1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Neden Esneriz?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  neden esneriz, esnemek nedir, yararlımıdır, nedenleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>  Sevgili melekler,
  Sabah kalktığımızda,uykumuz geldiğinde,uyuşup mayıştığımızda,uzun bir konuşma dinlediğimizde hep esneriz.Topluluk içinde hele de ağzımızı kapatmazsak kaba sayılan bu hareket,bazen büyükler tarafından da nazar olarak nitelendirilir.Peki işin gerçeği nedir?

  Önceleri esneme insanın yorgun olduğu zamanlarda kandaki oksijen miktarını artırmak için vücudun yaptığı bir solunum sistemi refleksi olarak düşünülüyordu. Yapılan deneylerin sonucunda esnemenin solunum olayına kısa bir destek verdiği ancak onun önemli bir fonksiyonu olmadığı tespit edilmiştir.

  Hem burnumuzla hem de ağzımızla nefes alabilmemize rağmen kapalı ağızla esnemek mümkün değildir. En çok ve sık esnemenin olduğu zaman sabah uykudan kalkma vaktidir. Ortalama bir esneme 6 saniye sürer.

  Sadece insanlar değil kediler kuşlar fareler ve birçok canlı türü de esner. Ancak farklı türlerdeki bu davranış biçimi aynı fonksiyona yönelik olabilir mi? Örneğin insanların gülme olarak yaptığı yüzdeki kas hareketi diğer bazı canlılarda korkunun ifadesi olabilmektedir.

  Yapılan araştırmalarda hayvanların daha çok dikkat gerektiren bir olayı karşılama sırasında esnedikleri insanların ise tersine dış uyanlarda azalma olduğunda esnedikleri saptanmıştır.

  Derslerde canı sıkılan öğrencilerin değil de canı sıkıldığı halde uyumamaya çalışanların daha çok esnedikleri gözlemlenmiştir. Bir diğer görüşe göre de sınava girecek bir öğrencinin veya yarışa girecek bir atletin çok esnemesinin sebebi organizmanın kendini sakinleştirmesidir.

  Esneme de gülme gibi bulaşıcıdır. Esneyen kişinin yüz hatlarında meydana gelen şekillenmenin diğer insanlar üzerinde esnemeyi teşvik edici bir etki uyandırdığı tahmin ediliyor. Yani nasıl yemek yiyen bir insanı görünce acıkırsak onun gibi bir şey.

  Esnemenin bulaşıcı olduğunu ileri süren bir görüşe göre ise ilk insanlardan kalma bir davranış olarak esnemekteyiz. İlkel atalarımız akşamları ateşin etrafında topluca otururken grubun lideri tüm dişlerini göstererek esner oturumu kapatır artık gecenin başladığı herkesin sabaha kadar yatması ve hareket etmemesi gerektiği sinyalini verirdi. Grubun diğer üyeleri de esneyerek görüş birliği içinde olduklarını beyan ederlerdi.

  Günümüzde bu iş için daha karışık teknolojiler kullanılıyor. Baba televizyonu uzaktan kumanda ile kapatıp koltuğundan kalkıyor. Bu nedenle günümüzde esnemenin hiçbir faydası görülmemektedir ve önümüzdeki bir milyon yıl içinde ortadan kalkacağı sanılmaktadır.   
 2. Cennet-ul Meva

  Cennet-ul Meva Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.200
  Beğenilen Mesajlar:
  156
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  ❀⊱╮ ѦчЄπ
  hmm bu bilgiler icin tesekkürler.
   
Neden Esneriz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Esnerken Ağız Kapatma

  Esnerken Ağız Kapatma

  Esnerken ağzın kapatılması, çevreye rahatsız edici bir görüntü vermemek ve ağzın içinin görünmesini Önlemek için yapılan kibarca bir davranış şekli olarak düşünülebilir ama bu davranışın kökeninde nezaket değil korku yatıyor. Esnerken yapılan derin nefes alıp verme sırasında ruhun, yani yaşamın ağızdan kaçarak vücudu terk etmesi korkusu. Tarihte, bugün Ortadoğu diye adlandırdığımız bölgede...
 2. İnsanlar neden esner?

  İnsanlar neden esner?

  Neden esnediğimizi hiç merak ettiniz mi? İşte size yanıtı... Uykusuzluk, can sıkıntısı, halsizlik... Bugüne kadar insanların neden esnediği üzerine pek çok teori üretildi. Bunların yanı sıra 'kandaki düşük oksijen seviyesi' de kimi zaman esnemeyle ilişkilendirildi. New York Üniversitesi psikoloji profesörü Andrew C. Gallup'a göre, neden esnediğimizi aslında kimse bilmiyor, ancak o ve ekibinin...
 3. neden esneriz

  neden esneriz

  Sadece uykumuz gelince mi esneriz? Esneme bulaşıcı mıdır? Aslında esnemenin ve fizyolojisinin ardında yatan gerçek hala tam olarak bilinememektedir. Önceleri esneme, insanın yorgun olduğu zamanlarda kandaki oksijen miktarını artırmak için vücudun yaptığı bir solunum sistemi refleksi olarak düşünülüyordu. Yapılan deneylerin sonucunda, esnemenin, solunum olayına kısa bir destek verdiği, ancak...
 4. neden esneriz?

  neden esneriz?

  Sadece uykumuz gelince mi esneriz? Esneme bulaşıcı mıdır? Aslında esnemenin ve fizyolojisinin ardında yatan gerçek hala tam olarak bilinememektedir. Önceleri esneme, insanın yorgun olduğu zamanlarda kandaki oksijen miktarını artırmak için vücudun yaptığı bir solunum sistemi refleksi olarak düşünülüyordu. Yapılan deneylerin sonucunda, esnemenin, solunum olayına kısa bir destek verdiği, ancak...
 5. Neyse...

  Neyse...

  Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...

Sayfayı Paylaş