NeMeSiS Nedir Ne Değildir :D

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
NeMeSiS Nedir Ne Değildir :D
nemesis nedir nemesis tanrıçası tanrıça tanrıça
Kısa Bilgiler

- Nemesis - Gecenin kızı İntikam Tanrıçası. Aynı zamanda o, dünyada adaleti koruyan, haklıyı haksızdan ayırt eden bir ahlak Tanrıçası telakki ediliyordu.

- Nemesis , Yunan mitolojisinde, aşırı gurur ve enaniyete düşenleri cezalandıran tanrıçadır. İnanışa göre o; kinci, yapılan hata veya kötülüğün karşılığını getiren, kaderin vücut bulmuş hali, merhametsiz bir tanrıçadır.

- Hesiodos "Bir de ölümcül Nyx (Gece) Nemesis'i doğurdu, fani insana acı vermek için" der

- Eskiden İzmir'de basılan paraların üzerinde karaborsacıları korkutmak için Nemesis'in resmi bulunurdu

- Gözü korkutan düşman; hak ettiği cezayı veren vesile; b.h. eski Yunanlıların ceza ve öç alma tanrıçası, intikam tanrıçası.

• İnsanların haddini bilmez davranışlarına, aşırı zenginliklerine karşı tanrısal öfkeyi simgelemektedir.
  • Sanatta ciddi ve düşünceli bir kız olarak tasvir edilmektedir.
  • Ilımlılığı tasvir ediliyorsa cetvelledir ya da bir parmağı dudağındadır.
  • Cezalandırmayı temsil ediyorsa kılıç veya kamçı taşır.
  • Müdahale hızını simgelemek içinse kanatları vardır, grifonların çektiği arabayladır.

NeMeSiS...

Gece tanrıcası'nın kızı. Yaşadıkları ve yaptıkları uygulamalar sonucunda, cezanın adilane kısmıyla ilgili olduğu kadar aynı zamanda bir ödül tanrıçası olarak bilinir. Bu yaklaşım adaletin tanrıçası ünvanını kazandırır Nemesis'e. Dünyada adaleti koruyan, haklıyı haksızdan ayıran bir adalet tanrıçası olarak da kabul edilir.

Ölçüsüz hareket eden her kimse tanrıların öfke ve kıskançlığını üstüne çeker ve Nemesis'in gazabına uğrar. Nemesis, eşyanın düzenini belirleyen ücretten çok, doğru ve hakkaniyetli olan bir paylaşım sistemini de simgesidir, daha net bir deyimle doğru paylaşımın kendisidir. Ayrıca güzelliğiyle dillere destandır..

NOT: Nemesis'in anlamı bana soruluyordu, ben de toptan açıklayayım dedim :)

Cevap: NeMeSiS Nedir Ne Değildir :D

admınım gerçekten çok güzel bı anlamı warmış..teşekkurler..

gerçekten çok güzel bir anlamı varmış...siteye geldiğimde ilk gözüme sizin nick çarpmıştı.çok dikkatimi çekti.merak ediyorum anlmaını sayenizde öğrenmiş oldum sağolun:):):) tıpkı isminiz gibisiniz:):)

dünyada adaleti koruyan, haklıyı haksızdan ayırt eden bir ahlak Tanrıçası telakki ediliyordu.

nemesis'in anlamını bilmiyordum ama bildiğim tek şey en iyisi olduğuydu :):) bide bilgeli bilgemi yazmamşısın oda nemesisin bi diğer anlamı :):)

bilgilendirme için tşkler adminim :)

gerçekten çok güzel bir anlamı varmış...siteye geldiğimde ilk gözüme sizin nick çarpmıştı.çok dikkatimi çekti.merak ediyorum anlmaını sayenizde öğrenmiş oldum sağolun:):):) tıpkı isminiz gibisiniz:):)

dünyada adaleti koruyan, haklıyı haksızdan ayırt eden bir ahlak Tanrıçası telakki ediliyordu.

Güzel düşüncelerin için ben teşekkür ederim canım :)

nemesis'in anlamını bilmiyordum ama bildiğim tek şey en iyisi olduğuydu :):) bide bilgeli bilgemi yazmamşısın oda nemesisin bi diğer anlamı :):)

bilgilendirme için tşkler adminim :)

:):) Asıl herşey için ben teşekkür ederim dostum benim :)

hepp merak etmiştim bu isimi acaba ne? die sonunda ögrendim cok cok güzel bir anlamı varmıs bayıldım gercekten
bilgilendirdiginiz için saolun adminimm

( bizide korursunuz artık :):) )

Benzer Diğer Konularımız !

Geri