Etiketler:
 1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  349
  Ödül Puanları:
  63

  Nezle ve grip ile savaşmanın yolları!

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Domuz, Keçi, Katır gibi her sene adı değişen grip, çağın en yaygın, en uzun süreli ve en çok ölüme neden olan hastalıklarından biri. Herkes gribi gelip geçici, sıradan bir hastalık olarak görür ama işin aslı hiç de öyle değil. Grip son derece tehlikeli ve ölümcül bir hastalık.
  NEZLE VEYA GRİPSENİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hakan Leblebicioğlu, nezle olanların antibiyotik kullanmaması gerektiğini bildirdi. Prof.Dr. Leblebicioğlu, kış mevsimi nedeniyle artan soğuk algınlığı ve benzer hastalıklara karşı insanların dikkatli ve bilinçli olmaları gerektiğini söyledi.

  Özellikle mevsim nedeniyle bu dönemlerde üst solunum yolu enfeksiyonlarının arttığına dikkat çeken Prof.Dr. Leblebicioğlu, şunları kaydetti:

  "Nezle, virüslerin sebep olduğu ve acil tedavi gerektirmeyen bir enfeksiyon hastalığıdır. Toplumda grip ile nezle tabirleri eş anlamlıymış gibi kullanılmaktadır. Oysa bunlar farklı hastalıklardır.

  Nezle virüslerle meydana gelen bir hastalıktır ve hafif seyreder. Grip ise daha ani başlayan ve sıklıkla ateşin daha yüksek seyrettiği bir hastalıktır. Salgınlar yapar ve yatağa düşürür. Nezle veya grip için antibiyotik kullanmaya gerek yoktur."

  Antibiyotiklerin vücudun savunmasında rol oynayan mikroorganizmaları öldürerek hastalığa karşı daha dirençli mikroorganizmaların üremesine neden olduğunu belirten Leblebicioğlu, "Bu nedenle kesinlikle hekime danışılarak ilaç kullanılmalıdır" dedi.

  BOL SU İÇİN VE TUZLU SUYLA GARGARA YAPIN

  Kulak burun boğaz uzmanı Doç.Dr. İsmail Özdemir, nezle veya gribe yakalananların bol su içmesinin ve tuzlu suyla gargara yapmasının günleri daha ağrısız ve dinç geçirmelerini sağladığını bildirdi.

  Doç. Dr. Özdemir, yeterli sıvı alınmadığında bakterilerin üremek için daha uygun ortam elde edeceklerini ve bu bakterilerin de sinüzit, bronşit gibi yeni hastalıklara davetiye çıkaracağını söyledi.

  Grip veya soğuk algınlığı geçiren kişiye en çok su, meyve suyu, ılık ballı limonlu su ve tavuk veya et suyu öneren Özdemir, vücudun su kaybını artıran alkol, kahve, kafein içeren diğer içecekler ve asitli içeceklerden uzak durulmasını önerdi.

  Vücudun yeterli suyu almaması durumunda, boğaz kuruluğu ve ağrı şikayetlerinin artacağını ifade eden Doç.Dr. Özdemir, tuzlu su ile gargara yapılmasının, kişinin ağrı ve kuruluk şikayetlerini büyük ölçüde azaltacağını kaydetti.

  Özdemir, hastalık sürecinde nefes alamama ve tıkanıklığın da kişiyi çok rahatsız ettiğini, yan etkisi bulunmayan okyanus suyu ve benzeri spreylerin hastayı rahatlatacağını ifade etti.

  Doç.Dr. Özdemir, grip virüslerinin soğuk ve kuru havaları sevdiğini, klimalar, elektrikli sobalar nedeniyle çoğu hastanın yeterli nem bulunmayan ortamlarda kaldığını, bu nedenle ortamın nemlendirilmesi gerektiğini söyledi.

  Aşırı nemli ortamların özellikle astım hastaları için uygun olmadığını ifade eden Doç. Dr. Özdemir, şöyle konuştu:

  "Ortamdaki nemin yüzde 40 - 50'yi geçmemesi gerekir, nemin fazlası da azı gibi zararlıdır. Ayrıca kış aylarında geçirilen her rahatsızlıkta çözüm antibiyotiklerde aranmamalı.

  Antibiyotik soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olmadığı gibi, gereksiz alındığında vücudun ilaca direnç kazanması nedeniyle daha sonra gerçekten kullanılması gereken durumda istenilen etkiyi sağlamayabilir."

