Neden bebeğimiz olmuyor?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#1
Neden bebeğimiz olmuyor?
Bebeğiniz olsun istediniz ve belli bir zamanın sonunda istenilen haber gelmeyince doktora gittiniz. Muayeneler, tahliller, filmler… ancak saptanan somut bir şey yok. Sperm analizi normal sınırlarda, rahim filmi temiz, hormon tahlilleri ve adet düzeni de tamamen normal görünüyor. Peki öyleyse neden gebelik oluşmuyor? İstatistiksel olarak korunmasız geçen bir yılın sonunda çiftlerin % 15 kadarı gebelik haberini alamıyor. Bu amaçla yapılan araştırmalarda ise gösterilebilir hiçbir problemi olmayan yani “açıklanamayan kısırlık” tanısı alan eşler yaklaşık olarak bebek isteyen çiftlerin % 10-20 kadarını oluşturuyor.


Tabiki bunun bir nedeni olsa gerek. Belki de tıbbın henüz biyoloji konusunda yeteri kadar gelişme göstermemiş olması nedeniyle bu konu halen “açıklanamıyor”. Yapılan tahliller ve araştırmalar (rahim filmi, sperm tahlili, hormon düzeyleri vs.) aslında oldukça yüzeysel araştırmalar. Oysa yaşamın başlangıcı henüz bilebildiğimizden çok daha karmaşık. Spermler rahim kanallarından geçerek gidip atılan yumurtayı nasıl buluyor ve yumurtanın yüzeyine nasıl tutunuyor?
Sadece bir tanesi (muhtemelen en yeteneklisi) yumurtanın içerisine nasıl giriyor? Bu olay olur olmaz yumurtanın zarı farklılaşarak başka spermlerin girişi nasıl engelleniyor? Ardından yumurtanın ve spermin çekirdekleri serbestleşerek genetik materyal nasıl aktive oluyor ve kromozomlar gidip birbirlerinin çiftini nasıl buluyor ve birleşiyor? Ardından hücrenin bölünmesi başlıyor ve iki, dört, sekiz.. derken yüzlerce hücreden oluşan embriyo, etrafındaki zarını patlatarak rahim içerisindeki dokuya nasıl tutunuyor ve gelişimini orada hangi mekanizmalarla nasıl devam ettiriyor?


< Konu Resmi..>


KISIRLIKLA İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
http://www.meleklermekani.com/forums/kisirlik.887/
Klinik rutin içerisinde bu konuları araştıracak şartlar henüz mevcut değil.
Yaşamın başlangıcıyla ilgili tüm bu tüm bu karmaşık basamaklar/sorular araştırmacıların üzerinde durmaksızın çalıştıkları detaylar ve henüz tam olarak yanıtlanamadığı için biz de çocuk isteğiyle gelen çiftlerin bir kısmına “bilmiyoruz” ya da “açıklayamıyoruz” diyoruz.
Belki bundan 5-10 yıl sonra yeni araştırmalar sayesinde bazı çiftlere “sizin yumurtanızın ya da sperminizin yüzeyindeki “x-y-z tutunma proteini” normalden az, o yüzden gebelik oluşmuyor, sizin aşılamadan ve hatta klasik tüp bebek uygulamasından da sonuç almanız mümkün değil, doğrudan mikroenjeksiyon yaptırmanız gerekir” şeklinde bilgi de verebileceğiz.

