1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  349
  Ödül Puanları:
  63

  Nefes darlığının hiç aklınıza gelmeyen nedeni!

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Nefes darlığı denildiğinde akla genelde önce astım, sigara tiryakiliği, kalp hastalıkları gibi klasik nedenler geliyor. Ancak Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Başkanı Doç. Dr. Sina Ercan, nefes borusu darlığının da nefes darlığına önayak olabileceğini belirtiyor. Asıl sıkıntının da nadir olduğu için gözden kaçması olduğunu söylüyor.
  "Nefes darlığının nedeni nefes borusu darlığı olduğunda ve bu teşhis edilmediğinde hastalar uzun süre yanlış tedaviye maruz kalabiliyor ve bu tedavilerin bir faydasını görmüyorlar” diyen Dr. Sina Ercan, nefes borusu darlığıyla ilgili şu bilgileri veriyor:

  Nefes borusu darlığının belirtileri
  Nefes darlığından şikayet eden ve bu şikayeti astım, kalp rahatsızlığı gibi klasik nedenlerden olduğu sanılan bir hasta uzun süre tedaviye cevap vermediğinde, tedavide çok ısrarcı olmamak ve nefes borusu darlığından şüphelenmek gerekir. Öte yandan sabit ve değişmez hırıltı da başka bir belirti olarak görülebilir. Hastanın hikayesi iyi dinlenmeli ve gerekirse nefes borusunun özel olarak filmi istenmelidir. Bu şekilde, bir daralma ya da tıkanıklık varsa kolaylıkla görülebilir.

  Solunum aleti nefes borusu darlığını tetikleyebilir
  Hasta, yoğun bakımda kaldığı ve bu süreçte solunum aletine bağlandığı bilgisini veriyorsa bu atlanmaması gereken bir detaydır. En sık görülen nefes borusu darlığı nasır gibi, yani dışarıdan bir etkiye bir tepki olarak ortaya çıkar. Bir doku baskı altındaysa o dokuda bir reaksiyon oluşur ve orada darlığa neden olacak bir gelişme görülebilir. Solunum aletlerine bağlanan hastalarda plastik borular yüzünden böyle bir durum ortaya çıkabilir. Bunlar kum saati şeklinde daralmalardır ve hastada sanki pipetten nefes alıyormuş gibi bir etki yaratır.

  Tümör varsa cerrahi müdahale şarttır
  Hava yolu darlıklarının çoğu iyi huylu darlıklardır. Soluk borusunun bazen içerisinde bazen dışarısında oluşan iyi huylu tümörler de hava yolunu daraltabilir. Daralma tespit edilip bilgisayarlı tomografi ile sınırları belirlendikten sonra detaylı teşhis için endoskopi ya da biyopsi yapılır.

  Tümöre bağlı tıkanıklıklarda söz konusu organ nefes borusu olduğu için boğulma riskinden ötürü tümör iyi huylu da olsa kötü huylu da olsa ameliyat ile çıkartılması gereklidir. Böyle bir ameliyatı kaldıramayacak hastalarda tümör hava yolunun dışındaysa bazen içeriden baskıyı durdurmak için kafes konulur. Söz konusu doku dondurularak veya yakılarak yok edilir. Bazen lazer uygulanır bazen de genişletme teknikleri hayata geçirilir.

  Nefes borusunda tekrarlayan ameliyatlar risklidir
  Nefes borusu darlığı operasyonlarında en başta doğru bir karar verilmesi oldukça önemlidir. Nefes borusu darlığı müdahelelerinde sorun erken teşhis edilip zamanında hareket edilmelidir. Kesinlikle doğru teknik uygulanmalıdır. Hata yapmak, kalıcı hasarlara neden olabilir.

  Nefes borusunda tekrarlayan ameliyatlar risklidir. Bu yüzden ilk ameliyatta başarıyı yakalamak önemlidir. Doğru yöntemler uygulanmazsa tedavi süreci çok uzayabilir ve hastanın sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen sesin kaybedilmesi ya da hayat boyu trakeostomi kullanma zorunluluğu (nefes borusuna boğaz bölgesinden takılan plastik nefes alma borusu) gibi durumlar ortaya çıkabilir.
   
Nefes darlığının hiç aklınıza gelmeyen nedeni! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nefes darlığı

  Nefes darlığı

  Yeni bir yere tasinacaginiza, bir rivayete göre sikintili günlerin atlatilacagina isarettir. Bazilarina göre, rüyada nefes darligi çektiginizi görmek, sermayenizin azligi yüzünden bazi ticari islerinizi geregi gibi çeviremediginize ve bu yüzden baskalarindan yardim isteyerek, onlari da ticaretinize ortak etmek durumunda ve zorunda kaldiginiza, bu da kazancinizin bölündügüne isarettir. Bir...
 2. Nefes / nefes darlığı

  Nefes / nefes darlığı

  Düzenli olarak nefes aldığını görmek işini zevkle yapmaya, küçük ve meşru olan çeşnilerle hayatını renklendirmeye; Nefes darlığı çektiğini görmek bir şeyden usanç getirmeye, monoton hayata ve can sıkıntısına, Nefesinin tutulduğunu görmek vefat etmeye dellalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Solumak.)
 3. Nefes darlığı nedir ? nefes darlığı hakkında

  Nefes darlığı nedir ? nefes darlığı hakkında

  Nefes darlığı Tıp dilinde dispne denilen nefes darlığı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Spor yaptıktan, koştuktan veya yorucu bir iş yaptıktan sonra nefes darlığı normal sayılabilir. Ancak ortada neden yokken nefes darlığından şikayet etmek mutlaka üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü kansızlık, kalp hastalıkları, mide hastalıkları, bronşit, tiroid bezinin büyümesi, akciğer...
 4. Nefesim sürekli kesiliyor nedeni nedir?

  Nefesim sürekli kesiliyor nedeni nedir?

  Nefes darlığı her türlü solunum güçlüğünü anlatmak için kullanılan bir terimdir. Hasta genellikle yardımcı solunum kasları aracılığıyla soluk alıp verir ve hava açlığı denen bir boğulma duygusuna kapılır.Çoğu durumda nefes darlığı daha derin soluk alıp verme ve daha sık soluma biçiminde ortaya çıkar. Ama solumanın seyrekleştiği ya da normal sıklıkta kaldığı nefes darlıkları da vardır....
 5. Hamileyim nefes alamıyorum nedeni nedir?

  Hamileyim nefes alamıyorum nedeni nedir?

  Gebelikte vücudun oksijen ihtiyacı artar. Buna karşın ilerleyen aylarda rahmin yukarı doğru büyümesi ve göğsü sıkıştırmasından dolayı nefes alma zorlaşır. Gebelikte artan hormonlardan özellikle progesteron hormonu beyindeki solunum merkezini uyarır ve daha sık soluk alıp vermeyi tetikler. Bu nedenle gebelikte bir dakikada yapılan solunum sayısı hafif artar ve akciğerler daha fazla oksijen...

Sayfayı Paylaş