1. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS

  Nasil zehirlendiginizi biliyor musunuz?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında CaRiZmA tarafından paylaşıldı.

  Allık, göz farı, dudak boyası, şampuan... İçinde bu maddeler varsa almayın..
  Kimya mühendisi Mennan Aysan Kuzanlı’nın hazırladığı "Nasıl Zehirleniyoruz, Nasıl Korunuruz" adlı kitapta, deodoranttan makyaj malzemesine, bebek bezinden bilgisayara kadar günlük yaşamda kullanılan birçok ürünün içerdiği bazı kimyasal maddelerin sağlığı tehdit edebileceği belirtildi.

  Dharma Yayınlarından okurla buluşan kitaba göre, dünya genelinde yılda insan yapımı 85 bin değişik cins sentetik madde üretiliyor ve her yıl 1000 adetin üstünde yeni sentetik madde buna ilave ediliyor. Kaynak taraması ve araştırmalardan da yararlanılan kitapta, kimyasal ürünlerin yiyecek ve içeceklerin yanında depolanmaması, kullanılmadan önce etiketinin mutlaka ayrıntılı biçimde okunması, hamilelerin toksik maddelerle mümkünse temas etmemesi ve ürünlerin kendi ambalajlarında saklanması uyarılarında bulunuluyor.

  Kitapta ayrıca, kimyasal içerikli maddeler yerine hemen her evde bulunabilecek sirke, limon suyu, soda, çamaşır sodası, sıvı sabun gibi malzemelerin kullanılması da öneriliyor. Kitaba göre, günlük hayatta kullanılan ürünler ve içerdikleri kimyasal maddeler de şöyle:

  Fırın temizleme maddeleri:

  Kimi malzemeler, kostik ve amonyak içerdiğinden, özellikle sprey şeklinde olanların havada zerrecikler oluşturduğu için cilde, göz ve akciğerlere zarar verebiliyor. Kullanımları sırasında iyi bir havalandırma sağlanması, cilt temasını önlemek için de lastik eldiven kullanılması öneriliyor.

  Mobilya ve yer cilaları:

  Bu ürünlerin bazılarının içeriğinde bulunan ve kanserojen bir madde olan fenol, ciltle temas ettiğinde de soyulma, kabarıklık, yanma ve sivilceler oluşmasına yol açıyor.

  Eviye ve tuvalet açıcıları:

  "Kostik" isimli madde, astım hastalarında astım krizlerini tetikleyebiliyor. Ayrıca, kostiğin cilt ile temasında da anında cilt sorunları yaşanabiliyor. -Bulaşık yıkama sıvıları: Renklendirilmiş olanlar kurşun veya kanserojen etki yaratabilecek maddeler içerebildiğinden, bunların renksiz olanlarının seçilmesi tavsiye ediliyor.
  Bulaşık makinesi deterjanı: Su ile temas ettiğinde aktive olarak toksik klor gazı çıkarabileceğinden bu gazların mutfakta yoğunlaşması halinde baş ağrısı, yorgunluk ve göz yanması meydana geliyor.

  BİLGİSAYAR AĞRI NEDENİ

  Bilgisayarlar:

  Bilgisayar önünde uzun süre oturanlarda gözlerde tahriş, çift görüş, asabiyet, stres, baş, boyun ve bel ağrıları sorunları ortaya çıkabiliyor. Diğer taraftan, elektromanyetik frekans yanında yüksek voltaj nedeniyle oluşan statik elektriğin ortamda pozitif yüklü iyonların yoğunlaşmasına sebep olduğu ve bunun sonucunda da yorgunluk, asabiyet, metabolik rahatsızlıklar, baş ağrısı, yüz kızarıklığı ve çeşitli göz sorunlarına yol açabiliyor.

  Ev bitkileri:

  Özellikle çocuklu evlerde kimi bitkilerin odaya konulmasına dikkat etmek gerekiyor. Açelya, çiğdem, ortanca, ökseotu, çan çiçeği, zakkum gibi bitkiler yenildiğinde zehirlenme yapabiliyor. Ayrıca, ontoryum ve yonca gibi bitkiler de cilt, ağız ve deride tahrişe neden olabilirken, nergis zambağı, düğün çiçeği, siklamen, karanfil, sardunya, nergis, papatya, benjamin, lale soğanı, iris gibi bitkiler de ciltle temas halinde kaşıntı, yenildiğinde kusma ve mide krampına sebebiyet verebiliyor.
  ŞAMPUAN RİSKİ
  Şampuanlar: Sentetik deterjan nedeniyle saç derisinde doğal yağ kaybı ve göz yanması olabiliyor. Ayrıca, duş sırasında suyun fazla sıcak olması da saç derisinin emme niteliğini artırarak kimyasalların daha fazla absorbe olmasına sebep oluyor.
  Deodorant ve ter önleyiciler:
  Deodorant ve ter önleyicilerin içindeki kimi maddeler, koltuk altı keseciklerinde iltihap ve deri tahrişine neden oluyor.

