Etiketler:
 1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  350
  Ödül Puanları:
  63

  Neden Emzirmek Gereklidir?

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Gün geçmiyor ki, emzirmenin gerek anne gerekse çocuk için sağladığı yeni avantajları ortaya konmasın. Temel olarak optimum bir büyümeye, basitleştirilmiş bir duygusal iletişime ve pek çok hastalığa karşı korunmaya dönüşecek gerek eş zamanlı gerekse gelecek yaşlara yönelik biyolojik kökenli avantajlar gibi. Örneğin bugün biliyoruz ki, emzirme ateroskleroza karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Emzirmenin kayda değer bir ekonomik kazanım ve emme anının tamamen basitleştirilmesi gibi kesinlikle yadsınamayacak bazı pratik avantajları vardır. Her şey hazır ve mükemmel sıcaklıkta; zararlı mikroplar barındırmayan, her nerede olursanız olun herhangi bir ölçü, seyreltme, ısıtma, yıkama ve sterilizasyon gerektirmeksizin olduğu gibi kullanılabilir.
  İMMUNİTER KORUMALAR: insan kolostrumunda bakteri ve virüslere karşı antikor olan çeşitli immunoglobulinler açığa çıkarılmıştır. Bu koruyucular sütle anneden bebeğe geçerler ve mukus düzeyinde önemli bir antienfeksiyonel etkileri vardır. Sütte özellikle mikropların (veya diğer maddelerin) mukus yoluyla girişine bariyer olma fonksiyonuna sahip antikorlar yani A immunoglobülinleri (IgA) vardır. Emzirme sırasında anne normal olarak mikroplar, virüsler ve patojenik ajanlarla temas halindedir.

  Vücudun zorunlu enerji ihtiyacını karşılamak için emmeye başlayan yenidoğan, emzirme süreciyle bir yandan beslenirken bir yandan da hemen insanlar arası ilk ilişkileri kurmaya başlar ve bunların üstüne dünya hakkındaki bilgilerinin temelini atar. Bebek beslenme olayındaki gıda sunumu ve tensel temas ile kendisinin sevilmiş ve kabul edilmiş olduğunu algılar. Yiyecek; bunu kabul eden bebek için de, sunan anne için de bir sevgi eylemi değeri kazanır. Yiyecek değişiminin büyük ritüel değeri anne-bebek arasındaki ilk iletişim deneyimlerine sıkı sıkıya bağlıdır. Yiyecek gerçekten de bebeğin anneden aldığı ilk “armağan”dır. Bu nedenle de besleyici değerinin ötesinde bir değer edinir. Böylece yemek çevresinde, onun reddi veya kabulünde, nasıl olup da bu kadar sık rastlanan aile içi alışverişler döndüğü iyice anlaşılmaktadır. Sunulan yemeği geri çevirmek bir bağ kurma isteğini geri çevirmeye eşittir: “Sunan” kişi tarafından agresif davranış olarak algılanır.

  Yenidoğan oral mukusun uyarılmasından hoşlanır ve emme eyleminden duyduğu memnuniyet açıktır, bu nedenle çok eski zamanlardan beri bebeğe emzik vererek “sakinleştirmek” tüm dünyada yaygındır. Besleyici fonksiyonun çevresinde dış gerçeklikle yenidoğan arasındaki en önemli temaslardan biri organize olur.

  Ağız, tanıma aleti olarak gözler ve ellerden önce gelir. Gelişimin ilk aşamalarında ağız dış ortam karşısında büyük bir ayırt edici yeteneğe sahiptir, çocuk objelerin niteliklerini her şeyden önce onları ağzına sokarak tahlil eder (Bu hareket anne-babalar tarafından genellikle yanlış olarak; açlık veya diş kaşınması olarak nitelendirilir).


   
Neden Emzirmek Gereklidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeği Neden Emzirmek Gerekir

  Bebeği Neden Emzirmek Gerekir

  1.Dünya Hekimleri, WHO ve UNICEF emzirmeyi öneriyor Anne sütü ister prematüre, ister hasta doğmuş olsun, tüm yeni doğanlarda tercih edilmesi gereken beslenme şeklidir. Amerikan Çocuk Hekimleri Akademisi’ne göre emzirme en az 12 ay devem etmelidir, bu süreden sonra eğer istenirse devam edilebilir 2. Emzirme anne ile bebek arasında güçlü bir bağ sağlar Emzirme ile anne vücudundan oksitosin...
 2. Cilt bakımı neden gereklidir

  Cilt bakımı neden gereklidir

  cilt bakımı neden gerekli, nasıl omlalı buyrun dahası burada arkadaşlar Cildimiz en kıymetli hazinemizdir. Çünkü genç ve güzel görünmemizde başrol oynar Melek'lerim. Güzelliğe ve gençliğe giden kapının tek anahtarıdır:) Lakin cilt güzelliği ve sağlığı bakımdan geçer. Peki cilt neden bakıma ihtiyaç duyar; buyrun öğrenelim Melek'ler:) Evde uygulanması gereken bakım dışında profesyonel...
 3. nükleer enerji neden gerekli

  nükleer enerji neden gerekli

  ülkemizde en son akdeniz bölgesinde kurulacaktı acaba bu nükleer enerjiler neden gerekli bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?
 4. emzirirken nelere dikkat edilmesi gereklidir

  emzirirken nelere dikkat edilmesi gereklidir

  Emzirme teknikleri Emzirmenin faydaları merhaba kızlar herseyı arastırdıgımız bu donemde bu bilgilerin çok faydalı olucagına inanıyorum Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler • Emziren kadının süt verdiği sürece her gün 500-600 kalorilik ek enerji alması gerekir. • Günlük en az iki litre sıvı ve protein gereksinimini karşılamak için et, tavuk, balık ya da kuru baklagillere her öğün yer...
 5. Rüyada bebek emzirmek nedir ?

  Rüyada bebek emzirmek nedir ?

  Rüyada bebek emzirmek mutluluk ve neşenin habercisi olup haneye girecek yeni bir üyenin müjdecisi olduğu bilinir bu rüya fakat rüyada bebek görmek en ince detayına göre dikkat edilerek yorumlanmalı çünkü görülen bu rüya farklı yorumlarda içermektedir. Rüyada bebek emzirdiğini görmek, hanede yaşayacağınız mal kaybının olacağı ve çevrenizdeki dost görülen kişilere dikkat etmeniz...

Sayfayı Paylaş