1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Nasıl Tasarruf Yaparım Diyenlere

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  nasıl tasarruf yapmalıyız nasıl tasarruf yaparız zamandan edilir neden yaparız
  [​IMG]

  Meleklerim devir asarruf devri her şey ateş pahası olmuş o zaman israftan kaçınmalı ve mümkün olduğuna tasarruf yapmaya çalışmalıyız.Bakın nasıl yapabileceğiniz aşağıda harfiyen anlatılmış.

  Elektrik tasarrufu yapmaya değer. Ortalama düzeyde bir harcamaya sahip olan bir evde basit önlemler alarak enerji masraflarından yılda yaklaşık 200 € tutarında tasarruf etmek mümkündür.


  Aşağıdaki oniki öneriyle büyük zahmete girmeden elektrik ve kalorifer masraflarınızı nasıl azaltabileceğinizi ve aynı zamanda doğanın korunmasına ne şekilde katkıda bulunabileceğinizi göstermek istiyoruz.

  1. Isıtma – yeterli ısı

  Oda ısısının 22 derece olması gerçekten şart mı?

  Oturulan odalarda 20 derece, banyoda 22 derece, yatak odalarında 18 derece genel olarak yeterlidir. Sadece bir derece fazlası, kalorifer masraflarını büyük oranda artırmakta ve rahatınızı olumsuz etkilemektedir.

  Termostatlı vanalar oda ısısını otomatik olarak ayarlar. 20 derecelik bir ısı için genel olarak 3. basamak yeterlidir (orta derece). Odaları havalandırırken, geceleri ve uzun süren yokluğunuzda kalorifer ayarını yıldız işaretine getirmelisiniz.


  Doğru ısıtma

  · Kalorifer peteklerini perde, tül veya mobilya ile kapatmayın. Isının birikmesi, enerji harcamasını yüzde 40 oranında artırabilir.

  · Termostat vanaları Ayarı 3. basamakla sınırlandırın (yaklaşık 20 derece) – bu ısı, odalar havalandırıldıktan sonra da tamamen yeterlidir. Havalandırırken tüm vanaları kapatın.

  · Geceleri veya uzun süre yokluğunuzda: Isıyı düşürün


  2. Doğru şekilde havalandırın

  Düzenli aralıklarla kapı ve pencereleri karşılıklı olarak açarak evinizi havalandırın. Havalandırırken kaloriferler her zaman kapatılmalıdır. Böylece evinize temiz hava girerken paranızı ısı olarak “pencereden savurmamış” olursunuz.

  Dikkat küflenme tehlikesi !

  Evlerde yemek pişirirken, duş alırken ve banyo yaparken su buharı oluşur. Hemen sonra yeterli derecede havalandırılmazsa soğuk duvarlarda nem ve hatta küf oluşabilir. Evinizdeki bu tür hasarlarda durumu hemen kapıcıya bildirin!

  Doğru şekilde havalandırın

  · Evinizi günde birkaç defa havalandırın. Bunun için en iyisi kapı ve pencereleri karşılıklı açın. Havalandırma esnasında termostat vanalarını kapatın.

  · Yemek pişirirken, duş alırken veya banyo yaparken oluşan buharların mümkün olan en çabuk şekilde dışarı çıkması için evinizi havalandırın.

  · Kapı ve pencereleri karşılıklı olarak açarak kısa bir süre havalandırmak en doğrusudur. Genellikle 5 dakika yeterlidir.


  3. Sıcak su

  Elektriğin büyük bir kısmı (yüzde 12) sıcak su üretmek için harcanır. Özellikle bu alanda cihazları doğru ayarlayarak kullanmak kazanç sağlar.

  Sıcak su

  · Ani su ısıtıcısını enerji tasarruf ayarına getirin.

  · Tezgah altındaki su ısıtma cihazlarını mümkünse düşük ayarda kullanın. Suyun sıcak tutulacağı süreleri bir zamanlama saati kullanarak kısıtlayın.


