Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Neden Hamile Kalamıyorum Diyenlerdenseniz Okuyun

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  neden hamile kalamıyorum neden hamile kalınamaz  Sevgili melekler, rüya gibi bir düğün ile evlilik yoluna adın attıktan sonra her çift gibi siz de bir bebek istediniz. Ancak o kadar beklemenize rağmen bir türlü çocuğunuz olmadı. Acaba bir sorun mu var ? Ne kadar daha beklemelii, ne zaman doktora gitmelisiniz ? Eğer siz de neden hamile kalamıyorum diyenlerdenseniz aşağıda ki makalede bu sorunuzun cevabını bulacaksınız...  [​IMG]


  Kısırlık belirtileri
  Pek çok çift için kısırlığın ilk belirtisi 1 yıldır korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamamadır. Düzenli adet görmeye sağlıklı bir sex yaşamına ve hiçbir risk faktörü taşımamaya rağmen bazı çiftler çocuk sahibi olabilememektedir.

  Ne zaman tıbbi yardım almak gerekir?
  Belirgin bir sorun olmayan çiftler için 1 yıl bekledikten sonra kısırlık araştırmalarına ve tedavisine girişmek daha doğrudur. Ancak bazı çiftler için bir üreme sorunu olabileceğini düşündüren bulgular olduğunda bu bekleme süresine gerek yoktur. Aşağıda kendinize ve partnerinize sormanız gereken soruların bir kısmı listelenmiştir. Eğer bunlardan herhangi bir tanesine evet cevabını veriyorsanız tıbbi yardım almak için bir yıl beklemenize gerek yoktur:

  Düzensiz adetleriniz varmı?

  Düzensiz adet kısırlık için çok önemli bir belirti ve bulgudur. Eğer adetleriniz 24 günden az yada 35 günden çok sürelerde tekrarlıyor ise doktorunuza başvurmalısınız . düzensiz siklus yumurtlama ile ilgili problemlerin en önemli belirtisidir.

  Adet kanamalarınız aşırı az yada aşırı çok oluyormu ? kanamalar sırasında ağır kramplarınız var mı?

  3-7 gün arası adet kanamaları normal kabul edilebilir. Ancak kanamalar çok az yada çok ağır ise doktora başvurmak gerekir. Yine aynı şekilde kanamalar ağırlık, süre ve renk açısından aydan aya değişiklik gösteriyor ise ve ağır kramplar var ise bunlar da yine bir üreme problemi olabileceğini düşündüren bulgular olarak düşünülmelidir.

  Yaşınız 35 ten büyük mü?

  35 yaşın üzerindeki kadınlarda infertilite olasılığı gençlere göre daha yüksektir örneğin 30 yaşında ortlama bir kadının herhangi bir siklusda gebe kalma şansı \%20 iken 4 0 yaş ve üzerinde bu şans \%5 lere kadar düşer. Eğer 35 yaşın üzerinde ve korunmasız 6 ay cinsel ilişkiden sonra hala gebe kalamamış iseniz 1 yıla kadar beklemeden hekime başvurmalısınız.

  Eşinizin impotans yada ejekülasyon problemleri var mı?

  Erkek faktörüne bağlı kısırlık kolay anlaşılamayabilir. Sperm sayısı düşüklüğü ve hareketlilik azlığı gibi sorunlar ancak spermigram ile anlaşılabilir. Diğer bir deyişle bunlara bağlı sorunları kendi kendinize anlmanız mümkün değildir Fakat erkekte seksüel disfonksiyon kısırlık içinde önemli bir belirti olabilir.

  Aşırı zayıf yada aşırı kilolu musunuz?

  Aşırı zayıf yada kilolu olmak infertilite sorununa neden olabilir. Aynı zamanda aşırı yada kötü beslenme yada şaırı egzersizde üreme sorunlarına yol açabilir. Zayıf yada kilolu olduğunuzu anlamak için BMI (Vücut kütle ağırlığı indeksinizi) hesaplamanız gerekebilir.

  3 ten fazla düşüğünüz oldu mu?

  Infertilite genellikle gebe kalamama ile birlikte isede gebe kalmaya rağmen tekrarlayan düşükler yapmada infertilite olarak değerlendirilir. Düşük sık görülen bir olgu olduğu için (tüm gebeliklerin \%10-20 si) doktorlar 3. cü düşüğe kadar bir ksırılık sorunu varlığına göre hareket etmezler.

  Sizin yada eşinizin diabet tiroid hastalığı hipertansiyon gibi kronik bir hastalığı var mı?

  Kronik hastalıklar ve tedavileri üreme sorunlarına neden olabilir. Şeker hastalığı , hipotiroidi üreme sorunlarına neden olabilir. İnsülin ,antidepresan ve tiroid hormonları kullanımı düzensiz adetlere neden olabilir. Bazı peptik ülser ilaçları yada hipertansiyon ilaçları dasperm üretimini etkileyerek erkek infertilitesine neden olabilmektedir.

  Siz yada eşiniz daha önceden bir kanser tedavisi gördü mü?

