1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Nefsi Eğitmenin Yolları-2

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  "(Yine de) Ben nefsimi temize çıkaramam. Çünkü gerçekten nefis, -Rabbim'in kendisini esirgediği dışında- var gücüyle kötülüğü emredendir. Şüphesiz, benim Rabbim, bağışlayandır, esirgeyendir." (Yusuf Suresi, 53)

  Allah Kuran'da nefsin, Allah'ın dilemesi dışında insanı mutlaka kötülüğe çağırdığını bildirmiştir. Kuran'da verilen bu bilgi insanın dünya ve ahiret kurtuluşu için son derece önemlidir. Allah, çok önemli bir sırrı insana haber vermektedir. Ancak çoğu insan bu önemli bilgiyi derinlemesine düşünmez; üzerinden geçip gider. Çünkü nefs, kendisini kötü görmek istemez. Daima kendisine uyulmasını, itibar edilmesini, güvenilmesini ve isteklerine uygun hareket edilmesini ister. Ayetin manası kavrandığında ise, kişinin artık "nefsine güvenmemesi" gerektiğini kabul etmesi gerekecektir. İşte çoğu insan bu sonuçtan alabildiğince kaçmak ister.

  Oysa bu kaçış kişiye hiçbir kazanç sağlamaz. Tam tersine nefs kötülüğe çağırdıkça, o da kötülüğün içine giderek daha da derinlemesine saplanır.

  Bu ise Yüce Allah'ın insanlara gösterdiği çok büyük bir sırdır. İnsan nefsine, kendisini korumak, yüceltmek, haklı çıkarmak ve böylece de rahat etmek için sahip çıkar. Ama Allah'ın değişmez adetullahı gereği sonuç bunların tam tersi olur. Sürekli nefsinden yana tavır koyan, hep kendini haklı karşı tarafı haksız gören, Allah'ın rızasına, Kuran ahlakına, Müslümanların sözlerine karşı hep kendinden yana tavır alan bir insan hep zarara uğrayan kişi olur. Allah'ın rızasından uzaklaştığı için o yücelmek isterken, Allah onu hep küçük düşürür. Uğradığı zarar, maddi manevi her açıdan çok açık bir şekilde görünür. Normal berrak bir akıl sergileyebilecekken, kavruk, karmaşık, anlaşılmaz bir akıl ortaya çıkar. Sözleri hikmetsiz, samimiyetsiz ve güzel ahlaktan uzak bir hal alır. Sağlığı elinden gider; öfkeye, tersliğe, çekişmeye, kavgaya açık bir hale girdiği için tansiyonu çıkar, nabzı yükselir, başı ağrır, midesi ağrır, bitkin, yorgun hale gelir. Kendini şiddetli şekilde kasmaktan beli, boynu tutulur. Cildi bozulur, tüm vücudunda bariz bir kirlenme ortaya çıkar. Hem ruhen hem de bedensel olarak güzel ahlak gösterdiği haline göre ciddi şekilde kirlenir, çirkinleşir ve tanınmayacak hale gelir. Gösterdiği ahlaka vücudu dahi dayanamaz ve iflas eder.

  Halbuki Müslüman için böyle bir hal içerisine girmemek son derece kolaydır. Kendi kendine "Ne gerek var bu kadar zorluk içerisine girmeme? Nefsimi sahiplenmekten vazgeçsem; Allah'ın rızasına, Kuran'a, müminlere uysam inşaAllah," deyip harekete geçse, bunun çok daha kolay olduğunu görecektir. Rabbimiz böyle düşünen salih müslümanlara Katından bolluk, bereket, ferahlık, neşe ve mutluluk verir.

  Asıl zor olan, nefsi korumaya, onu her ne olursa olsun temizlemeye haklı çıkarmaya çalışmaktır. Allah'ın beğenmediği bir ahlakın güzel sonuç vermesi, kişiye huzur, mutluluk getirmesi mümkün değildir. Nefsinden vazgeçen bir insan ise, yaptığı her hatayı kabullenmekle, her eleştiriye, tavsiyeye açık hale gelmekle sürekli daha iyiye ulaşacaktır. Hayatı Allah'ın izniyle çok daha konforlu hale gelecektir. Hepsinden de önemlisi, nefsi kendisini Allah'ın rızasından uzaklaştıramayacak; sonsuz ahiret hayatında cennetle mükafatlanmasına engel olmayacaktır.

  kaynak:devtürkler
   
Nefsi Eğitmenin Yolları-2 konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Antrenizi düzenlemenin 2 pratik yolu

  Antrenizi düzenlemenin 2 pratik yolu

  Antrenizi düzenlemenin 2 pratik yolu Bir türlü bulamadığınız anahtarlara, kayıp faturalar ve evraklara elveda! Tam kapıdan çıkarken yaşadığınız telaştan kurtulmanın yolu organizasyondan geçiyor; bunun için iki pratik çözüm var. Saklamak Birkaç çekmeceli, zarif ve şık bir yazı masası etraftaki dağınıklığı ortadan kaldırmak ve unuttuklarınızı kolayca bulabilmeniz için uygun bir çözüm....
 2. Nefsi Eğitmenin Yolları-1

  Nefsi Eğitmenin Yolları-1

  "(Yine de) Ben nefsimi temize çıkaramam. Çünkü gerçekten nefis, -Rabbim'in kendisini esirgediği dışında- var gücüyle kötülüğü emredendir..." (Yusuf Suresi, 53) İnsanın dünya hayatındaki imtihanındaki en büyük düşmanlarından biri nefsidir. İnsanın en büyük düşmanının, kendi içinde olması ise çok düşündürücüdür. Dünya hayatının sonuna kadar en çetin mücadeleyi vermesi gereken...
 3. Koca eğitme rehberi

  Koca eğitme rehberi

  Evlendiğinizden beri bir türlü kocanıza istediklerinizi yaptıramıyor musunuz? Onu eğitmek için bu yöntemleri denemenizde yarar var... Bir dediğinizi iki etmeyen, itaatkâr bir kocanız mı olsun istiyorsunuz? ABD'li Amy Sutherland'in 4 adımda başarıya ulaşan yöntemi... Evin orasına burasına dağılmış kirli çamaşırlardan... Bir omlet uğruna savaş alanına çevrilmiş mutfak manzaralarından......
 4. Çocukları kötü eğitmenin yolları!

  Çocukları kötü eğitmenin yolları!

  ÇOCUKLARI KÖTÜ EĞİTMENİN YOLLARI 1. ÇOCUKLARI KENDİNİZE KARŞI KİNLİ YAPMANIN YOLLARI ¨ Ona karşı daima aksi ve asık suratlı olun. ¨ Niyetinin ne olduğuna bakmaksızın en küçük bir kabahati ceza ile karşılayın. ¨ Böyle davrandığınız zaman, size nasıl kin beslediğini göreceksiniz. ¨ Çocuğunuzun size karşı kin beslemesini temin etmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri de...

Sayfayı Paylaş