Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Necip Fazıl Kısakürek Doğum Günü Ne Zaman biliyor musunuz

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Selam arkadaşlar sizden bir konuda cevap yardım ya da bilgi rica edeceğim acaba aranızda Necip Fazıl Kısakürek Doğum Günü Ne Zaman bilen var mı?

   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Necip Fazıl Kısakürekin Doğum Günü  Necip Fazıl Kısakürek Doğum Günü Ne Zaman

  Türk ve İslamcı şair, yazar ve fikir adamıdı, büyük Usta Necip Fazıl Kısakürek, 26 Mayıs 1904 tarihinde doğmuştur.

  Adını büyükbabası Necip Efendi'den alır. Necip Efendi, o zamanlar Halep Vilâyetine bağlı bir sancak olan Maraş'ın Müftüsü idi. Müftü, bir gün Maraş'a gelen Halep Valisi Salim Paşa'yı konağında misafir etti. Vali, zekâ ve terbiyesine hayran kaldığı Müftüsünün oğlu Mehmet Hilmi Efendi'yi, iyi bir eğitim görmesi için beraberinde İstanbul'a götürmek istedi. Bu teklife kabul etmeyen Necip Efendi'yi uzun ısrarlar sonucu ikna etti ve genç Mehmet Hilmi Efendi'yi beraberinde İstanbul'a götürdü.

  Mehmet Hilmi Efendi İstanbul'da yüksek tahsilini yaptı ve bir süre sonra Hariciye Müsteşarlığı ve Hariciye Nazırlığı'na yükselen Salim Paşa'nın kızı Zafer Hanım'la evlendi. Necip Fazıl'ın babası Abdülbaki Fazıl Bey bu evliliğin ürünüdür.

  Necip Fazıl'ın doğduğu Çemberlitaş'taki konakta, işte böyle köklü ve varlıklı bir aile ikâmet etmektedir. Konakta aile fertlerinden başka "bir ahçı, bir ahçı yamağı, bir zenci uşak, Bingazi muhaciri bir hususi hizmetçi, iki arabacı, bir sürü halayık, besleme, kadın işçi..."vardı ve 40-50 yaşlarında evlenmemiş, babasına Fransızca öğretsin diye tutulmuş bir Fransız mürebbiye, tipik ve varlıklı bir Osmanlı ailesi görüntüsünü tamamlıyordu.

  Tarih 1904, Mayıs'ın 26'sı. Perşembe günü sabaha karşı. Ailenin tek evlâdını, tek erkek evlâdı. Başı gövdesinden büyük ve doktorların yaşamasına ihtimâl vermediği bir çocuk.

  Necip Fazıl, Çemberlitaş'ta büyükbabasına ait, şimdi mevcut olmayan kocaman bir konakta dünyaya geldi. Alâüddevle devrinin Şeyhülislâmı Mevlâna Bektût Hazretleri]]'ne dayanan ve Osmanoğullarından daha eski bir beylik olan Dulkadiroğulları'na bağlı, Kısakürekler soyuna mensup Maraş'lı köklü bir ailenin mensubu olarak.
   
  yakışıklım bunu beğendi.
Necip Fazıl Kısakürek Doğum Günü Ne Zaman biliyor musunuz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Necip Fazıl Kısakürek

  Necip Fazıl Kısakürek

  26 Mayıs 1905'da doğdu. Maraş'lı bir soydan gelen Necip Fazıl'ın çocukluğu, mahkeme reisliğinden emekli büyük babasının İstanbul Çemberlitaş'ta ki konağında geçti. İlk ve orta öğrenimini Amerikan ve Fransız kolejleri ile Bahriye Mektebi'nde (Askeri Deniz Lisesi) tamamladı. Lisedeki hocaları arasında dönemin ünlülerinden Yahya Kemal, Ahmet Hamdi (Akseki), İbrahim Aşkı gibi isimler vardı....
 2. Necip Fazıl Kısakürek Eserleri Nelerdir yazın lütfen

  Necip Fazıl Kısakürek Eserleri Nelerdir yazın lütfen

  Merhaba millet sizden Necip Fazıl Kısakürek Eserleri hakkında bilgi rica ediyorum bana mümkünse biraz acele tarafından Necip Fazıl Kısakürek Eserlerinin isimlerini yazarsanız çok sevinirim.
 3. Necip Fazıl Kısakürek Hayatı Hakkında Kısaca Bilgiler

  Necip Fazıl Kısakürek Hayatı Hakkında Kısaca Bilgiler

  Necip Fazıl Kısakürek Hakkında Bilgi Necip Fazıl Kısakürek Hakkında Kısaca Bilgi Sevgili melekler, Türk edebiyatında şiirleriyle önemli bir yer edinmiş olan Türk şairlerinden Necip Fazıl Kısakürek hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz sizlere.. :) Necip Fazıl Kısakürek, ünlü türk şair, yazar ve fikir adamı. Necip Fazıl, 1904 yılında istanbul'da doğmuş ve 1984 yılında yine istanbul'da...
 4. Necip Fazıl Kısakürek Mezarı Nerede biliyor musunuz

  Necip Fazıl Kısakürek Mezarı Nerede biliyor musunuz

  Arkadaşlar benim aklıma Necip Fazıl Kısakürek Mezarı Nerede diye geldi ve merak ettim daha öncede merak ettiğim bir soruda sizden cevap almıştım şimdide merakımı sizin gidermenizi uygun gördüm ve Necip Fazıl Kısakürek Mezarı Nerede diye yazdım:)
 5. Necip Fazıl Kısakürek Romanları istiyorum sizden

  Necip Fazıl Kısakürek Romanları istiyorum sizden

  Kızlar ben roman seven ve kitap okumayı seven biriyim daha doğrusu yeni oldum:) Sizden de Necip Fazıl Kısakürek Romanları nelerdir diye Necip Fazıl Kısakürek Romanlarının isimlerini yazmanızı rica ediyorum.

Sayfayı Paylaş