  4. Sudan tasarruf

  Basit önlemlerle su harcamanızdan yaklaşık yüzde 35’i tasarruf edebilirsiniz: Örneğin damlayan bir musluk yılda yaklaşık 2000 litre gereksiz su harcar.


  Sudan tasarruf

  · Damlayan muslukları tamir edin.

  · Banyo yapacağınıza duş alın.

  · Çamaşır ve bulaşık makinesini mümkün olduğu kadar doluyken çalıştırın.

  · Tuvaletin suyunu çekerken mümkün oldukça stop düğmesine basın.

  · Musluklara yapı marketlerinde satılan ve su akışını kısıtlayan filtreler takın.


  5. Yıkama

  Tam dolu bir çamaşır makinesi, yarı dolu ve de tasarruf ayarında çalışan iki makineden yüzde 30 ile 50 arasında daha az enerji harcar. Yeni bir çamaşır makinesi alırken, en az elektrik ve su harcayan makineyi almak her zaman kazanç sağlar. Size bu konuda da memnuniyetle bilgi verebiliriz.

  Yıkama

  · Ön yıkama yapmayın. Ön yıkama, gerçekten yalnız çok kirli çamaşırlarda gereklidir. Böylece yüzde 15 ile 30 arasında bir tasarruf yapabilirsiniz.

  · Çamaşırları (95 derecede) kaynatmayın. Çamaşırlarınızı temiz ve hijyenik bir şekilde yıkamak için hemen hemen her zaman 60 derece yeterlidir. 40 derece yerine 30 derecede yıkayarak, enerjinin yaklaşık yarısından tasarruf edebilirsiniz.


  6. Kurutma

  Çamaşırın evin içinde kurutulması yasaktır. Lütfen bunun için öngörülen kurutma odasını kullanın, çamaşırlarınızı kurutma makinesinde veya balkonunuzda kurutun. Çamaşır kurutma makineleri aşırı enerji harcayan cihazlardır. Her kurutma 50 Cent harcatır. Bu nedenle aşağıdaki öneriler size önemli ölçüde tasarruf yapma imkanı sağlar:

  Kurutma

  · Hava iyi olduğunda çamaşırlarınızı her zaman açık havada kurutun.

  · Kurutma makinesini her zaman tam doldurun. Kurutmadan sonra hava filtresini (tekstil filtresini) temizleyin.


  7. Soğutma ve dondurma

  Buzdolapları ve derin dondurucular gece gündüz çalıştıkları için oldukça çok elektrik harcar. Buzdolaplarını n içinde yedi derecelik bir ısı (orta ayar) genelikle tamamen yeterlidir. Beş derecelik bir ayar yüzde 15 fazla elektrik harcatır.

  Soğutucu ve dondurucu cihazları mümkün olduğu kadar kaloriferin veya ocağın yakınına koymayın! Çünkü oda ısısı arttıkça enerji harcaması da artar. Ayrıca buzdolaplarını n ve dondurucuları n soğutma borularının bulunduğu arka yüzü yeterli derecede hava almalıdır. Özellikle mutfak dolaplarının içine yerleştirilmiş cihazların arkalarının yeterli derecede havalandırılması önemlidir.

  Soğutma ve dondurma

  · Buzdolaplarını ve dondurucuları yalnız gerekli olduğu sürece açın.

  · Buzları sık sık eritin. En geç, buz tabakası bir santime ulaştığında, buzların eritilmesi gerekir.

  · Kapının sıkıca kapanıp kapanmadığına dikkat edin. Özelikle kalın buz tabakaları oluşuyorsa kapı contası bozulmuş olabilir. Yeni bir cihaz alırken enerji harcamasını göz önüne alın.


