1. deniz-07

  deniz-07 Rüya Tabiri Editörü

  Kayıt:
  16 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  699
  Beğenilen Mesajlar:
  271
  Ödül Puanları:
  0

  Nefsimiz ve biz

  Konu, 'Tasavvuf' kısmında deniz-07 tarafından paylaşıldı.

  Alimlerimizin beyanlarına göre herkesin vücudunda nefs bulunur ve hiçbir zaman oradan çıkmaz. Nefs , Allah'ın emridir, vücuda konulması bir hikmet ve bir ilâhi irade sebebiyledir. Bilinmelidir ki insan vücudundaki nefsin sıfatlarını değiştirmek yani kötü sıfatları iyi hale çevirmek mümkündür; bu da mücahede ve riyazet ile olur.
  Tasavvufun gayesi, mücahede ve riyazet ile nefsi yenmektir. Sıfatları değişen nefs , emmareden levvameye , levvameden mülhimeye ... yükselir. (Nefsin mertebeleri daha önce birçok farklı yazıda anlatılmıştı.)

  Şeytan, insanın maddi ve manevi temizliği için elzem olduğu gibi, nefs de elzemdir. Ataullah İskenderî k.s. “el- Hikemü'l Ataiyye ” isimli eserinde buyuruyor ki: “Şeytan taharet mendili gibidir. İnsan vücudunu temizler. Şeytana itaat edenleri gördüm, kendilerine hiç faydası dokunmadı. Karşı duranları da gördüm, onlara hiçbir zararı dokunmadı.”

  Nefs nasıl bir varlıktır? Ulemanın bildirdiğine göre nefs bir sıfat değidir . Bir varlıktır. Yani göz gibi kulak gibi bir yaratıktır. Haset, hırs, kin, nefret, kendini beğenme gibi haller onun sıfatlarıdır.

  Allah Tealâ bize nefsin meselesini şöyle bildirmi ştir: “Bizim uğrumuzda mücahede edenlere gelince, elbette biz onlara yollarımızı gösteririz. Şüphesiz ki Allah iyi davrananlarla beraberdir.” (Anke but , 69) Buradaki mücahede nefsle mücahedeye de işaret eder. Hadis-i şerifte ise Rasulullah s.a.v. Efendimiz buyurmuştur ki:

  - Küçük cihaddan büyük cihada dönmüş bulunmaktayız.

  Sordular:

  - Ey Allah Rasulü , büyük cihad nedir?

  Buyurdu ki:

  - O nefsle yapılan cihaddır .

  Bazıları nefsin ruh gibi olduğunu söylerler. Silsile-i Sâdât'tan Abdülhakim Hüseynî k.s. Hazretleri bu konuda şöyle buyurmu ştur:

  “ Nefs , iki başı olan kırkayağa benzer. Bir başı alnının ortasındadır. Öbürü de karnının altındadır. Alnı ortasındaki nefis vücudun baş ve gövde kısmına hükme­der. Gözler, kulak ve aklın birçok meseleleri onun tesirinde kalır. Karnın altındaki nefs de bulunduğu mıntıkaya hükmeder.”

  Kötü huyların ve çirkin işlerin ortaya çıkmasına sebep nefstir . Nefsin böyle yaratılmış olmasının hikmeti ise kemalâta basamak olması, er kişi ile her kişinin ayırt edilebilmesidir.

  Nefs yaratılmışların en karanlığı ve en cahilidir. Allah'a ve Rasulullah'a karşı adeta harp eder. Allah Tealâ , emmare olan nefsine uyan için, “onlar nefsini ilâh edindi” buyurmuşur . Bu halden kurtulmanın ilacı nefsle mücadele ve onun isteklerine muhalefettir.

  Alimlerimizin beyanına göre nefs ile şeytanın fitnelerinin farkı şöyledir: Dinin kötü gördüğü bir hale inat halinde gelişen arzu nefstendir . Bu sürekli haldeki meyil duruma göre halden hale giriyorsa, değişiyorsa, bu da şeytandandır.

  Mürşid eli tutan nefs , emmareden levvameye girer. Levvamede bulunan kişi, günah işlediği zaman kendini ayıplar. Mülhime mertebesinde ise günahlardan kesilme başlar.

