1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.528
  Beğenilen Mesajlar:
  2.217
  Ödül Puanları:
  113

  Nasıl Hamile Kalırım ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Bir çok çift için gebeliği sağlama sabır gerektiriyor ve akabinde hamile kalma ile ilgili ,genel bir bilimsel bilgiye sahip olmak gerekiyor. Hamileliği sağlamak için ovülasonun gerçekleşmesi ve ovül dönemlerinde ,ovülden bir kaç gün önce ilişkiye girilmesi gerekiyor..
  Yumurtlama zamanlaması, her kadın için farklıdır ve birçok faktör tarafından belirlenir.Bir kadının yumurtladığını bilmesi, akabinde doğal olarak hamile kalabilmesi için ilişkide bulunması, hamile kalmanın en önemli parçasıdır. Kadınlar, genellikle, yumurtlamadan beş gün önce bereketli günler sırasında verimli olurlar. (Ovülasyondan bir kaç gün önce ilişkiye girme gebe kalma şansını artırır. )Hamile kalmaya çalışan çiftler, verimli günler boyunca her gün birlikteliği sağlamalıdır.


  < Konu Resmi..>
  Çok çeşitli fiziksel veya hormonal koşullar ve yaşam tarzı faktörleri erkeklerde ve kadınlarda infertiliteye neden olabilir. Kısırlığın tanımı, 12 aylık normal, korunmasız cinsel ilişkiden gebelik elde edilmemesidir.Bir kadının hamile kalabileceği herhangi bir döngüde sadece altı gün var ; beş gün ovulasyona ve ovulasyondan 24 saat sonra. Bunun nedeni, sperm kadının bedeninde 5 gün yaşayabilmesidir ve yumurta sadece 12-24 saat yaşar.


  Bununla birlikte, ne zaman gebe kalacağınızı bilmenin anahtarı, yumurtladığınız zamanı bilmektir. Ovulasyonun kesin zamanlamasını bulmak zor olabilir ..


  Zaman ilişki kuralları

  Haftada iki veya daha fazla ilişkide bulunmak , kadınların hamile kalma şansını arttırır.
  Uzun süren yoksunluk, bir erkeğin sperminin kalitesini düşürebilir.
  Birliktelik için en uygun zaman genellikle yumurtlamadan beş gün önce olan bereketli günlerdir.


  Yumurtlamanın pek göze çarpan belirti olmadığı için, ovulasyon tahmin etmek zor olabilir. Çiftler, bir kadının ovulasyonunu daha iyi tahmin etmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirler.

  Adet döngüsü takibi

  Birçok kadın ovulasyonun ne zaman gerçekleşeceğini daha iyi tahmin edebilmek için adet döngüsünü bir takvimle izler. Adet döngüsü, menstruasyonun ilk gününden bir ay sonra kanamanın menstruasyon kanamasının ilk gününe kadar devam eder. Ortalama adet döngüsü 28 gün sürer, ancak bazı kadınların menstrüel döngüsünün 21-36 gün sürmesi nadir değildir. Çoğu kadın, 28 günlük adet döngüsünün 14-16. Günlerinde yumurtlar . Bu ortalama bir orandır, bu nedenle kadınlar bu günlerden biraz daha erken veya daha sonra yumurtlamaya başlamalarını düşünmelidirler.

  Öte yandan, düzensiz bir dönem, menstrual döngü olarak tanımlanır ve bu menstrual döngü 21 günden daha kısa veya sürekli olarak 36 günden uzun sürer. Çevrim süreniz dolaşıma göre önemli ölçüde değişirse, bazen 28 gün, daha sonra 40 gün, daha sonra 32 gün sürecek olursa, "düzensiz" olarak da kabul edilebilir.

  Adet günü nasıl hesaplanır ?
  Ek Bilgi ;

  Klasik bir kağıt takvimi mükemmel bir izleme aracı iken, akıllı telefonlar için birçok uygulama adet döngüsünün izlenmesine yardımcı olabilir.

  Yumurtlama genellikle düzenli menstruasyon döngüsü olan bir kadında beklenen adetten 12-14 gün önce gerçekleşir. Örneğin, 28 günlük döngüsü olan bir kadın genellikle 12-16. Siklus günleri arasında ovülasyon yapacaktır.

  Adet döngüsü zaman çizelgesi (ortalama 28 gün döngüsüne dayalıdır)

  1-5. Gün: Hafiften ağır vajinal kanamalar oluşur.
  Gün 6-14: Bir yumurta yumurtalık folikül içinde olgunlaşır ve embriyo alımı için hazırlık aşamasında endometriyum kalınlaşır.
  Gün 15-16: Yumurta, yumurta bırakır ve sperm varsa herhangi bir noktada döllenebilir.
  Gün 17-28: Yumurta fallop tüpünden rahmine üç ila beş gün yolculuk eder. Döllenirse, ortaya çıkan embriyo (döllenmiş bir yumurta) uterin astar üzerine implantasyon yapabilir ve kadın hamile kalır. Eğer yumurta döllenmezse, uterin astar dökülecek ve döngü tekrar başlayacaktır.

  Serviks mukusundaki değişiklikler

  Yumurtlama zamanında bir kadının servikal mukusu, renksiz bir yumurta beyazı gibi görünerek renk ve tutarlılıkta değişebilir . Bu yöntemin doğruluğu sınırlıdır ve serviks mukusundaki değişiklikleri yorumlamak zor olabilir.

