Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  NATO'nun Askeri Yapısı Hakkında Bilgi verir misiniz?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba arkadaşlar son üç günün konusu olan Nato hakkında sizden bilgi rica ediyorum acaba aranızda bana NATO'nun Askeri Yapısı Hakkında Bilgi verecek bir arkadaşım var mı?

   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  NATO'nun Askeri Yapısı Hakkında Bilgi

  NATO'nun Askeri Yapısı Nasıldır  Merkezi Brüksel'de bulunan NATO'nun en yüksek karar alma organı, Kuzey Atlantik Konseyi'dir.

  Askeri politika, NATO'nun ortak savunma yapısında yer alan üye ülkelerden oluşan Savunma Planlama Komitesi'nde (SPK) tartışılır. Komite, Konsey gibi belli aralıklarla büyük elçiler düzeyinde, ayrıca yılda iki kez de savunma bakanları düzeyinde toplanır.Komite askeri konularda en yetkili organdır.

  ASKERİ KOMİTE VE KOMUTANLIKLAR

  NATO'nun askeri örgütlenmesi içinde en yetkili organ üye ülkelerin genelkurmay başkanlarından oluşan Askeri Komite'dir. Konsey ve SPK'ya askeri konularda tavsiyelerde bulunur, NATO Yüksek Komutanlıklarına yol gösterir. Normal olarak yılda iki kez üye ülkelerin genel kurmay başkanları düzeyinde toplanan komite, daimi askeri temsilcilerle sürekliliğe sahiptir. Askeri Komite politikaları ve kararlarının yürütülmesini,yürütme organı olarak çalışan Uluslar arası Askeri Sekreterlik sağlar. Üç komutanlık ve bir Bölgesel Planlama Grubu, NATO'nun kapsadığı bölgenin temel askeri birimlerini oluşturur :

  Kanada-ABD Bölgesel Planlama Grubu

  Yüksek Komutanlıklar

  Atlantik Yüksek Komutanlığı ACLAND

  Avrupa Yüksek Komutanlığı SHAPE

  Manş Yüksek Komutanlığı ACCHAN

  Askeri Komitenin genel yönlendirmesi altında NATO yüksek komutanları, bölgelerinin savunma planlarını hazırlamakta ve NATO'nun kara, deniz ve hava tatbikatlarını yönetmekle sorumludur.

  NATO'nun Askeri Gücü

  NATO kurulduğu günden bu yana, Sovyetler Birliği ve 1955'te kurulduktan sonra da Varşova Paktı karşısında zayıf durumda olduğunu savunagelmiş, bu yakınma artık ittifakın siyasal platformunun ayrılmaz bir parçası olmuştur. Buna karşılık, nesnel bir değerlendirme yapıldığında, NATO ile Varşova Paktı arasında bir askeri güç dengesinin mevcut olduğu rahatlıkla söylenebilir.

  Nükleer alanda, NATO içinde ABD, İngiltere ve Fransa'nın nükleer güçleri vardır. Varşova Paktı içinde nükleer silahlara sahip tek ülke ise Sovyetler Birliğidir. Konvansiyel alanda ise, kara kuvvetlerini oluşturan asker sayısında coğrafi bölgeye göre üstünlük değişse de tüm rezervler göz önüne alındığında, Varşova Paktı toplam sayıda üstünlüğe sahiptir. Araç ve gereç bağlamında Varşova Paktı tank, NATO ise helikopter üstünlüğüne sahiptir. Uçak sayısında kaba bir eşitlik mevcuttur ve hava savunmasında Varşova paktı daha güçlüdür. Ayrıca savaş gücünü doğrudan etkileyen öteki alanlarda, örneğin silah teknolojisi ve alt yapısında NATO, coğrafi açıdan ise, derinlik boyutunda Varşova daha avantajlıdır.

  NATO'nun en güçlü ülkesi ABD Avrupa'ya uzakken Sovyetler Birliği daha yakın olmakla birlikte önemli ölçüde gücünü Asya'da tutmak durumundadır. Tüm bu faktörler birlikte düşünüldüğünde askeri açıdan iki Blok arasında bir denklik olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.
   
NATO'nun Askeri Yapısı Hakkında Bilgi verir misiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ms hastalığı başlangıcı hakkında bilgi verir misiniz

  Ms hastalığı başlangıcı hakkında bilgi verir misiniz

  Kızlar selamlar bana ms hastalığı hakkında bilgiler verirseniz çok iyi olur. Bir yakınımın bu hastalığa yakalandığından şüpheleniyorum. Bana başlangıcının nasıl anlaşıldığını verirseniz sevinirim.
 2. Emre Karayel Kimdir hakkında bilgi verir misiniz?

  Emre Karayel Kimdir hakkında bilgi verir misiniz?

  Selam arkadaşlar sizden sevilen dizi 1 kadın 1 erkek dizisinin başrol oyuncusu olan Emre Karayel hakkında bilgi vermenizi istiyorum lütfen bana Emre Karayel Kimdir hayatı ile ilgili bilgi yazın.
 3. Atatürkün Anıları Askerle Güreş hakkında bilgi verir misiniz

  Atatürkün Anıları Askerle Güreş hakkında bilgi verir misiniz

  KIzlar Atatürkün Anıları arasında yer alan Askerle Güreşi anısı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Şimdiden Atatürkün Anıları Askerle Güreş anısı için çok tşk ederim.
 4. ücretli öğretmenlik hakkında bilgi verir misiniz

  ücretli öğretmenlik hakkında bilgi verir misiniz

  Merhabalar. Ben ücretli öğretmenlik hakkında bilgi almak istiyordum. Ücretli öğretmen olmak için neler yapmak gerekiyor ?
 5. akika hakkında bilgi verir misiniz lütfen

  akika hakkında bilgi verir misiniz lütfen

  Zaman zaman duyarım akika kurbanı diye ama hiç araştırmamıştım.Acaba nedir bu akika kurbanı, kimler keser, neden keser ?

Sayfayı Paylaş