1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Nasır neden olur?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  nasır nedir, ayakta nasır neden olur,ayak topuğunda nasır niye olur,topukta nasır neden olur,nssır oluşması nasıl engellenir,nasır oluşumu nasıl önlenir ,nasır niye çıkar < Konu Resmi..>  Ayaklardaki en ufak bir problem yürümeyi ya da ayakta durmayı güçleştirdiğinde, bu durum gündelik hayatımızda hemen her gün hiç düşünmeden yaptığımız pek çok şeyi aksatabilir. Ayak şikayetleri arasında en sık rastlanan şikayetlerden biri de nasırlardır. Nasır sadece ayakta değil vücudun ağırlık binen farklı yerlerinde, değişik nedenlerle oluşabilir. Genellikle, cildimiz yük binen bu bölgeyi basınç ya da sürtünme sonucu yaralanmaktan koruduğu için nasır oluşur. Örneğin ayakkabı sürtünmesi sonucu ayaklarda ya da kalem tutmaktan parmaklarda nasır oluşabilir. Sürekli aynı yer baskıya ya da sürtünmeye maruz kaldığında cildin bu kısmı kalınlaşarak kendini korumaya alır.
  Nasır ciddi bir sağlık sorunu değildir ve eğer ağrıya neden olmuyorsa tedavi edilmesi gerekmez. Ağrılara yol açmaya başladığında ise en iyi çözüm, nasır olan yerdeki baskının sonlandırılması ve nasırın yumuşatılmasıdır. Büyüyen ve artık rahatsızlık vermeye başlayan problemli nasırlar aldırılabilir ancak nasıra neden olan basınç ya da sürtünme unsuru ortadan kaldırılmazsa, örneğin nasıra neden olan aynı ayakkabıyı giymeye devam ederseniz, nasır tekrarlayacaktır.
  Sıkıntı veren nasırlardan kendi kendinize kurtulmayı denemeniz halinde nasırı daha da kötüleştirebileceğinizi unutmayın. En iyisi nasırın temizlenmesi, yumuşatılması, soyulması veya alınması gibi tedaviler için uzman bir doktorun önerilerine kulak vermek olacaktır.
  Yanlış Ayakkabı Seçimi
  Dar veya ayağa küçük gelen ayakkabılar adı üzerinde dar oldukları için ayağı sıkacak ve basınç uygulanan bölgelerde nasır oluşacaktır. Ancak dar ayakkabı yerine ayağa büyük gelen ayakkabılar da sizi nasırdan koruyamaz. Bu kez de ayakkabını içinde hareket eden ayağınız ayakkabıya sürtünecek ve bu şekilde uzun süre dolaşmanız halinde ayakkabıya sürtünen yerde nasır oluşacaktır.


