1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Nefes Darlığı Neden Olur?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Nefes darlığı, nefesin yetmemesi, derin nefes alamama, nefes alıp verirken zorlanma şeklinde tarif edilebilir. Nefes darlığına tıp dilinde ‘dispne‘ denir.
  İster durup dururken yaşansın ister her gün meydana gelsin nefes darlığı korkutucu bir deneyimdir. Sebebini anlayamadığı bir şekilde nefesi kesilen bir kişinin bu durumdan dolayı kaygılanması da normaldir. Bazı kişilerin aynı sorunu yaşamamak için nefes darlığı yaşadıktan sonra kimi aktivitelerden kaçınmaya başladıkları olur.

  Ancak günlük işler sırasında nefes darlığı yaşanıyor ve hatta buna engel olmak için çeşitli işlerden kaçınılıyor veya daha yavaş hareket etmek gibi önlemler düşünülüyorsa, atılacak en doğru adım bir doktora başvurmaktır.Efor sarf edilmediği ya da aşırı sıcaktan rahatsız olunmadığı halde, yani neden kaynaklandığı belli olmayacak biçimde nefes darlığı yaşandığında bu genellikle altta yatan bir sağlık sorununa işaret eder. Bir aydan daha uzun süren nefes darlığı şikayeti kronik nefes darlığı sınıfına girer. Kronik nefes darlığı hayat kalitesini büyük oranda düşürebilen ve pek çok kişinin keyif alarak katıldığı aktivitelerden kişileri mahrum eden bir şikayettir.

  < Konu Resmi..>


  Nefes Darlığı Ne Zaman Bir Tıbbi Soruna İşaret Eder?

  Uzun süren ve bir türlü geçmeyen nefes darlığı şikayeti büyük olasılıkla tıbbi bir sorunla ilgilidir. Aniden ve yoğun bir şekilde ortaya çıkan nefes darlığı da, kısa bile sürse bir sağlık sorunun belirtisi olabilir.

  Tıbbi bir sorundan şüphelenilecek durumlardan bazıları şu şekildedir:

  Dinlenme halindeyken nefes darlığı
  Aktivite ve egzersiz sonrası nefesin kesilmesi
  Uzanırken görülen nefes darlığı
  Alerjen gibi çeşitli tetikleyicilerle ortaya çıkan nefes kesilmesi
  Göğüs ağrısının eşlik ettiği nefes darlığı
  Kol, çene ya da boyun ağrısıyla birlikte nefes alamama
  Ayak ve el bileklerinde şişmeyle birlikte nefes darlığı
  İştah kaybı, istem dışı kilo kaybı veya kilo alma ile birlikte nefes darlığı
  Alışılmadık halsizlik hissi ile birlikte nefesin kesilmesi
  Terleme ile birlikte nefes darlığı
  Ateş ile birlikte nefes darlığı
  Nefes alırken ıslık veya hırıltı benzeri seslerin olması ve nefes darlığı
  Nefes darlığı şikayetinin yanı sıra inatçı öksürük
  Sersemlik, bayılma hissi ile birlikte nefes darlığı
  Nefes Darlığının Nedenleri

  Ani görülen nefes darlığı ile ilgili olabilecek çeşitli rahatsızlıkları ve sağlık sorunlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  Akciğer veya solunum yolları rahatsızlıkları
  Astım: Aniden nefesin kesilmesi bir astım krizi yüzünden kaynaklanabilir. Bunun anlamı hava yollarının daralması, hırıltıya ve öksürüğe neden olacak şekilde balgamın artmasıdır.

  Zatürre: Akciğer iltihabı öksürük ve nefes darlığına neden olabilir. Genellikle antibiyotik kullanılmasını gerektiren bir enfeksiyondan dolayı kaynaklanır.

  KOAH: Eğer kronik obstrüktif akciğer hastalığınız varsa, nefes darlığı hastalığın kötüleştiği anlamına gelebilir.

  Kalp rahatsızlıkları
  Kalp krizi: Göğüs ağrısı gibi en bilinen belirtilerin görülmediği sessiz kalp krizinde nefes darlığı şüphe çekebilecek tek belirti olabilir.

  Kalp yetmezliği: Nefes almakla ilgili zorluklara yol açabilecek başka bir kalp sorunu da kalp yetmezliğidir. Kalp yetmezliğinde kalp vücuda yeterince kalp pompalayamıyor demektir. Genellikle zyıf kalp kası bu soruna neden olur. Ciğerlerde su birikmesiyle nefes almak zorlaşır. Yaşam biçiminde bazı değişiklikler ve ameliyat gibi tedavi biçimleri gerektirebilir.

  Kalp Ritmi: Taşikardi ya da atriyal fibrilasyon gibi düzenli veya düzensiz ama hızlı kalp atışı nefesin kesilmesine yol açabilir.

  Panik Atak ya da Kaygı
  Panik atak ya da kaygı hızlı ve derin nefes almanıza neden olabilir. Nefesinizi yavaşlatmaya yoğunlaşmak ya da bir kese kağıdının içine nefes alıp vermek nefesi normale döndürebilir.

