Neden lamina

DİŞ.HEKİMİ

Yeni Üye
Üye
Neden lamina
procelain-lumineer.jpg
Mükemmel estetiği sağlamak amacıyla uygulanan seramik laminalar pozisyon bozukluğu olan, renklenmiş, travmaya uğramış, kırılmış ya da aşınmış, diastemalı anterior dişler için konservatif bir tedavi metodudur.

Porselen Laminaların Avantajları

· Renk kontrolü ile doğal bir görüntü sağlanır.
· Asitlenmiş porselenin mine yüzeyine olan bağlantısı diğer lamina sistemlerinden daha kuvvetlidir.
· İyi cilalanmış porselen yüzeyi diğer lamina sistemlerine oranla daha az dental plak birikimi sağlar, bu sebeple periodontal sağlık açısından daha iyidir.
· Abrazyona ve aşınmaya dayanıklıdır.
· Sıvı absorbsiyonu diğer lamina materyallerinden daha düşüktür.
· Estetik kalitesi daha yüksektir ( Rengini ve yüzey yapısını kontrol etme imkanı vardır, doğal floresans özelliğe sahiptir.)
· Dişlerde de diğer organlarımız gibi yaşla birlikte renk ve form değişikliği meydana gelmektedir.Burun ucu ve çene ucu arasındaki mesafe (dikey boyut) azalır, dişler aşınır ve renkleri giderek koyulaşır ve canlılığını kaybeder. Özellikle porselen lamina yöntemi ile dikey boyutu arttırıp, dişlerin formunu ve rengini değiştirerek çok daha genç bir gülüşe kavuşmak mümkündür.

Lamina uygulanacak dişin ön yüzeyine ortalama 0,5-0,7 mm derinliğinde bir aşındırma işlemi uygulanır.

Lamina restorasyonları istenilen formda ve renkte hazırlandıktan sonra dişin ön yüzeyine takma tırnak gibi dişin dentin ve minesi ile adeziv bağlantıyı sağlayacak özel yapıştırma ajanları ile titizlikle yapıştırılır. Lamina restorasyonları teknik hassasiyet gerektirir. Hem uygulayan hekimin hem de hazırlayan laboratuarın yeterli bilgi ve eğitime sahip olması gerekmektedir.

Facebook'a Hoş Geldin - Giriş Yap, Kaydol veya Daha Fazla Bilgi Al
 
Geri
Üst