarına!

  Yapılacak tek şey önce bol sabır dilemek ve sonra galiba böyle kişilerle iletişim zorunluluğu yaşayanların, hayatlarını sağlıklı devam ettirebilmeleri için psikolojik yardımı kendilerinin alması gerekecektir…

  Nergis çiçeğinden nerelere geldik:) değil mi arkadaşlar? Hakkını vermek gereken bu güzel çiçeğin tarihçesi oysa ne kadar hayatımızın içindeymiş öyle değil mi?
  Sizlere sağlıklı öz güvenli ve bahar tadında bol çiçekli günler dilerim…

  Yolumuz umut, yoldaşımız sevgi olsun, sağlıcakla kalın...
  [​IMG]
   
  ASİMELEK ve SadmiN bunu beğendi.
Narkissos dan nergis çiçeğine konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nergis

  Nergis

  Kadına, sevinç ve sürura, altın ve gümüş cinsinden olan mala; Nergis çiçeğinden taç giydiğini görmek kısa sürecek evliliğe yahut bu tacı başında gören kimsenin eşinin vefat etmesine, Bahçe yahut saksıdaki nergis çiçeği uzun ömürlü çocuğa, bu çiçeği kesillmiş görmek çocuğun vefat etmesine delalet eder.İyi ve güzel bir insanla bir birlikteliğe işaret eder. İyi ve güzel bir insanla bir...
 2. nergis

  nergis

  (Aynısafa , altıncık , ölü çiçegi , öküzgözü , Narciss / Narcisse / Narcissus / calendula officinalis ) 20-60 cm boylarinda, soganli bitkilerdir. Aynisafa (Nergis) - Ayrintili bilgi için TIKLAYINIZ Ilkbaharda çok güzel kokulu çiçekleriyle baharin müjdecisi olarak bilinirler. Çiçekleri kuvvetli kokulu, sari veya beyaz renkli, tek tek veya birkaçi bir arada bulunurlar. Her bir çiçegin ortasinda...
 3. Nergis

  Nergis

  (Aynısafa , altıncık , ölü çiçegi , öküzgözü , Narciss / Narcisse / Narcissus / calendula officinalis ) 20-60 cm boylarinda, soganli bitkilerdir. Ilkbaharda çok güzel kokulu çiçekleriyle baharin müjdecisi olarak bilinirler. Çiçekleri kuvvetli kokulu, sari veya beyaz renkli, tek tek veya birkaçi bir arada bulunurlar. Her bir çiçegin ortasinda beyaz veya sari renkli bir taci vardir. Organik...
 4. Nergis çiçeği

  Nergis çiçeği

  nergis çiçeği nergis çiçeği, bakımı, özellikleri, faydaları, hakkında bilgi Merhaba Melek'ler... Bu yazımızda çok sevdiğim bir çiçekten bahsedeceğim sizlere. Nergis çiçeği... Mis kokulu ve oldukçada alımlı bir çiçek... Alımlı ve hoş kokulu çiçekleri nedeniyle birçok ülkede süs bitkisi olarak yetiştirilen nergislerin, başta Avrupa olmak üzere, kuzey ılıman kuşakta kendiliğinden yetişen...
 5. Nergis Çiçeğinin Faydaları

  Nergis Çiçeğinin Faydaları

  çiçekler nergis çiçeğinin faydaları, hakkında bilgi, bakımı, hikayesi, anlamı herşey burada Nergis bitkisine halk arasında nergis çiçeği'de denir. Nergisgillerden olup beyaz ve sarı renkte çiçekler açan bir süs bitkisi. Mizacı sıcak ve kurudur.Nergis koklamak geniz tıkanıklığını açar. Sar'a hastalığı için faydalıdır.Nergis yemek insanı kusturur.Nergis, cüzzam ve abraş hastalıklarına...

Sayfayı Paylaş