Etiketler:
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    601
    Ödül Puanları:
    0

Nevşehir Yöresel Yemekleri

Konu, 'Yöresel Yemekler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

nevşehir yöresel yemekleri nevşehirin yöresel yemekleri nevşehir nevsehir yöresine ait yemekler Nevşehir Yemekleri,nevşehirin yemek kültürü,nevşehir yöresel yemekleri,nevşehir yöresine ait yemekler,nevşehirin meşhur yemekleri,nevşehir

Nevşehir ilinde yapılan yöresel yemekler ve tariflerini paylaşıyorum kızlar...

< Konu Resmi..>

Nevşehir ve yöresi yemeklerinin malzemeleri pek fazla olmamakla birlikte bölgesel denebilecek yemekleri vardır. Genellikle et tüketimi fazladır. Yörede sebzeciliğe de önem verildiğinden birçok sebzeyi kendileri yetiştirmekte ve yemeklerinde kullanmaktadırlar. Bölge, şarapları ile de ünlüdür.

Yöre mutfağından bazı örnekler aşağıdadır:
    Çorbalar
    tarhana, düğü, kesme, sütlü, patates çorbaları ve katma aşı.

Yemekler
    ağpakla (fasulye, kemikli et) , soğanlama, dıvıl (patates ve bulgur), cacık, ayva dolması, çanak (et ve sebze) ,Nevşehir tavası (et) , zerdi pilavı, sızgıt (kışlık et kavurma), kömbe (bazlama) , kışlık ekmek (yufka), pastırma, sucuk.

Tatlılar
    Bulama (un, pekmez, ceviz) , aşure, irmik tatlısı, dalaz (yumurta, süt, un, yağ, bal veya şeker), aside (un, pekmez veya şeker), hoşaf. Yörede kaliteli şarap üretimi de yapılmaktadır.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

şahin
    çok işime yaradı saolun

Nevşehir Yöresel Yemekleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Burdur Yöresel Yemekleri

Burdur Yöresel Yemekleri

burdur yemekleri Burdurun Yemekleri,Burdur yemekleri,burdurun yöresel yemekleri nedir .burdur mutfağı, burdurun meşhur yemekleri,Burdur Şişi,Ceviz Ezmesi Burdur ilinde yapılan yöresel yemekler ve tariflerini paylaşıyorum kızlar... İlimiz merkez ilçelerinde günlük olarak en çok yenen yemekler: mercimek aşı ve çorbası, tarhana çorbası, etli ve zeytinyağlı kuru fasulye, yaprak sarması,...
  2. Eskişehir Yöresel Yemekleri

Eskişehir Yöresel Yemekleri

çiğbörek eskişehir yöresel yemekleri eskişehir meşhur yemekleri Eskişehirin Yöresel Yemekleri,Eskişehirin Yemekleri, çiğbörek,Eskişehir, Eskişehirin Meşhur Yemekleri,Miyane Çorbası Eskişehir ilinde yapılan yöresel yemekler ve tariflerini paylaşıyorum kızlar.. Toğga Çorbası: Et suyu ile pirinç kaynatılır. Yumuşayınca ayrı bir kapta un, yumurta ve yoğurt suyla ezilerek çorbaya katılır....
  3. Niğde Yöresel Yemekleri

Niğde Yöresel Yemekleri

niğde yemekleri niğde yöresel yemekleri Niğde Yöresel Yemekleri,Niğde Yöresi Yemekleri,niğde, Niğde yemekleri tarifleri,niğdenin meşhur yemekleri,niğde tavası Niğde ilinde yapılan yöresel yemekler ve tariflerini paylaşıyorum kızlar.. Niğde Mutfağı, farklı besinlerin tat vericilerle belirli yöntemlerle pişirilmesi ile kendine özgü bir karakter kazanmıştır. Niğde'nin özel yemekleri...
  4. Bingöl Yöresel Yemekleri

Bingöl Yöresel Yemekleri

bingöl yemekleri bingöl yöresel yemekleri Bingöl'ün Yöresel Yemekleri ,Bingölün Yemekleri,Bingöl Yemekleri,Bingöl Mutfak Kültürü , Geleneksel Bingöl Yemekleri , Bingöl Mutfağı Yöresel Yemekler,Bingöl Yemek tarifleri Bingöl ilinde yapılan yöresel yemekle ve tariflerini paylaşıyorum melekler... Yöre ürünlerine dayanan Bingöl mutfağında yemeklerin çoğu bulgur, ayran, süt, et, çökelek ve...
  5. NEVŞEHİR örf adetlerimizi  tanıtıyorum    (YÖRESEL YEMEKLERİMİZ)

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (YÖRESEL YEMEKLERİMİZ)

Nevşehir ve yöresi yemeklerinin malzemeleri pek fazla olmamakla birlikte bölgesel denebilecek yemekleri vardır. Genellikle et tüketimi fazladır. Yörede sebzeciliğe de önem verildiğinden birçok sebzeyi kendileri yetiştirmekte ve yemeklerinde kullanmaktadırlar. Bölge, şarapları ile de ünlüdür. Yöre mutfağından bazı örnekler aşağıdadır: Çorbalar: tarhana, düğü, kesme, sütlü, patates çorbaları...

Sayfayı Paylaş