1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.267
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Neden bütün varlılar insan olarak yaratılmadı?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İmam Gazali zulmü, "bir başkasının mülkünde haksız yere tasarrufta bulunmak" şeklinde tarif ediyor.
  Demek kişinin kendi mülkünde istediği gibi tasarrufta bulunması zulüm kapsamına girmiyor.

  Her şey Allah’ın mülküdür, Allah mülkünde dilediği gibi tedbir ve tasarruf eder. Öyle ise Allah’ın mülkü olan hiçbir varlığın halinden şikayet etmeye hakkı yoktur.

  Zengin bir adam, bir takım hediyelerle bize gelse ve bize hak etmediğimiz güzel hediyeleri verse, biz de teşekkürü bırakıp o zengin adama: “Efendim siz madem çok zenginsiniz, şu getirdiğiniz hediyelerin on katını belki yüz katını bize verebilirdiniz, bu imkanınız dahilindedir. Neden vermediniz.” desek, ne kadar haksız ve şükürsüz bir davranış olur.


  < Konu Resmi..>  Burada, o zengin zatın getirmiş olduğu hediyeler, o zengin zatın şefkat ve cömertliğidir.

  Öyle ise, o getirmediği sınırsız hediyeleri ondan istemek ve getirdiğine de teşekkür etmemek; nankörlük, şükürsüzlük ve kanaatsizliktir.

  Neden bütün varlılar insan olarak yaratılmadı?

  Düşünün ki ressam bir kilo mürekkeple ne yapamaz ki? Her şeyi yapar, insan resmi yapar, hayvan yapar, ağaç yapar, cami yapar, köprü yapar..

  Şimdi, diyelim ki bir cami resmi yaptı. Caminin aklı ve şuuru olsa, neden beni camı olarak yaptın da bitki yapmadın, diyebilir mi? Yoksa “Hiç yapmayabilirdin, cami olmak gibi bir hakkım ve alacağım yoktu, var edilmem tek başına yeter, ne güzel, bin teşekkür ederim.” demesi gerekmez mi? Çünkü, onun var olmak gibi bir hakkı olmadığı gibi cami olmak gibi bir alacağı ve hakkı da yoktur.

  Zihninizde bir harf tasavvur ediniz. Mesela "A" harfi olsun. Bu harf, zihin dediğimiz imkân dairesinde iken senin iradenle yazılıp kağıda dökülerek vücud bulsa, "A" ya düşen daima şükür değil midir? İşte Cenab-ı Hak her şeyi, yokluğun karanlığından getirdi. Birisi hayvan, birisi taş birisini toprak yaptı, herkes hayatından memnundur.

  Demek ki, hiçbir varlığın şikayete ve itiraza hakkı yoktur.

  Örneğin madenleri, elementleri düşünelim. Madenlere göre bitki daha yüksek mertebededir. Madenin kendine göre hayatı yok, ama bitkinin kendine göre hayatı var.

  Şimdi madenin aklı şuuru olsaydı: “Ya Rabbi bizi niye bitki olarak yaratmadın” demeye hakları yoktur. Haşa, Allah’ın onlara bitki hayatı borcu mu vardı? Hâşâ onlar alacaklı mı?

  Hayır, çünkü hiç olmayabilirlerdi. O halde, bakır, diyecek iyi ki ben demir olmamışım. Altın diyecek iyi ki bakır ve demir olmamışım.

  Aynı durum bitkiler ve hayvanlar için de geçerlidir. Çünkü bunlar da hiç olmayabilirlerdi.

  Bu bakımdan bitkiler, madenlere bakacaklar, sulara ve taşlara bakacaklar bitki hayatına mazhar oldukları için teşekkür ederler.

  Hayvanlar da insanlara bakıp niçin insan olmadık diyemezler. Çünkü ruhları olduğundan dolayı hakları şükürdür.

  Bazı insanlardan başka bütün varlıklar, varlıklarından ve kendilerine verilenlerden memnunudur. Ancak insan, bütün varlıklara verilen nimetler kendisine ihsan ve ikram edilmesine rağmen, yine de şikayet etmektedir. Hatta, memnun olan diğer varlıkların güya haklarını koruma bahanesiyle, onların vekili gibi itirazlarda bulunabilmektedir.

