Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  nasıl uçurtma yapabilirim yardım edin

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Kardeşime bir söz verdim hay vermez olaydım. Uçurtma yapmam gerekiyor, yoksa beni yiyip bitirecek. Nasıl yapılır bu uçurtma?

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Uçurtma yaparken Kullanılacak Malzemeler
  3 tane 50 santimetre boyunda 6-7 mm kalınlığında çıta
  1 tane istediğiniz renkte yağlı kağıt
  Yorgan ipi adıyla satılan ince ip
  Tutkal yada yapıştırıcı bant
  Bıçak, makas, cetvel ,kalem
  Yorgan ipi kalınlığından naylo ip

  Kullanacağınız çıtaların aynı boyda olmasına özen gösterin. Eğer boylarında farklılık varsa bıçak ile aynı boya getirin
  Her çıtanın ucunuda yontun. Buralara iskeleyi oluşturacak olan ipler bağlanacak.
  Cetvel ile 3 çıtanaın ortasını işaretleyin. İşaretlenen yerler bıçakla hafifçe yontun. Bunu yapmak çıtaların kaymaması için.
  organ ipini ortalama 1 metre kesin ve yere serin. Çıtaları ortadan bağlamak için bu ipi kullanacağız. Çıtaşarı ortalarında üst üste getirerek ipin üstüne koyun. Çıtaları kaydırmadan ipi hafif gergin bir biçimde dolamaya başlayın ve birkaç tur attıktan sonra çözülmesin diye üst üste iki düğüm atın. Uzun kalan ipi kesmeyin.

  Yorgan ipinden 2 metre civarında alın. Çıtalardan birinin ucuna bağlayın. Uçurtmanın altıgen görünümünde olmasına özen gösterin. Çıtanın ucuna bağladığınız ipi 25 cm (çıtanın ucu ile merkezi arasındaki mesafeyi de ölçü olarak kullanabilirsiniz ya da cetvelinizi ) uzatarak komşu çıtanın ucuna dolamaya başlayın ve 3 tur attırdıktan sonra bir düğüm atın. Bu işlemi ipi ilk bağladığınız uca kadar devam ettirin. Son düğümü atarken iskele iplerinizin biraz gergin olduğunu kontrol edin.. Artan ipi kesin. Evet iskelenizin tam bir altıgen görünümünde olması uçurtmanızı havada güzel gösterecektir. Eğer sizinki tam altıgen olmadı ise de zararı yok , uçurtmanızın uçmasına engel olmayacaktır.

  Şimdi kağıdınızı yere yayın ve iskelenizi ortadaki düğüm alta gelecek şekilde kağıdınızın üzerine koyun. Kesmeye başlamadan önce yapıştırıcı bantınızla , iskeleyi kaymaması için bir-iki yerden kağıda tutturun. Makasınızla üstte çizgi çizgi gösterilen şekilde kesin ve bu kestiğiniz çıkıntıları katlayarak bant veya tutkalla yapıştırın. Bunu yaparken kağıdınızın biraz bol (çok gergin değil ) olmasına dikkat edin yoksa uçurtmanız rüzgarı tutamayabilir .

  Evet en zor kısım bitti. Şimdi uçurtmanızı çevirin ve tam ortasında küçük bir delik açın .İskelenin ortasında bıraktığınız ipinizin her iki ucunu da bu delikten dışarı çıkartın. Eğer bu ipiniz (her ikisi de ) 30 cm den kısa ise yorgan ipinizden bir parça daha bağlayarak uzatın.

  Şimdi de dengeyi yapalım. 70 cm (bize lazım olan kısım 50-55 cm ama düğümleri atmak için 70 cm kesiyoruz ) kadar bir yorgan ipi alarak çıtalardan herhangi birinin ucuna sıkıca bağlayın. Yaklaşık 50-55 cm uzattıktan sonra ipin diğer ucunu komşu çıtanın ucuna bağlayın. Ortadan çıkan ipi yaklaşık 25 cm kadar uzatıp bu ipin tam ortasına bağlayın. İşte denge tamam.

  Kuyruk bağlamak için yine 70 cm kadar ipi tekrar aynı şekilde bağlayın. Bu dengeye de yapacağınız kuyruğu bağlayacaksınız.

  Kuyruk :

  Kuyruk uzunluğu yaklaşık olarak çıta boyunuzun 4-5 katı civarındadır. Ancak çok şiddetli rüzgarlarda bu uzunlukta bir kuyruk kısa gelebilir ve uçurtmanızın takla atmasına neden olabilir. Kaplama kağıdınızın arta kalan kısmından eni 1 cm civarı uzunluğu 50 cm civarı şeritler kesin ve bunları 2 cm arayla kuyruk ipine bağlayın. Kuyruğunuz yeterli uzunluğa gelene kadar devam edin. Kaplama kağıdınız muhtemelen yetmeyecektir. Kuyruk için herhangi bir ambalaj kağıdını veya naylon torba da kullanabilirsiniz. Bittiğinde kuyruk ipinin bir ucunu , kuyruk dengesinin tam ortasına bağlayın. Naylon ipinizi ortadan çıkan ve üst dengeye bağladığınız çift kat yorgan ipinin ucuna sıkıca bağlayın. Evet uçurtmanız hazır.
   
nasıl uçurtma yapabilirim yardım edin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. uçurtma yapılışı

  uçurtma yapılışı

  uçurtmanın yapılışı uçurtma yapılışı resimli uçurtma üçgen yapımı malzemeleri ve Güvenlik Kuralları Uçurtmanızı asla elektrik hatlarının yakınında uçurmayınız. Eğer uçurtmanız bir elektrik hattına takılırsa, orada bırakın. Uçurtmanızı yüksek bina ve yollardan uzak düz ve açık alanlarda uçurunuz. Uçurtmanızı sadece tehlike yaratmayacak yerlerde uçurunuz. Uçurtmanızı asla fırtınada ve yağmurlu...
 2. Tivibu Şifremi Nasıl Öğrenebilirim yardım edin lütfen

  Tivibu Şifremi Nasıl Öğrenebilirim yardım edin lütfen

  Arkadaşlar ben Tivibu Şifremi unuttum ve kesinlikle bu şifreyi hemen hatırlamam ya da öğrenmem lazım acaba Tivibu Şifremi Nasıl Öğrenebilirim bu konuda bilgisi olan varsa yazsın bana
 3. Dell Touchpad Sorunu nasıl kapatılır yardım edin!

  Dell Touchpad Sorunu nasıl kapatılır yardım edin!

  Merhaba arkadaşlar ben Dell Touchpad Sorunu yaşıyorum acaba bu sorundan nasıl kurtulurum bana aranızda Dell Touchpad Sorunu nasıl kapatılır yazacak biri var mı?
 4. Bilgisayarın Anakartını Nasıl Öğrenirim lütfen yardım edin

  Bilgisayarın Anakartını Nasıl Öğrenirim lütfen yardım edin

  arkadaşlar ben bilgisayarımın anakart modelini öğrenmek istiyorum acaba kasayı açmadan bilgisayarın anakartını nasıl öğrenebilirim? Bu konuda bilgisi olan varsa bana yardımcı olsun lütfen.
 5. göbeğimdeki kıllardan nasıl kurtulurum yardım edin

  göbeğimdeki kıllardan nasıl kurtulurum yardım edin

  Çok utanıyorum ama göbeğimde kıllar var. Yaşım daha 24 ve bekarım.Nasıl evlenirim bilemiyorum.Kendimi çok kötü hissediyorum.Bu kıllardan nasıl kurtulurum? :(

Sayfayı Paylaş