  Allah Tealâ buyurmaktadır ki: “Rabbinin makamından korkan ve nefsini kötü arzulardan uzaklaştırmış kimse için, şüphesiz cennet onun yegâne barınağıdır.” ( Naziat , 40-41 )

  Bir diğer ayet-i celile de şöyledir: “... nefs aşırı şekilde kötülüğü emreder; Rabbim acıyıp korumuş, müstesna...” (Yusuf, 53)

  Hadis-i şerifte de şöyle buyurulmuştur : “Allah bir kuluna hayır murad ederse nefsinin ayıplarını ona gösterir.”

  Hz. Şuayb a.s.'a soru soran bir kişi:

  - Ben her türlü günahı işliyorum, Allah beni cezalandırmıyor, demişti.

  Allah Tealâ da Şuayb a.s.'a şöyle buyurmu ştu:

  - Ey peygamber! O kimse günah işleyip duruyor. Günahlarından ötürü kederlenmiyor, vicdan azabı duymuyor. Günah günahı artırırken pişman olup tövbe etmiyor. Bu, benim ondan uzaklığımın, onu muaheze ettiğimin, cezalandırdığımın alameti değil midir?
  SELAM VE DUA İLE...........


   
  PİNKİ bunu beğendi.
 2. PİNKİ

  PİNKİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2008
  Mesajlar:
  251
  Beğenilen Mesajlar:
  77
  Ödül Puanları:
  0
  cok güzel bir paylasim, böyle yazilar aslinda cogalmasi gerekki biz aklimizi basimiza devsiyelim
   
Nefsimiz ve biz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. nefsim!

  nefsim!

  Bir an gelir dost iken, yedi kat bir el olur, Bendini yıkıp geçen kükremiş bir sel olur. Bir an gelir, durulur, tatlı bir pınar olur, Herkese gölge veren büyük bir çınar olur. Bir an gelir para der, haram helâl ayırmaz, Bütün dünya verilse, aç gözünü doyurmaz. Bir an gelir inanır, hak ehlinin sözüne, Vurur iki dizine, yaşlar dolar gözüne. Bir an gelir sert bakar gözünde şimşek çakar,...
 2. Çocuklarımız ve Biz

  Çocuklarımız ve Biz

  ÇOCUKLARIMIZ VE BİZ Anne babalar çocuk eğitim tutumlarında değisik faktörlerden etkilenirler. Mesela, geçmiş yaşantılarından, kültürlerinden, kendi kişisel değerlerinden, anne-baba algılarından ve gelecekle ilgili hedeflerinden. Çocuklarımıza öğrettiğimiz her şeyde bizden bir parça vardır. Anne-baba olmayı yaşayarak öğreniriz. Bazen olması gerekenleri, bazen içimizden geleni bazen de...
 3. Nefsimizin bize karşı kullandığı etkili silahlar

  Nefsimizin bize karşı kullandığı etkili silahlar

  Nefis, insanı günaha çağırır. Nefsinin böylesi seslerine kulak verip onun peşinden gidenler, çıkmaz sokaklara, uçurumlara ve bataklıklara düşebilir. Akıllı insan, nefsini terbiye edebilendir. Peki nefsimizi nasıl terbiye edeceğiz? İnsan günlük hayatında devamlı suretle nefsiyle savaş halinde. Zaman zaman nefsimiz sırtımızı yere getiriyor. Zaman zaman da biz onu tuş ediyoruz. İnsanın nefsini...
 4. Kendine biraz zaman ayır ve nefsini keşfet

  Kendine biraz zaman ayır ve nefsini keşfet

  evet arkadaşlarım hepimiz zaman zaman kendimize kısa zamanlar ayırarak nefsimizin muhasebesini yapmalı, düşünmeli, tartmalı nefsimizle neyi doğru neyi yanlış yaptığımızı bulmamız gerekmiyormu yanlışlarımızı görmek bizi doğruya götürür doğrularımız ise daha yüksek seviyeye ulaştırır sizcede öyla değilmi? Ehl-i tarik; emmare, levvame, mülhime, mutmainne, râziye, mardiye, kâmile diye nefsi...
 5. Nefs ve Çeşitleri ...

  Nefs ve Çeşitleri ...

  kadın nefsi kadının 9 nefsi nedir kadının 9 nelerdir kadınların nelerdir kadındaki nefis Meleklerim hani derizya Allah (c.c) kimseyi nefsi ile bas basa birakmasin diye, gercektende öyle... Benim nacizane fikrim ama, bence insanin kötü nefsi kadar büyük bir düsman yoktur!!! Simdi 7 tane farkli nefs cesitleri var buyrun Meleklerim... Rabbim cümlemizi KÖTÜ nefsden korusun (Amin) Nefs: Kulun...

Sayfayı Paylaş