  Eğer soruda denildiği gibi olsaydı, bu durumda bütün elementler, Allah’a “biz niçin maden olmadık” diye şikâyette bulunacaklar. Madenler, “biz niçin bitki olmadık?”; bitkiler, “biz niçin hayvan olmadık?”; hayvanlar, “biz niçin insan olmadık?”; insanlar ise ayaklanarak, “biz niçin paşa olmadık?” diye itiraz edecekler. Bu sefer paşalar ayaklanarak, “biz neden peygamber olmadık?” diyecekler.

  Bütün peygamberler de –bin kere hâşâ!– ayaklanacak, “biz neden Hz. Muhammed (asm) olmadık?” diyecekler.

  Bu durumda dünyanın nizam ve intizamı bozulacak, kainatta insandan başka hiçbir varlık olmayacaktı. Ayrıca insan olarak da bir tek varlık olması gerekecekti.

  Bu insan nerede yaşayacak, ne yiyecek, ne içecek, ışığını nereden alacak..

  Bakın iş nereye gidiyor..

  Demek ki, sonsuz hikmet, rahmet, adalet sahibi olan Allah, iradesiyle her şeye bir vücûd mertebesi vermiştir. Varlıkların görevi, hiçbir hakları ve alacakları olmadığı halde kendilerine verilenlere şükür ile razı olmaları gerekir.

  Şu halde, Allah, her bir varlığa, ezelî ilim, hikmet ve iradesiyle kabiliyetine göre bir makam, bir mertebe, bir görev bahşetmiştir. Dünyanın ve âlemlerin düzen ve intizamı, sosyal hayatın düzgün akışı ancak böyle sağlanabilirdi.

  O halde, bütün bu rahmet, hikmet, adalet karşısında insanın görevi, bunları vereni akıl gözüyle görmek, kalp gözüyle kabul ederek iman etmek ve onun izni dairesinde bir hayat sürerek şükürde bulunmaktır.
   
Neden bütün varlılar insan olarak yaratılmadı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yaratılmış bir insan olarak insan!

  Yaratılmış bir insan olarak insan!

  Dünyada giderek güçlenen materyalizmi benimsemiş olan insanlığın zamanla unuttuğu en önemli kavramlardan biri kendinin yaratılmış bir varlık olduğudur. Bu kıymetli bilgiye zamanımızda ancak yüzeysel olarak değinebilen ve bilinçli bir şekilde sahip olmayan insan, fiziksel dünya ve materyalizmle aşırı özdeşleşmiş olmasından kaynaklanan ciddi sorunlar yaşamakta ve her geçen gün daha da...
 2. Finansçılar Bütün Gün Ne Yapar ?

  Finansçılar Bütün Gün Ne Yapar ?

  finansçı ne yapar finansçı ne iş yapar Merak ediyorsanız aşağıdaki linke tıkladıktan sonra ekrandaki animasyonun açılmasını bekleyin ve animasyon üzerinde mouseunuzu sağa sola hareket ettirin :) (: ___ THE ECONOMISTS : ECONOMIC FORECASTING ANIMATION ___________________
 3. Bütün kadınlar birbirlerini rakip olarak görürler

  Bütün kadınlar birbirlerini rakip olarak görürler

  Bütün kadınlar birbirlerini rakip olarak görürler. Kadınların birlikteliklerde mutlaka şartları vardır. En güzel aşk şiirleri, mısraları duygu dolu aşk şarkılarının tamamına yakını erkekler tarafından yazılmıştır. Çok duygulu oldukları söylenen kadınlar ise o sıralarda diğer kadınları incelemekle uğraşmaktadır. Ne giymiş, ne takmış, benden güzel mi vs... Erkekler (ruh hastası değillerse)...
 4. Tüketici olarak haklarımız nelerdir?

  Tüketici olarak haklarımız nelerdir?

  Selamlar. Bir alışveriş sırasında hatalı mal resmen bize kazıklandı ve ben bu malı iade edip parasını çatır çatır almak istiyorum.Eşimse alamazsın geçti artık 1 bardak su iç diyor.Hayır ama bu kadar kolaymı?Tüketici olarak haklarımı öğrenmek istiyorum yardım edermisiniz bu konuda?
 5. Balanit tam olarak ne demektir?

  Balanit tam olarak ne demektir?

  iyi günler cinsel organımda şişme akıntı ve kızarma oldu.26 yaşındayım sünnetli değilim inancım gereği. Doktora göründüm organımdan örnek aldı .Test sonucu çıktı balanit dendi .Tam olarak durum nedir yardımcı olurmusunuz? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Sayfayı Paylaş