  Bazı kanser tedavileri, özellikle üreme organlarına yakın organlara radyoterapi gerektirenler erkek ve kadında infertiliteye neden olabilir.

  Eşinizin yada sizin daha önceden geçirilmiş bir cinsel temasla bulaşan hastalık hikayesi var mı?

  Cinsel temasla bulaşan hastalıklarda infertiliteye neden olabilir. Özellikle Klamidya ve gonere (bel soğukluğu) enfeksiyonları tüplerin tıkanmasına neden olarak gebeliği imkansız kılabileceği gibi dış gebeliğede neden olabilir. Klamidya ve gonere kadında bariz belirtiler göstermeyebildiği için infertilite araştırması sırasında bu hastalıklar için tarama yapmayı unutmamak gerekir.

  Eşiniz yada siz alkol yada sigara kullanıyor mu?

  Özellikle sigara ve aşırı alkol tüketimi hem kadını yumurtalık rezervini azaltarak hem erkeği sperm üretimini etkileyerek gebe kalamama ile karşı karşıya bırakabilir.
   
 2. bir sen bir ben sekerim

  bir sen bir ben sekerim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2012
  Mesajlar:
  12
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  merhaba araniza yeni katildim.benim size bir sorum olacak.ben 3 yillik evliyim 2 sene boyunca dogum kontrol hapi kullandim ve 6 ay oldu birakali ama halaa hamile kalamadim.adet duzensizligim hayatim boyunca olmadi ama rahimimde rahimin dis duvarinda birlesik kistik doku oldugunu soyledi doktorlar ama hamile kalmana engel olmaz dediler ama ben yinede bilmiyorum.Benimle ayni durumu yasayan yada yasamis varsa lutfen bana yardim edin lutfen:18:
   
 3. bir sen bir ben sekerim

  bir sen bir ben sekerim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2012
  Mesajlar:
  12
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  0
Neden Hamile Kalamıyorum Diyenlerdenseniz Okuyun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamile kalamayanlar mutlaka okuyun...

  Hamile kalamayanlar mutlaka okuyun...

  Hamile kalmak istliyorum hamile halamıyorum hamile kalmak isteyenlerin yorumları Arkadaşlar bu siteyi uzun zaman önce keşfettim,sizler gibi bu konu başlığına defalarca girip benimle aynı durumda olan arkadaşlar var mı diye baktım,dertlerinizi sıkıntılarınızı ,sevinçlerinizi uzaktan takip etmeye başladım.Ancak bir süre sonra fark ettim ki burada yazılanların doğrultusunda her hamilelik...
 2. Hamile kalamıyorum nedeni ne olabilir?

  Hamile kalamıyorum nedeni ne olabilir?

  hamile kalamama sebepleri,hamile kalamama nedenleri,neden hamile kalamıyorum,hamileliğe engel faktörler,hamile kalmayı engelleyen durumlar Çiftlerin yaklaşık %15 kadarında net bir sebep bulunmamasına rağmen infertilite durumu gözlenmektedir. Bu çiftlerde kadın faktörleri değerendirildiğinde rahim, tüpler, yumurtalık ve endokrin çevrenin net bir patolojisi görülmemektedir. Diğer...
 3. Neden hamile kalamıyorum?

  Neden hamile kalamıyorum?

  kısırlık nedenleri,hamile kalamama nedenleri,hamile kalmayı engelleyen faktörler,hamile kalmak için ne yapmalıyım,gebe kalma hakkında bilgiler Kadından kaynaklanan kusurlarda en sık görülen neden kadında döllenebilecek yumurta üretimi, yani ovulasyon (yumurtlama) olmamasıdır. Bu durum polikistik over sendromu gibi kronik bir nedene bağlı olabileceği gibi, kadının yumurta hücreleri menopoz ya...
 4. Hamile kalamıyorum nedeni nedir?

  Hamile kalamıyorum nedeni nedir?

  1 yıllık ( 35 yaş üzerinde iseniz , Ailede erken menopoz var ise bu süre 6 aydır !) düzenli birlikteliğe rağmen gebelik oluşmuyorsa işe nedenini araştırarak başlamak gerekir. Nedenini anlamadan sorun çözümü mümkün değildir. Bir çiftte birden fazla sorun olabilir. Bu nedenle tedaviye başlamadan tüm olasılıklar gözden geçirilmelidir. Tedaviye başlandıktan sonra, tedaviden sonuç alamadıgımız...
 5. Neden hamile kalamıyorum?

  Neden hamile kalamıyorum?

  Nasıl hamile kalınır,hamile kalmak için ne yapmalı,gebe kalmaya engel durumlar hakkında bilgiler Kadınlarda hamile kalmayı zorlaştıran yani kısırlık (infertilite) problemi ile ilişkili çeşitli hastalıklar ve faktörler vardır. Bu faktörlerin başında yaşın ilerlemesi gelir. Kadının yaşı ilerledikçe (özellikle 35 yaşından sonra) hamile kalması zorlaşır. 40 yaşından sonra bu risk daha fazla...

Sayfayı Paylaş