1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Nevruz bayramıyla ilgili neler yazabilirsiniz ?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba ben nevruz bayramının tam olarak ne olduğunu bilmiyorum.Tek bildiğim bahar bayramı diye geçmesi, tam olarak bilgi verirmisiniz rica etsem.Teşekkürler..
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Nevruz bayramı baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılan bir şölendir. Tarihte ilk defa bugünkü iran toprakları olan farisi memleketlerde milattan sonra 2.yüzyılda kutlandığı sanılmaktadır.
  21 Mart'ta kutlanan yeni yıl ve bahar festivallerinin Ortadoğu’nun çeşitli topluluklarınca kutlandığı MÖ 18. yüzyıldan itibaren bilinmektedir. Yine, birçok Orta Asya Türk topluluklarınca MÖ 4.-3. yüzyıllar gibi erken dönemlerden itibaren bu tarihte bahar-yeni yıl festivallerinin kutlandığı bilinmektedir.

  Nevruz, günümüzde İran’dan Çin’e, Anadolu ve Batı Trakya’dan Sibirya steplerine kadar çok geniş bir coğrafyada kutlanan kozmolojik ve kozmogonik karakterli bir bahar bayramıdır. Anadolu’nun özellikle doğu ve güneydoğusunda Nevruz kutlamaları görülürken, orta ve batı Anadolu’da ise 6-8 Mayıs tarihlerine denk düşen ve yaz başlangıcı olarak kutlanan Hıdrellez şenlikleri dikkati çekmektedir.
   
Nevruz bayramıyla ilgili neler yazabilirsiniz ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. nevruza benzeyen diğer bayramlar

  nevruza benzeyen diğer bayramlar

  nevruza benzeyen diğer bayramlar hangileridir lütfen yazarsanız çok sevinirim
 2. Nevruz Nedir Hangi Ülkelerde Kutlanır ?

  Nevruz Nedir Hangi Ülkelerde Kutlanır ?

  nevruzu kimler kutlar nevruz nedir nevruz hangi ülkelerde kutlanır Bu yazımızda nevruzun ne olduğunu bir bayram gibi hangi ülkelerde kutlandığı ve tarihi geçmişi hakkında bilgiler edineceğiz melekler :) Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, he r ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü...
 3. Anıtkabir hakkında neler yazabilirsiniz ?

  Anıtkabir hakkında neler yazabilirsiniz ?

  Anıtkabir bu dönem ki performans ödevim ve onun hakkında her türlü bilgiyi toplayıp düzenleyeceğim. Siz bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz, Anıtkabir hakkında neler yazabilirsiniz benim için :)
 4. nevruz bayramının bir anlamı var mı ?

  nevruz bayramının bir anlamı var mı ?

  Selamlar melekler.Size sormak istediğim şey nevruzla ilgili. Bu her yıl ateşler yakılan üstünden atlanan nevruz bayramının ne anlamı var ?
 5. nevruz

  nevruz

  Nevruz avusturulya da kutlanıyormu

Sayfayı Paylaş