  8. Ocak ve fırın kullanırken

  · Suyu mümkün olduğu kadar su kaynatma cihazlarında ısıtın. Bu şekilde kolayca enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

  · Yemek pişirirken tencerenin kapağını kapatın. Yemek pişirirken en küçük basamakta pişirin. Aşırı derecede buhar oluşması, tencerenin aşırı ısındığına işarettir. Ocak kapatıldıktan sonra hala bir süre ısı verir, bu ısıyı da kullanın.

  · Kullanacağınız tencerenin büyüklüğünün her zaman ocak demirinin büyüklüğüne eşit olmasına dikkat edin. Ocak demiri tencerenin genişliğinden sadece bir-iki santimetre büyük olması durumunda fazla harcanacak enerji yüzde 20 ile 30 arasındadır.


  9. Lamba ve ışıklandırma

  Az elektrik harcayan özel enerji tasarruf lambaları vardır. Satın alırken diğerlerinden biraz pahalı olmakla birlikte daha uzun ömürlüdür ve daha iyi aydınlatır. 15 wattlık bir enerji tasarruf lambası, 75 wattlık alışılagelmiş bir „ampül” kadar aydınlatır.

  Kısacası: Enerji tasarruf lambaları masraflarını çabuk çıkarır.

  Işıklandırma

  · Yalnız gerektiği yerde ışık yakın ve tekrar kapatmayı unutmayın.

  · Enerji tasarruf lambalarını mutfak veya oturma odası gibi bir saat veya daha uzun süre kaldığınız yerlerde kullanın.


  10. Video, televizyon ve benzeri cihazlar

  Cihazlar kapalı olduklarında da elektrik harcarlar. Kapalı oldukları halde yeşil veya kırmızı yanan küçük lambalar bunun bir işaretidir. Televizyon, video, DVD ve bilgisayarlarda Stand-By olarak adlandırılan bu harcama çok pahalı olabilir. Çok sayıda elekrikli cihaz bulunan bir evde bir yıllık harcama 275 YTL tutarından fazla olabilir. Yapı marketlerinde küçük bir meblayla satılan şalterli priz grupları kullanarak bu cihazları tamamen kapatabilirsiniz.

  Video, televizyon ve benzeri cihazlar

  · Stand-By cihazlarını genel de tam kapatın. Mümkün olduğunca bunu şalterli bir priz gurubu üzerinden yapın.

  · Pil doldurma cihazlarını kullandıktan sonra Prizden çekin: Örneğin cep telefonunun pili dolduktan sonra fişini çekin.


  11. Az enerji harcayan cihazlar

  İyi hesaplayın Düşünerek satın alın:

  Yeni bir elektrikli cihaz satın alırken enerji harcama sınıflarını göz önüne alın. Solda görüldüğü gibi bu sınıflandırmada her cihazın yıllık enerji harcaması A’dan F’ye kadar sınıflara ayrılır.

  A sınıfı en çok tasarrufu gösterir, D ve G sınıflarına sahip cihazlar pek tavsiye edilmez.


  12. Paranızı çöpe atmayın

  Sadece bir tek çöp bidonunun varolduğu dönemler çoktan geçti. Çünkü çöpten çöpe fark var ve değişik türden çöplerin bertaraf edilmesi farklı tutarda masraf gerektiriyor. Plastik, eski kağıt, eski cam ve eski giysi gibi tekrar değerlendirilebilen ve bu nedenle ücretsiz toplanan çöp grupları var. Bu imkanları kullanarak masraftan tasarruf yapın.

  Sarı renkli çöp bidonu

  Sarı renkli çöp bidonu yalnız yeşil noktalı olarak adlandırılan ambalajlar içindir. Bu tür çöpler de tekrar değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin ücretini ürün satın alırken önceden ödüyorsunuz. Bu nedenle sarı bidonu ambalaj çöpü için kullanın. Aksi takdirde bu çöp için iki defa para ödemiş olursunuz: Bir defa satın alırken kasada, ikinci defa ise gri bidon boşaltılırken. Atık çöpü sarı bidona atarsanız bunun faturası sizin için pahalıya malolacaktır. Çünkü bu çöp özel ve de pahalı bir şekilde alınacaktır.