  Sadece ayakkabı ayak sürtünmesi değil ayak parmaklarının birbirine sürtünmesi de nasır nedenlerinden biridir. Tam ayağınıza göre bir ayakkabı giymeniz önemlidir.
  Ayakları şekilden şekle sokan sokan ve basınca neden olan yüksek topuklu ayakkabılar da ne yazık ki nasır açısından sakıncalı ayakkabı modelleridir.
  Doğru ölçüde ayakkabı seçmenin yanı sıra çorapsız ayakkabı giymemek ve ayağınıza oturup oturmadığını daha iyi kontrol edebileceğiniz bağcıklı ayakkabılar tercih etmek nasır oluşmasını önlemenize yardımcı olacaktır.
  Çıplak Ayakla Dolaşmak
  Deniz kıyısında ya da büyük bir bahçede uzun süre çıplak ayakla dolaşanlarda nasır oluşması kaçınılmaz olacaktır. Ayaklar hemen kendini korumaya alarak sert zemin ve yabancı cisimler nedeniyle ortaya çıkabilecek tahrişlere karşı nasırla cevap verecektir. Çıplak ayakla dolaşmak rahatlatıcı olabilir ancak bunu alışkanlık haline getirmek nasır şikayetini de beraberinde getirebilir.
  Tekrarlanan Ayak Hareketleri
  Koşuya çıkmak ya da yürümek gibi sağlığınız için son derece yararlı olan alışkanlıklarınız ayaklarınızda nasır şikayetine yol açabilir. Bunu önlemek için yürüyüş ya da koşu ayakkabıları gibi doğru spor ayakkabılarını seçmek gerekir. Pamuklu çorapları tercih etmek, her seferinde temiz çorap giymek de önemlidir. Bunların dışında yürüyüşün nasıra yol açmasındaki önemli bir faktör ise adımlarınızda bir sıradışılık olmasıdır. Koşarken ya da yürürken yere yanlış basıyorsanız nasır ortaya çıkabilir.
  Ayak Parmaklarındaki Şekil Bozuklukları
  Bunyon ya da çekiç parmak gibi ayak parmaklarında görülen şekil bozukluklarından muzdarip olanların nasırdan da şikayet etme ihtimali oldukça yüksektir diyebiliriz. Biçim bozukluğu görülen parmakların devamlı ayakkabıya sürtmesi halinde nasır oluşacaktır. Önlem olarak sandalet ya da parmak arası gibi açık ayakkabılar tercih edilebilir. Parmaklardaki deformasyon giderildiği takdirde nasır sorunu da çözülebilir.
  El Aletleri
  Genellikle el aletleriyle çalışan kişilerin, örneğin bahçe işleri yapanların, ellerinde nasır çok sık oluşur. Bu şekilde cilt, ellerin su toplamasını engellemiş olur. Tırmık benzeri el aletlerinin uzun süre, sık bir şekilde kullanılması ellerde görülen nasırların başlıca nedenleri arasındadır. Bu tip nasırları engellemek için el aletleriyle çalışırken iş eldivenleri takmak işe yarayan bir önlem olacaktır.
  El aletleri dedik ama bazen kalem tutmak ya da gitar çalmak gibi farklı nesnelerin, aletlerin kullanılması da nasıra yol açabilir. Gitaristlerin sürekli tellere sürtünen parmak uçlarında nasır oluşur. Ancak çoğu gitarist bundan şikayetçi değildir çünkü bu sayede parmakları acımadan gitar çalmaları mümkün olur ve işleri kolaylaşır.
  Kalem tutmak nedeniyle parmaklarda oluşan nasırı geçirmenin akla gelen tek yolu kalem tutuş şeklini değiştirmek olabilir. Ancak bu da değiştirmesi zor bir alışkanlık olduğundan bir süre kaleme ara verip yazı işlerini klavye başında halletmek dışında pek bir çare yok gibidir.
  Nasıra Karşı Önlemler
  Vücudun yükünü taşıyan ayaklarımız ve çalışkan ellerimiz nasır oluşumuna meyillidir dedik. Onları nasırdan nasıl koruyabileceğimize gelince:
  Bu bölgelerin temizliğine ekstra bir önem vermek işe yarayacaktır. Nasırlaşma eğilimi gösteren ayak bölgelerindeki ölü deriyi banyo sırasında ponza taşı ile temizleyip atmayı ihmal etmeyin.
  Sık sık çorap ve ayakkabı değiştirin. Ayaklarınızda bakteri birikmesini önleyin.
  Ayakkabı seçerken özenli olun. Özellikle uzun süre ayakta duranlar ya da çok yürüyenler ayak ölçülerine uygun, rahat, ayağı sıkmayan ama ayağa büyük de gelmeyen ayakkabılar seçmeli.
  Bağcıklı ayakkabılar ayakkabının ayağa daha iyi oturmasını ya da örneğin ayağınız şişmişse ayağınıza baskı yapmayacak şekilde bir ayarlama yapmanızı sağlar.
  Yumuşak tabanlı ayakkabıları tercih edin.
  Çıplak ayakla yürümekten kaçının, özellikle de dış mekanlarda.
  Ellerinizi yıpratacağını bildiğiniz işlerde eldiven kullanın.
  El ve ayak kremi kullanmayı ihmal etmeyerek cildinizi daima nemli ve yumuşak tutun.


   
Nasır neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. nasır

  nasır

  rüyada ayakta nasır görmek rüyada nasırlı ayak görmek Nasır, aşağı yukarı herkesin bildiği bir sorundur. Genellikle kendi kendine tedavi edilebilir; ama çok ciddi olduğunda doktora göstermek gerekir. Nasır, sürtünme ya da basınç nedeniyle derinin boynuzsu tabakasından oluşan bir oluşumdur. Ölü deri hücreleri birikerek bir keratin (protein) tabakası oluştururlar. Bu durum ilerledikçe nasırın...
 2. Nasır

  Nasır

  Rüyada nası, sıkıntı, derttir. Kişinin elinde nasır varsa kişi uğraştıktan sonra kısmet alır.Rüyada nasir görmek üzücü, fakat çabuk geçici bir tehlikeye isarettir.
 3. Ne Olursa Ne Olur?

  Ne Olursa Ne Olur?

  su içmezsem kururum sevilmezsem solarım vs vs vs gibi saçma ya da mantıklı aklınıza ne gelirse artık, maksat eğlenmek olsun :D:D:grouphug:
 4. El ayak nasırları için bitkisel kürler

  El ayak nasırları için bitkisel kürler

  Çorapsız ayakkabı giymek, çok fazla yürümek, el emeği gerektiren ağır bir iş yapmak ve ayak üzerinde bir baskı oluşturan sporlarla uğraşmak nasır oluşmanın diğer olası nedenleridir. Ayak kemiklerinde çarpıklık olanlar, hasarlı ter bezi hastaları, vücudunda yara veya siğil izi olanlar normal insanlara göre daha fazla risk altındadır. Ayrıca, şeker hastalarında ve ayaklarında zayıf kan akışı...

Sayfayı Paylaş