Günümüzde insan yaşamının başlangıcını tüp bebek laboratuvarlarında gerçekleştirilebiliyor olsak da aslında yaptığımız şey sadece sperm ve yumurtayı bir araya getirmek. Klasik tüp bebek tedavisinde spermle yumurtayı yan yana koymak ( tüp bebek adı da zaten buradan geliyor..) ya da özellikle sperm problemleri varsa bu işlemi daha kolaylaştırmak için tek bir spermi yakalayıp yumurtanın içerisine enjekte etmek. Bu da “mikroenjeksiyon” yöntemi. Bunun dışında yaptığımız şey sadece spermle yumurtaların birleşip birleşmediğini gözlemlemek için beklemek ve birkaç gün sonra da oluşan embriyoyu rahim içerisine bırakmak.
“Açıklanamayan kısırlık” grubuna giren çiftler için halen kabul edilen yaklaşım, öncelikle birkaç kez aşılama ve eğer sonuç alınamazsa tüp bebek tedavilerine geçilmesi. Ülkemizde de SGK desteği amacıyla Tüp bebek Tedavisi Raporu verilmesi için yönetmelik bu tanıyı alan hastalara en az 2 kez aşılama yapılmasını şart koşmaktadır.
Bundan 10-15 yıl kadar önce çiftlere 5-6 kez aşılama yapılması gerektiğinin söylendiğini hatırlıyorum. Oysa günümüzde en fazla 2 ya da 3 kez aşılama tedavisi önerilmekte ve daha fazla aşılama yapmanın ek bir katkı sağlamadığı bilinmektedir.
Şimdilerde bu yaklaşımın geçerliliği de araştırmacılar tarafından sorgulanmaya başlanmıştır. Önce 3 kez aşılama tedavisi ve ardından tüp bebek mi yoksa doğrudan tüp bebek tedavisi mi yapılması gerektiği konusunun mali analizleri de tartışmalıdır. Alanında saygın dergilerden olan Fertility & Sterility dergisinde geçtiğimiz yıllarda yayınlanan çok merkezli bir çalışmaya göre doğrudan Tüp Bebek tedavisi, önce 3 kez aşılama ve başarılı olunamazsa ardından tüp bebek tedavisine göre daha ekonomik ve üstün bulunmuştur (1).
Belirgin olan noktalardan birisi de süre uzadıkça aşılama tedavisinin anlamını yitirmeye başlamasıdır. Bu konuda net bir süre henüz gösterilmemiş olsa da 5-6 yıldan sonra çifte “sizde bir sorun görünmüyor, olur, bekleyin” demek ya da aşılama gibi tedavilerden fayda ummak mantıklı görünmemektedir. Özellikle de kadın yaşının 35’in üzerinde olduğu durumlarda beklemenin riskleri daha iyi değerlendirilmelidir.
Sonuç olarak, bebeğinize kavuşmak için Kadın Hastalıkları ve Doğum hekiminize başvuracak ve tüm olasılıkları birlikte tartışıp yola koyulacaksınız. Unutmamalısınız ki çocuk sahibi olma yolunda biraz da sabırla yürümek gerekir.
Doç. Dr. Selman Laçin 
B

Berivan hakim

Forum Okuru
#2
9 aylık evliyim hamile kalamayım .çok üzülüyorum eşim çocuk istiyor ne yapıcam moralim çok bozuk :(
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#3
Merhaba, Hamile kalmak için ovülasyon günlerinizi takip edin.Takvim yöntemi,ovülasyon kitleri ile yumurtlamanızı belirleyebilir,bugünler de birlikteliğe özen göstererek gebeliği sağlayabilirsiniz. Birliktelik esnasın da,jel,kayganlaştırıcı,tükürük,krem kullanmayın.Bunlar spermleri öldürür. Ayrıca birliktelik sonrası hemen kalkmayın,ayaklarınızı yükseğe dikerek 30 dk uzanın..1 yılı aşkın,düzenli ilişkiye rağmen gebelik elde edilmez ise hekime başvurun.
 
  Ne yaparsam hamile kalırım bir türlü hamile kalamıyorum hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Neden bebeğimiz olmuyor ? Neden hamile kalamıyorum ? Neden bebeğimiz olmuyor ? Neden hamile kalamıyorum ?
İnfertilite, kontrasepsiyon kullanılmadığında düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalmada güçlük anlamına gelir.Hem erkeklerde hem de kadınlarda infertilite nin çeşitli nedenleri vardır. Ancak, 4 çiftin 1 inde infertilite için hiçbir...
Gebelik 1
Bebeğim neden olmuyor Bebeğim neden olmuyor
3 buçuk yıldır evliyiz ama bebek olmuyo esimde sperm sayisi normal bendede sıkıntı yok adet düzensizliği basladi napmam lazim doktor ilac veriyo ama nafile
Gebelik testi - hesaplama 2
çok üzülüyorum bebeğim olmuyor diye çok üzülüyorum bebeğim olmuyor diye
merhaba ben beş aylık evliyim.. ilk günden beri korunmuyoruz benim adetime bir gün kaldı ve ilk defa bu ay bende sağ kasığımda batmalar oldu bel ağrım hatta bacağa vuran kasık ağrım oldu ve doktora gittim adetime üç gün vardı bana vajinal...
Bilmedikleriniz 9
Bebeğim olmuyor test sonuçlarımı değerlendirir misiniz ? Bebeğim olmuyor test sonuçlarımı değerlendirir misiniz ?
Merhaba aşağıda ekli olan bjr kaç sonuç var bunlar kuzenime ait şuan köydeyiz doktora götürme şansım olmadığı için sizden yorum alabilirmiyim kuzenim 27 yaşında 3 yıllık evli ve çocuk sahibi olamıyorlar sizden rica etsem yardımcı olurmusunjz...
Bilmedikleriniz 2
Ne yaparsam hamile kalırım bir türlü hamile kalamıyorum Ne yaparsam hamile kalırım bir türlü hamile kalamıyorum
Selam kızlar herkese merhaba, buradaki büyük bir çoğunlukta olduğu gibi, bende bir an önce anne olmak ve o müthiş duyguya sahip olmak istiyorum. Yaklaşık olarak 2 yıllık evliyim ilk zamanlarda ilk aylarda hatta bir senede ya işte hayatını yaşa...
Gebelik 2

Benzer Konular