  Fertil günlerinizi servikal sıvınızla belirleyin.
  Bazal vücut ısısı tablosu

  Yumurtlamayla ilgisi olmayan sıcaklık dalgalanmaları nedeniyle oldukça güvenilmez olduğundan ovülasyonun izlenmesi çok doğru değildir.Teorik olarak, ovulasyon sırasında bir kadının ısısı hafifçe artabilir. Yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini önceden tahmin edebilmek için, bir kadın sabahları kalktığında ısıyı test edip bir yere kaydetmelidir.. Çoğu kadının vücut ısısı, ovülasyondan sonraki gün yaklaşık yarım derece yükselir.

  Birkaç aylık günlük sıcaklık izlemesinden sonra, bazı kadınlar sıcaklığın ne zaman yükseldiğine dair bir model bulmaya başlayacak ve böylece menstruasyon döngüsünde yumurtlamanın ne zaman başlayacağını ve o zaman **** yapmaya hazırlanacağını tahmin edebilecek.

  Ateş ölçme yöntemi ile hamile kalma


  Yumurtlama öngörme kitleri

  Bu kitler, yumurtlamanın gerçekleşmesinden 12-36 saat önce artan lüteinizan hormon (LH) için idrarı denetler. Kadınlar yumurtlamayı düşündükleri tarihten birkaç gün önce test etmeye başlamalıdır.

  Yumurtlama öngörücü kitlerinin en büyük yararı, bir kadının yumurtlamayı doğru bir şekilde tahmin edebilmesi için kendi döngüsünü aylarca gözlemlemek zorunda kalmamasıdır. Dezavantajları, bu kitlerin herkes için, özellikle de ovulasyon için ilaç kullanan kadınlar için işe yaramaması ve yaklaşık %80 oranın da doğru olmasıdır.

  Ovülasyon testi (kiti ) kullanımı ve değerlendirme
   
  Son düzenleme: 20 Mart 2017
 2. bu bilgilerle inşallah hamile kalacağım ve burdan yzacağım beyza ablam bilmediğim çok şeyi senden öğreniyorum canımsınnnnnnn
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 3. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.528
  Beğenilen Mesajlar:
  2.217
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba, inşallah mutlu haberlerinizi alırız, Gelişmeleri bizimle mutlaka paylaşın.
   
Nasıl Hamile Kalırım ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hangi Yöntemlerle hamile kalırım?

  Hangi Yöntemlerle hamile kalırım?

  hamile kalmanın yolları,hamile kalmak için ne yapmalı,hamile kalmak için nelere dikkat etmeli,kolay hamile kalmanın yolları,hamile kalmak için yapılması gerekenler Gebelik isteyen her çift uygun zaman kavramını düşünmelidir. En uygun zamanın hangisi olduğu konusunda doktorlara veya uzmanlara danışmak gerekir. En uygun zamanın hangi zaman olacağı kuşluk vaktine, ayın pozisyonuna,...
 2. Nasıl hamile kalırım?

  Nasıl hamile kalırım?

  Kadınların herhangi bir ayda gebe kalma olasılıkları %20-25 arasındadır. Çiftler bilgi eksikliği nedeni ile yaptıkları bazı davranışlar yoluyla bu olasılığı azaltabilirler. Kısır olduklarını düşünen bazı çiftlerde alınacak basit tedbirler ve uygulanacak çok kolay yöntemler ile hiçbir tedaviye gerek kalmadan gebelik elde edilebilir. Uygun zaman Gebelik isteyen çiftler için cevaplandırılması...
 3. Hamile kalmak için en iyi zaman nasıl anlaşılır ?

  Hamile kalmak için en iyi zaman nasıl anlaşılır ?

  Eğer hamile kalmak istiyorsanız, tam olarak ne zaman yumurtlama dönemine girdiğinizi bilmeniz size çok yardımcı olacaktır. Böylece en uygun zamanda cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Birçok kadın, yumurtlama dönemine girileceğini erkenden öngören kitleri başarılı bir şekilde kullanmayı başarmıştır. Çünkü bu kitler yumurtlama dönemine girmenize az bir zaman kala, size pratik bir şekilde ikaz...
 4. Emzirirken Hamile Kalırsam Nasıl Anlarım?

  Emzirirken Hamile Kalırsam Nasıl Anlarım?

  Bebekler için en sağlıklı besin şüphesiz ki anne sütüdür. Uzmanlar ilk 6 ay bebeklere sadece anne sütünü öneriyorlar. Bebeğin sağlıklı bir şekil de gelişimi için mutlaka anne sütüne ihtiyacı vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren anne sütü ayrıca bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişiminde de büyük etkisi vardır. Halk arasın da bebeğinizi emzirirken hamile kalmazsınız diye söyler...
 5. Bebek istiyorum nasıl hamile kalırım ?

  Bebek istiyorum nasıl hamile kalırım ?

  Hamile kalmaya niyetlendiniz ama bir türlü gebe kalamadınız. Nerde ne yapacağınızı bilmiyor,hamile kalmanın yollarını arıyorsunuz. Biz size bu konuda yardımcı olucak, hamile kalmanız için bir takım önerilerde bulunucaz. Lakin gebe kalmaya karar verme den önce mutlaka bir hekime görünün,gebelik sürecini etkileyecek olumsuz durumlar varmı bunları tespit edin. Nasıl hamile kalınır,en hızlı nasıl...

Sayfayı Paylaş