  Yukarıda bazı başlıkların altını çizmiş olsak da nefes darlığına yol açan çok çeşitli nedenler vardır. Bunları toplu şekilde sıralamayı denersek:

  Amfizem (akciğerlerdeki hava keseciklerinin gerilip genişlemesi)
  Anemi
  Akciğer embolisi
  Akciğer ödemi
  Akciğer kanseri
  Akciğer sönmesi
  Aritmiler (kalp ritm düzensizlikleri)
  Astım
  Boğulma
  Düşük kan basıncı (hipotansiyon)
  Epiglotit (gırtlak kapağı enfeksiyonu iltihabı)
  Guillain-Barre sendromu (sinir sisteminin bağışıklık kökenli bozulması)
  İnterstisyel akciğer hastalığı
  Kalp tamponadı
  Kalp krizi
  Kalp yetmezliği
  Kalp zarı iltihabı
  Karbon monoksit zehirlenmesi
  Kardiyomiyopati (kalp kası bozukluğu)
  KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)
  Kırık kaburga
  Kronik bronşit
  Krup hastalığı (gırtlağı tutan ve sıklıkla küçük çocuklarda görülen viral bir hastalık)
  Myastenia gravis (kas hastalığı)
  Obezite
  Panik atak
  Plörezi (akciğer zarında sıvı birikmesi)
  Pulmoner fibrozis (akciğerlerin yara dokusuna dönüşmesi)
  Pulmoner hipertansiyon (akciğer yüksek tansiyonu)
  Sarkoidoz hastalığı
  Tüberküloz
  Üst solunum yolu tıkanıklığı
  Ventrikül disfonksiyonu (kalpte pompalama sorunu)
  Yaygın anksiyete bozukluğu
  Zatürre
  Nefes darlığı tedavisi için ilk olarak nefes darlığına yol açan nedenin tespit edilmesi gerekir.

  Nefes Darlığı İçin Neler Yapılabilir?

  Nefes darlığını kontrol altına almak için altta yatan nedene de bağlı olarak doktorunuzla birlikte hareket etmeniz gerekir. Doktorun tavsiyeleri dışında aşağıdaki şu tedbirler de işe yarayabilir:

  Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın ya da sigarayı bırakmak için yardım alın.

  Nefes alma tekniklerini öğrenin. Nefes darlığı ile başa çıkmanızı sağlayacak çeşitli nefes teknikleri vardır. Bu teknikleri öğrenirseniz nefesiniz kesildiğinde faydasını görebilirsiniz.

  Alerjenlerden, sigara dumanından ve kirli havadan uzak durmaya özen gösterin.

  Eğer stres ya da kaygı gibi sorunlarınız varsa bir psikiyatra danışabilirsiniz.

  Doğru ilaç kullanımı önemlidir. Kendi kendinize ilaç kullanmamalı, doktorunuza danışmalısınız. Eğer ilaçların size faydası dokunmadığını düşünüyorsanız doktorunuza tekrar danışmaktan çekinmeyin.


   
Nefes Darlığı Neden Olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nefes darlığı nedir ? nefes darlığı hakkında

  Nefes darlığı nedir ? nefes darlığı hakkında

  Nefes darlığı Tıp dilinde dispne denilen nefes darlığı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Spor yaptıktan, koştuktan veya yorucu bir iş yaptıktan sonra nefes darlığı normal sayılabilir. Ancak ortada neden yokken nefes darlığından şikayet etmek mutlaka üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü kansızlık, kalp hastalıkları, mide hastalıkları, bronşit, tiroid bezinin büyümesi, akciğer...
 2. Nefes Darlığına Ne İyi Gelir

  Nefes Darlığına Ne İyi Gelir

  nefes darlığı nedir,nefes darlığı neden olur,nefes darlığı nasıl geçer,nefes darlığı tedavisi,nefes darlığı hakkında bilgiler Nefes darlığı, akciğerlerin oksijen ihtiyacını karşılamak için gerekli olan havayı tenefüz ederken darlık ve zorlanma hissi olmasıdır. Genellikle bir rahatsızlık olarak görülmese de önemli hastalıkların belirtiside olabiliyor . Şayet spor ve benzeri yorucu işler...
 3. Nefesim sürekli kesiliyor nedeni nedir?

  Nefesim sürekli kesiliyor nedeni nedir?

  Nefes darlığı her türlü solunum güçlüğünü anlatmak için kullanılan bir terimdir. Hasta genellikle yardımcı solunum kasları aracılığıyla soluk alıp verir ve hava açlığı denen bir boğulma duygusuna kapılır.Çoğu durumda nefes darlığı daha derin soluk alıp verme ve daha sık soluma biçiminde ortaya çıkar. Ama solumanın seyrekleştiği ya da normal sıklıkta kaldığı nefes darlıkları da vardır....
 4. Nefes darlığına hangi bitkiler iyi gelir?

  Nefes darlığına hangi bitkiler iyi gelir?

  Herkesin arada bir nefesi kesilebilir. Dik bir yokuşu tırmandıktan, hızla bisiklet sürdükten ya da ağır bir fiziksel aktiviteden sonra nefessiz kalmak zaten beklenen ve kontrol edilebilecek bir durumdur. Burada sözünü edeceğimiz nefes darlığı ise, nefes almanın beklenmedik şekilde zor ve rahatsız edici olduğu, durumun kontrolden çıktığı hissi yaşatan nefes kesilmeleridir. Nefes darlığı,...
 5. Hamileyim nefes alamıyorum nedeni nedir?

  Hamileyim nefes alamıyorum nedeni nedir?

  Gebelikte vücudun oksijen ihtiyacı artar. Buna karşın ilerleyen aylarda rahmin yukarı doğru büyümesi ve göğsü sıkıştırmasından dolayı nefes alma zorlaşır. Gebelikte artan hormonlardan özellikle progesteron hormonu beyindeki solunum merkezini uyarır ve daha sık soluk alıp vermeyi tetikler. Bu nedenle gebelikte bir dakikada yapılan solunum sayısı hafif artar ve akciğerler daha fazla oksijen...

Sayfayı Paylaş