1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  nasıl pazarlık yapılır

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Ben alışveriş yaparken hiç opazarlık yapmayı beceremiyorum melekler. Kimisi çatır çatır yapıyor, yarı fiyatına alıveriyor. Pazarlık nasıl yapılır bana da öğretseniz..:(
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  BİZDE, bazı Batı memleketlerinin aksine, yazarlığın âdet haline geldiğini düşünürsek, pazarlık etmede hiç de utanılacak bir şey olmadığını anlarız. Avrupa’da İtalya, Yunanistan, Fransa gibi yerlerde, pazarlık usulü vardır.
  Satın alınacak bir şey için pazarlığa başlamadan önce o malın fiyatı hakkında bir fikir sahibi olmak, bunun için de birkaç yeri dolaşmak gerekir. Bundan sonra, satıcıyla pazarlığa girişilir. Pazarlık ederken, genel olarak, satın alınacak malı kötülemek, küçük düşürmek yoluna gidilir. Halbuki bunun tam aksini yaparak pazarlık etmek de mümkündür. Bunun başlıca üç kaidesi vardır:

  1. — Malı methetmek: Evet, alacağınız şeyi çok güzel bulduğunuzu, şimdiye kadar gördüklerinizin en mükemmeli olduğunu söyliye-bilir siniz. Satıcı bıı nezaketinizi takdir edecek, size kolaylık göstermeyi düşünecektir.

  2. — İstediği fiyat, ne olursa olsun, çok uygun olduğunu söyleyin. Hattâ böyle bir mal için ucuz bile olduğunu belirtin.

  3. — Pazarlığın asıl önemli tarafı burada başlıyor. Siz satıcıya şu kadar liradan fazla para vermenize imkân olmadığını söyler, bunun için de çok akla yakın sebepler uydurursunuz. Meselâ hanımlar kocalarının bu mal için daha çok harcamasına müsaade etmediğini, erkekler, bu işe ayıracak daha çok parası olmadığını, ya da yanında ondan başka para kalmadığını söyliyebilir. Bu durum karşısında satıcı küçük bir indirme yaparsa, gene büyük bir nezaketle: «Teşekkür ederim ama, ne yazık ki benim on kuruş fazla vermeme imkân yok» diyebilirsiniz. Böyle bir pazarlık sonunda, satıcı, sizin gerçekten daha yüksek fiyat veremiyeceğinize kanaat getirir, kurtarıyorsa o malı size verdiğiniz fiyata bırakır.
   
nasıl pazarlık yapılır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pazarlık

  Pazarlık

  Yeni bir işle ilgili, kısmet ile ilgili çalışma, plandır. Rüyada kendinizi bir sey almak için pazarlik yaparken görmeniz, darlik içinde geçen hayatinizin kisa bir zaman daha sürecegine ve sonunda bolluk ve ferahliga çikacaginiza isarettir. Bir baska rivayete görede: Rüyada pazarlik yapmak, borçlanmaya ve esya almaya isarettir.
 2. Baklava Nasıl Yapılır?

  Baklava Nasıl Yapılır?

  baklava pastane baklavası nasıl yapılır tepsi baklava pastane baklavası tarifi Çoğu hanım tepsi baklavayı kendisi yapar ki bence pastanelerde satılandan daha hakiki ve güzel olur. Önemli olan bu şerbeti tutturmaktır. Hamuru açarken kullanılan nişastanın yeterli olmasıdır gibi birsürü püf noktası vardır anlayacağınız. Malzemeler * 2 adet yumurta * Yarım çay bardağı sıvı yağ * 2 çorba...
 3. Röfle Nasıl Yapılır ?

  Röfle Nasıl Yapılır ?

  röfle yapımı röfle nasıl yapılır röfleli saç renkleri röfleli saçlar röfle, nedir, nasıl yapılır, röfle yapma teknikleri, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Röfle, Fransızca bir kelimedir ve Türkçe karşılığı “ışıktan gelen akis” (pırıltı) demektir Değişik renk tonlarındaki saçlar arasından küçük parçalar halinde ayrılan saçların, değişik ilaç, teknik ve usullerle...
 4. parofiterol nasıl yapılır

  parofiterol nasıl yapılır

  parofiterol nasıl yapılır bende parofiterol yapmak istiyorum ama tarifini bilmiyorum:S
 5. Pazarlık Nasıl Yapılır?

  Pazarlık Nasıl Yapılır?

  pazarlık nasıl yapılır pazarlık yapmanın püf noktaları Sevgili melekler, pazarlık Türk insanının doğasında var. Öyle ki, hani bedava mal verseler, neredeyse üstüne para almaya çalışacak kadar pazarlığı seven bir toplumuz. Tabi bu işin şaka yanı ama gerçekten de satıcımız da bu olaya alışkın olduğundan az da olsa indirime yatkındır ve pazarlığa açıktır. Zira kar etmeseler o indirmi de...

Sayfayı Paylaş