nefsin terbiye edildiği ay

M

Misafir

Forum Okuru
nefsin terbiye edildiği ay
Mübarek Ramazan ayında, oruçlu olanlarla birlikte, duaların yükseldiği bir sırada, Allah Teala’dan bizi ibadetlerimizde başarılı kılmasını niyaz ediyoruz….
İmam Sadık (as) şöyle buyuruyor: “Ramazan ayı ne güzel aydır; öyle bir ayki sevgili peygamber (sav)’in döneminde bereketli ay olarak adlandırıldı.” Fahr-î Kainat hz. Muhammed Mustafa (sav) de şöyle buyuruyor: “Ramazan’da sizlere neler mukadder olduğunu bilirseniz, Allah’a daha çok şükredersiniz.”
İbni Abbas da şöyle diyor: “Resulullah (sav)’den şöyle duydum: Allah Teala Ramazan dolayısıyla cenneti, gelecek yıla kadar süslüyor.” İslam’da büluğ çağına gelen tüm müminlere Ramazan ayında oruç tutmak farz kılınmış. Böylece insan, bir ay boyunca yüce insani sıfatları kendinde geliştirme fırsatını bulacaktır. Oruç tutmanın en önemli ve gereken şartı kişinin sağlıklı olmasıdır, yani hasta, yolcu, ve ileri yaşlılar oruç tutmaktan muaf tutuluyor. Görünürde oruç; yemek, içmekve ani lezzetlerden sakınmaktır. Halbuki oruç tutmanın gerçeği, insan ruhunun yücelmesi, Allah’a yakınlaşması, nefisle mücadele etmesi ve iradenin güçlenmesidir. Bu sebepten dolayı ruh ve cisimlerini Oruçla tanıştırmayan, biraz açlık ve susuzluğa tahammül edemeyenler, nehirlerin kıyısında yeşeren ince çiçekler ve bitkilere benziyorlar. Bu çiçekler bir kaç gün susuz kalınca hemen solup kuruyorlar. Fakat dağlık, çöl ve kayalar arasında yeşeren, dalları şiddetli rüzgar ve kızgın güneşin altında bulunan ağaçlar, dayanıklı ve uzun ömürlü oluyorlar. Oruç tutmak da insanı zorluklara karşı dayanıklı kılıyor ve geçici kısıtlamalarla iradelerini güçlendiriyor.
Hz. Muhammed (sav) şöyle buyuruyor: “Oruç, niyetli olanın kalkanıdır. Biriniz oruçlu olduğu zaman kötü söz söylemesin, sesini düşmanlık yüzünden yükseltmesin, ve başka birisi onu azarlayıp kavga etmeye çağırdığında "oruçluyum" desin."
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
1
Görüntüleme
928
Ayışık
Ayışık
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
Ayışık
Ayışık
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
903
Misafir
M
Üst