Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  NASA, Güneş'i kopya etmeye çalışıyor

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), yarın Kuzey Yarıküre'de bahar ekinoksu olması dolayısıyla Güneş'in önemi ve Dünya'ya etkisi konusunda yeni bilgi ve görüntüler açıklayacağını duyurdu.

  < Konu Resmi..>


  NASA'dan yapılan açıklamaya göre, gün ile gecenin eşit olduğu, baharın da başlangıcı olarak kabul edilen ve yarın TSİ 13.44'teki ekinoks dolayısıyla 2009 Uluslararası Astronomi Yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenecek etkinlikler, NASA'nın web sitesinden yayımlanacak.
  Bu yılın temasının "Bizim Güneşimiz, Sizin Keşfiniz" olacağını belirten NASA, tüm dünyadan katılımcıların yer alacağı canlı ve interaktif etkinliklerde bilim adamlarının Güneş'le ilgili yeni keşifleri ve görselleri paylaşacaklarını bildirdi.
  "www.nasa.gov" web sitesi etkinlikleri canlı yayımlayacak.
  GÜNEŞ'İ TAKLİT
  Öte yandan ABD'nin California eyaletinde araştırmacılar, küçük bir hidrojen topağını lazer ışınıyla vurarak, Güneş'in gücünü kopya etmeye çalışıyor.
  Livermore'daki bir bilimsel kuruluşta görevli fizikçiler, nükleer füzyon deneylerinin dünya için temiz enerji kaynağı imkanı sunabileceğini belirtti.
  Deneylerinde hidrojen topağını 192 lazer ışınıyla vurduklarını ve böylece 500 trilyon watt enerji elde ettiklerini bildiren araştırmacılar, bunun ABD'nin ulusal elektrik şebekesinin bin katına bedel olduğuna işaret etti.
  Ulusal Ateşleme Tesisi adlı kuruluşun direktörü Ed Moses, bu deneyler sayesinde harcadıklarından daha fazla enerji elde edebileceklerini ve füzyonun karbonsuz enerji kaynağı olabileceğini göstermeyi hedeflediklerini belirterek, fosil yakıtlara alternatif temiz enerji üretebilecek füzyon enerjisi santralleri inşa etmek için bilim dünyasının 25 yıla daha ihtiyacı bulunduğunu söyledi.
  Moses, bu enerji santrallerinin, minimal radyoaktif atıkla karbonsuz elektrik üretebilmek için deniz suyundan ayrıştırılan hidrojen atomlarını kullanacağını kaydetti.


   
NASA, Güneş'i kopya etmeye çalışıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kopya

  kopya

  orta okuldaydım ve yazılımız vardı trafikten. önemli bi ders olmadığı için çalışmamıştım kopya çekerim diye düşünüyodum.trafikçininaslında matematşikçi ve iyi bi hoca olduğunu unutmuştum tabiki. neyse zil çaldı bende kopya olarak defteri kullanıcam ne akıl ama başka şey kalmamış gibi:)) hoca girdi yazılı başladı tam kopya çekerken yakalandım.hocabeni ayağa kaldırdı bi tokat çaktı. hocada...
 2. Kopya

  Kopya

  Daha 6. sınıftayken din kültürü dersinden kopya çekeceğiz karar verdik sınava girdik kitapları dizlerimizin üzerine koyduk hoca masanında oturuyo hiç kalkmıyo die bi güzel yazıyoz noktası virgülüne hoca birden ayagı kalktı o korkudan kitabı yere düşürdüm sonra görmesin die üzerine bastım hoca etrafımda bir iki dolandı sonra yanıma geldi ben titiriyorum korkudan sonra bana kitabın üzerine basma...
 3. Devrim Nas

  Devrim Nas

  devrim nas facebook devrim nas ve eşi
 4. çekilemeyen kopyalar..

  çekilemeyen kopyalar..

  Sınıfta bi kız vardı çok çalışkandı ben ingilizceyi hiç ama hiç sevmezdim sınav zamıanı gelincede hiç çalışazdım o kzdan hep yardım beklerdim o da yardım edecgine söz verirdi ama aynı şekilde bende ona sosyal dersinde kopya verirdim.Sınav zamnı gelir çatardı ama kız kagıttan kafasını kaldırmaya korkardı onun yüzünde 1 alırdım aynı şekilde sıra bana gelirdi sosyal sınavında o kalkmayan kafası...
 5. Çocuklarımızın küfür etmesine nası engel olabiliriz ?

  Çocuklarımızın küfür etmesine nası engel olabiliriz ?

  Çocuğumun küfretmesine nasıl engel olabilirim? Çocukların argo, küfür ya da kötü sözler telaffuz etmesi karşısında anne-baba nasıl bir yol izlemeli? Çocuk-ergen psikiyatristi Serdar Alparslan, 'ayıp, ağzına biber sürerim' gibi tepkilerin sorunu çözmeyeceğini söylüyor. Alparslan, çocuklar bu tür kötü kelimeler kullandığı...nda gülünmemesi ya da rencide edilmemesi gerektiğini belirterek, bu...

Sayfayı Paylaş