  HATALI İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT EDİN

  Uzman doktor Bahattin Ertekin de soğuk algınlığı, nezle ve grip olan kişilerin, hatalı ilaç kullanımı nedeniyle kimi zaman sağlıklarını ciddi ölçüde tehlikeye soktukları uyarısında bulundu.

  İçindeki etken madde nedeniyle burun ve genizdeki ödemi azaltıcı ilaçları kalp ve tansiyon hastalarına önermediklerini belirten Ertekin, halk arasındaki temel yanlışın tüm soğuk algınlıklarını gribal enfeksiyon olarak kabul etmek olduğunu söyledi.

  Gribal enfeksiyonun yüksek ateşle seyrettiğini kaydeden Dr. Ertekin, parasetamol içeren ilaçların yine aynı maddeyi içeren soğuk algınlığı ilaçları ile kullanılmasının da sakıncalı olduğunu kaydetti.

  Ertekin, sözlerini şöyle tamamladı:

  "Bilinçsiz kullanılan ilaçlar karaciğer yorgunluğuna ve tahribatına yol açıyor. Bakteriyel enfeksiyonun söz konusu olduğu durumlarda antibiyotik kullanılır.

  Bunun dışında soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur. Kış boyunca yaygın olarak görülen bu hastalıkların en etkin tedavisi dinlenmek, bol sıvı tüketmek ve kalabalık yerlerden uzak durmak. Yüksek ateş durumunda mutlaka doktora başvurulmalı."
   
  Young bride bunu beğendi.
Nezle ve grip ile savaşmanın yolları! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. GRIP ve NEZLE

  GRIP ve NEZLE

  Grip mi yoksa nezle mi oldugunuzu nasil anlarsiniz ?|iki hastalik arasindaki farklar ve korunma yollari aSagida belirtilmiStir:|Grip:|Grip ve nezle ayni yollardan kiSiden kiSiye geçer. Hastalarin öksurup aksirmasindan havaya mikroplu su damlaciklari dagilir ve bunlar diger kiSilere solunum yoluyla geçer. Ancak grip, nezleden daha yaygindir. Bazi kiSilerde, özellikle 65 yaSin ustunde olanlarda...
 2. Gripten ve Nezleden Korunmanın Yolları

  Gripten ve Nezleden Korunmanın Yolları

  nezleden kurtulmanın yolları nezle ve gripten korunma yolları nelerdir Biliyorsunuz artık sonbahar ayındayız. Bu aylarda mevsimsel değişimlerden dolayı insan metabolizması buna uyum gösteremez. Adanada hava 35 derece iken istanbulda 20 lere kadar düşüyor. Bir soğuk bir sıcak derken bizlerde nasıl giyineceğimizi bilmiyoruz ve bu sebepten dolayı hastalıklarla karşı karşıya kalıyoruz. Peki...
 3. Grip ile nezle ayni degil!

  Grip ile nezle ayni degil!

  Grip ile nezle ayni sey degil nezle grip nezle ve grip ayni hastalik degildir. Sevgili melekler grip ile nezle birbirine karistirilmamali. Nezle ve grip vatandaşlar tarafından her zaman karıştırılan iki hastalık. Tedavi yöntemleri bile farklı olan bu hastalıklardan nezle çoğu zaman ayakta geçirilebilirken, grip için yatak istirahati gerekiyor. Hava sıcaklığının düşmesi, ve ortam ısısının...
 4. Nezle ve grip arasındaki farklar

  Nezle ve grip arasındaki farklar

  Buna karar vermek, çocuk doktorları için bile zordur, çünkü gribin belirtileri çocuklarda biraz değişken olabilir. Yapılabilecek bir test var, ama kullanımını en aza indirecek şekilde, sonuçları almak bir hafta sürüyor. Bu nedenle gribin teşhisi, genelde grip virüsünün şehrinize varıp varmadığını bilmek kadar çocuğunuzdaki işaretleri ve belirtileri değerlendirerek yapılır. Aşağıdaki tablo,...
 5. Nezle ve gribi atlatmanın yolları

  Nezle ve gribi atlatmanın yolları

  Hiç kimse nezle veya griple yatağa çakılmaktan keyif almaz, o halde hızlandırılmış bir iyileşme kılavuzuyla çabuk bir şekilde onlarla mücadele edin. Nezle Antibiyotikleri denize atın: Eğer nezle başka bir enfeksiyonla ilişkilenmişse şüphesiz doktorunuza danışın, ama her şeyi tedavi eden haplardan vereceklerini düşünmeyin. Nezle, virüstür ve antibiyotikler virüsler üzerinde işe yaramaz....

Sayfayı Paylaş