1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Nemlendiricilerin İçindekiler

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  nemlendiriciler, içinde neler var, içerikleri, hangi maddeler, nasıl kullanmalı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]


  Sevgili melekler,
  Nemlendiriciler gülük hayatta sıklıkla kullandığımız ürünlerdir.Bu sıklıkta kullandığımız ve ailemize kullandırdığımız bu ürünlerin içeriklerini biliyor muyuz?

  Dr.Yasemin Fatih Amato anlatıyor:
  Etkin bir nemlendiricinin içinde; suyun yanı sıra, cildin üzerine yayılan yağ veya benzeri malzemelerin bulunması gerekir. Bazı nemlendiriciler yağsız (oil-free) imal edilir. Bunlar özellikle akneli-yağlı ciltler içindir.

  Ayrıca ciltteki yağ oranını dengeleyen (oil-control) ürünler de içerik olarak nemlendiricilerin içinde bulunur.

  Nemlendirici ürünlerde genel olarak kullanılan maddeler:

  Bitkisel yağlar
  Badem, avokado, havuç, hindistancevizi, mısır, jojoba, zeytinyağı, soya, ayçiçeği yağı ve daha birçok bitkisel yağ.

  Hayvansal yağlar
  Bunlar arasında en çok koyun yününden elde edilen lanolin kullanılır. Ancak lanolinin alerji yapma ihtimali olabilir. Bu nedenle hassas ciltler için hazırlanan ürünlerde bundan kaçınılır. Birçok nemlendirici balık yağı, glisolipit, fosfolipit gibi yağlar da kullanılır.


  Mineral yağlar
  Bunlar petrolden elde edilen vazelin, ağaç kütüklerinden elde edilen yağlar veya kayalardan çıkarılan silikon yağlardır.

  Mineral yağlar harika nemlendiricilerdir. Vazelin, yağlı ve sivilceli ciltlerde kullanılmaz. Ancak silikon içeren nemlendiriciler her cilt tipinde kullanılır. Silikonlar cildin üzerinde ince bir tabaka oluşturup cildi dış etkenlerden korurlar.


  E vitamini
  Yağ içinde çözülen E vitamini güzel bir nemlendiricidir. Ancak abartıldığı gibi cildi besleme özelliği yoktur. Antioksidan yani bir bakıma yaşlanmayı engelleyici özelliği vardır.

  Kolajen
  Cildin üzerine sürülen kolajen, alt derideki gerçek kolajen dokuyu etkilemez ama cildin su kaybını önleyen etkili bir tabaka meydana getirir.

  Kolajen molekülleri yağlar gibi iridir ve cilt tarafından emilmesi zordur. Cildin üzerinde kaldığı için buharlaşarak giden su kaybını önler.

  Mukopolisakarit ve hyalüronik asit
  Bu maddelerde kolajen gibi cildin doğal yapısında bulunan maddelerdir. Cilt yüzeyine sürüldükleri zaman su kaybına engel olurlar

  Humektantlar
  Nemlendiricilerde kullanılan bir diğer maddeyse, dermisten veya dışarıdan cildin içine su aktarımı yapabilen humektanttır. Humektantlar yağ içermeyen nemlendiricilerde kullanılırlar. Bunlar akneli ciltlere tavsiye edilir.

  Gliserin suya direnen bir humektanttır. Yağlı ciltlerde kullanılmaz ama kuru ve çatlamış ciltlerde iyi sonuçlar verir.

   
Nemlendiricilerin İçindekiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nemlendirici Merhem

  Nemlendirici Merhem

  Bir avuç gelincik yaprağı, yarımşar avuç taze maydanoz ve salatalık tohumu, üç baş lale soğanı ile birlikte dövülerek ezilir. Hazırlanan karışım bir kaba konarak on beş dakika süre ile pişi*rilerek süzülür. Süzülerek eide edilen posa, merhem kıvamına ge*linceye kadar palamut unu ilâve edilerek kaymakla birlikte karış*tırılarak yoğrulur. Hazırlanan merhem menekşe yağı ile yumuşa*tıldıktan sonra...
 2. Diş Macunumun içindekiler nedir?

  Diş Macunumun içindekiler nedir?

  diş macununun içindekiler triclosan nedir içindekiler nedir diş macunu Diş Macunumun içindekiler nedir? Pek çok diş macununun üzerindeki açıklamalara baktığınızda, içinde bulunanları anlamak için biyokimyada iyi bir dereceye sahip olmanız gerektiğini düşünürsünüz. Propilen glikol, sodyum bikarbonat, sodyum payrofosfat, anhydrous dikalsiyum, fosfat ve dioctyl sodyum sulfosuccinate, tüm bunları...
 3. Nemlendirici kremler

  Nemlendirici kremler

  nemlendirici kremler bütün nemlendirici keremler resimli Cildinizin kaybetmiş olduğu nem oranını geri kazanmaya ve nemlendirmeye yarayan nemlendiriciler hakkında sizler için merak ettiğiniz ve bilmek istedikleriniz konusunda bazı bilgileri paylaşıyorum .Nemlendirici nedir ve nasıl kullanılır ne gibi faydası vardır? gibi sorularınızın yanıtları ve çok daha fazlasını aşağıdaki yazıda...
 4. Damat Bohçası İçindekiler

  Damat Bohçası İçindekiler

  Damat Bohçası İçindekiler nelerdir yani ne konmalı Damat Bohçası İçine :S
 5. Sigaranın içindekiler mide bulandırıcı

  Sigaranın içindekiler mide bulandırıcı

  bu konu;siğaranın zararları,siğaranın içindeki maddeler hakkında bilgiler vermektedir Günümüzde siğara içme yaşı giderek düşüyor..Çağımızın vebası siğaradan kurtulmak,kolay olmasa da sağlık kuruluşlarından destek alarak bırakmak mümkün.Televizyon ekranlarından,siğarayı bıraktıran ilaçları duymayan,görmeyen yoktur.Bu tür ilaçların da siğara kadar sağlımıza zararlı olduğu vurgulanıyor..Siğara...

Sayfayı Paylaş