  Eski kağıt ve eski cam

  Eski kağıt ve eski cam toplama konteynerleri de ücretsizdir ve genel likle evinizin yakınındadır. Bu nedenle kağıt ve camları konteynere atın. Böylece atık çöp bidonunuza daha az çöp girmiş olur.

  Çöpleri bu şekilde ayırdığınızda geriye fazla çöp kalmıyor. Kalanlar da tabiiki gri bidona atılacaktır. Gri renkli çöp bidonuna ne kadar az çöp girerse, atık çöp için o kadar daha az para ödersiniz.

  Çöplerin ayrılması

  · Çöplerinizi evinizde ayırın: Ambalaj çöpü sarı bidona, atık çöp gri bidona, eski kağıt ve cam ise konteynere.

  · Alışverişten sonra ambalajı orada bırakarak mümkün olduğu kadar evinize götürmeyin.

   
 2. cadi_91

  cadi_91 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  dikkat ediyorum cnm emeğine sağlık
   
 3. meltemim

  meltemim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  bende bu konulara hassasiyet gösteriyorum yinede hatırlattığın için ellerine sağlık canikomm
   
Nasıl Tasarruf Yaparım Diyenlere konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Enerjiden nasıl tasarruf edersiniz?

  Enerjiden nasıl tasarruf edersiniz?

  Enerjiden nasıl tasarruf edersiniz? Buzdolabına konan sıvıların üstünü daima kapatın, çamaşır makinesini tam kapasitede çalıştırın, küvetle yıkanmak yerine duş almayı tercih edin! Konya Makina Mühendisleri Odası Başkanı Mete Kalyoncu, halkı enerji tasarrufu yapmaya çağırırken, enerjinin etkin ve verimli kullanımı için, oda olarak kitapçık hazırladıklarını söyledi. Enerji...
 2. Mutfakta tasarruf nasıl yapabilirim?

  Mutfakta tasarruf nasıl yapabilirim?

  mutfakta tasarruf tasarruf nasıl yapılmalı ailede nelerden yapabiliriz mutfakta nasıl yapılır Yemek yaparak mutfakta uzun saatler kalıyorsanız, haliyle elektrik, doğal gaz, su faturaları normalden biraz daha kabarık gelebilir. İşte bu faturaları düşürmenin sırları... Özellikle ev hanımları mutfakta daha çok zaman geçiriyor. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ikindi çayı, akşam yemeği vs… derken...
 3. Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir?

  Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir?

  Selam millet Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir? Bu konuda fikir ve bilgi lazım bana
 4. Karpuz Kilo Yapar mı Diyenlere İşte Cevabı!

  Karpuz Kilo Yapar mı Diyenlere İşte Cevabı!

  karpuz kilo yapar mı, karpuz kilo aldırır mı, karpuz kilo aldırıyor mu Sevgili melekler, kışın kalın kazaklar, gömlekler altında saklanan fazla kilolar yaz geldiğinde ne yazıkki gözümüze gözümüze batar. Durum böyle olunca da yazın gelmesiyle birlikte hemen diyetler, spor programlarına başlanır. Özellikle yazın nimetlerinden faydalanmak isteyenler kendilerini karpuz-peynır ikilisinin...
 5. Saçlarımı Nasıl Uzatabilirim Diyenlere...

  Saçlarımı Nasıl Uzatabilirim Diyenlere...

  saçlarımı nasıl uzatabilirim, hızlı saç uzatma, hızlı saç uzatma yolları Sevgili melekler, kimi kadının saçları hızlı uzarken, kimisi de uzamamasından şikayetçidir. Özellikle kadınlar bir gaflete düşüp saçlarını kısa kestirdikten sonra bin pişman olur, saçlarını hızla uzatabilmek için türlü türlü yollar denerler. Aslında yapılacak ufak tefek sağlıklı uygulamalar saçların sorunsuzca...

Sayfayı Paylaş