  Talk pudrası:

  Bu malzemelerin kanserojen nitelikteki "asbest lifleri" içermemesine ve alınırken bu hususa dikkat edilmesi gerekiyor.
  Allık:
  "BHA ve formaldeheti, DC Red33, FDC Yellow 5 ile FDC Yellow 6" boya maddeleri içerenler kanserojen olabiliyor.

  Göz farı: Kanserojen "BHA, TEA" içerenler ile tahriş edici "trienthanolamin ve quaternium 15" içeren ürünlerden sakınılması tavsiye ediliyor.
  Dudak boyası ve kalemi:
  Dudak boyalarında bulunabilecek hint yağı, propyl gallate, glycerol diisostearat, ricinoleic ait, diisostearyl malate, yellow 11, pigment boyar maddaler ve amyldimethylamino benzoic asitin cilt tahrişine yol açabileceği, eosin boyaları, esanslar ve lanolinin de dudaklarda kurumaya neden olabileceği uyarısında bulunuluyor.

  Bebek bezleri:

  Ağartılmış beyaz kağıt içeren bazı tek kullanımlık bezlerin ’dioksin’ içerikli olanları, bebeğin bağışıklık sisteminde ve karaciğerinde hasara neden olabiliyor.

  alinti   
Nasil zehirlendiginizi biliyor musunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sevmediginiz yönünüzü nasil degistirirsiniz biliyor musunuz?

  Sevmediginiz yönünüzü nasil degistirirsiniz biliyor musunuz?

  Genel olarak herşeye olumsuz bakan, mutsuz olan biri misiniz? Bu durumundan memnun olmayan ancak yapısı gereği bunu değiştiremeyenler için çözüm olabilecek önerilerimiz var. Hayatına daha mutlu ve yeni bir şekilde devam etmek isteyenler önerilere göz atın.. Değişimlere ve yaşama pozitif bakın. Bu sizin yaşamınızı değiştirmeniz için bir sinyal olabilir. Sürekli olarak değişimlerin olumlu...
 2. Biliyor muydunuz ?

  Biliyor muydunuz ?

  İnanın içlerinde o kadar çok ilginç şey var ki:SBazılarını biliyordum ama bazıları beni hayrete düşürdü:)Bence herkesin bilmesin gereken herşeye burda.Buyrunuzz:):):) BİLİYOR MUYDUNUZ ? -Fareler Kusamaz. -Zürafalar yüzemez. -Yılanlar duyamaz. -Karıncalar uyuyamaz. -Kirpiler suda batmaz. -Kutup ayıları solaktır. -Sineklerin 5 tane gözü vardır. -Zürafanın ses telleri yoktur. -Yunuslar bir...
 3. Biliyor musun...?

  Biliyor musun...?

  BİLİYORMUSUN... KENDİ DİRSEĞİNİN YALAMANIN MÜMKÜN OLMADIĞINI? EĞER KUVVETLİCE HAPŞIRSAN BİR KABURGANI KIRABİLECEĞİNİ? VE HAPŞIRMANI BASTIRMAYA ÇALIŞSAN KAFANDAKİ YADA BOYNUNDAKİ BİR KAN DAMARININ ÇATLAYA BİLECEĞİNİ VE BUNDAN ÖLEBİLECEĞİNİ? VE HAPŞIRIRKEN GÖZLERİNİ AÇIK TUTMAYA ÇALIŞSAN DIŞARI DOĞRU FIRLAYABİLECEKLERİNİ? DOMUZLARIN VÜCUT YAPILARININ ONLARIN GÖKYÜZÜNE BAKMALARININ İMKANSIZ...
 4. Biliyor musunuz???

  Biliyor musunuz???

  Sizlerle birazdan paylaşacağım konu gerçek olup Türkiye'nin en kalabalık metropol kentlerinden biri olanİstanbul'da öğretmenlik yapan bir arkadaşımızın mektubudur.Türkiye'nin acı gerçeklerini gözler önüne seren konuları dile getiren hatta bunları birebir yaşan bu öğretmenimizin mektubunu sizlere aktarıyorum Öğretmenimiz adını ve nerede çalıştığını gizlemek zorunda kalmış; tahmin...
 5. Açkı Nedir biliyor musunuz

  Açkı Nedir biliyor musunuz

  Merhaba arkadaşlar size anlamını bilmediğim merak ettiğim bir kelimenin manasını soracağım acaba aranızda Açkı Nedir bilen var mı?

Sayfayı Paylaş