1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Nicolas Steno biyografi

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Nicolas Steno biyografisi Nicolas Steno hayatı
  Nicolas Steno hakkında bilgiler  Danimarkalı bir bilim adamı oaln Nicolas Steno'nun bu gün doğum günü ve Google, Nicolas Steno tüm dünyaya tanıttı bu gün. Biz de Nicolas Steno kimdir diyenler için, bu yazımızda bilgiler aktarmak istedik Melek'ler.

  < Konu Resmi..>  Nicolas Steno 374. Doğum Günü Nicolas Steno


  Nicolas Steno Kimdir?


  Bugün 11 Ocak 2012 Nicolas Steno Doğum Yıldönümü Nedeniyle Google 11 ocak da Nicolas Steno'nu Tüm dünyaya tanıttı.

  Nicolas Steno 1638 yılında Doğdu ve 25 Kasım 1686 da hayatını kaybetti.


  Nicolas Steno Anatomi ve jeoloji dalında Danimarkalı öncü bir bilim adamıdır. Nicolas Steno 1659 yılında, sadece bir kitapta yazdığı için bilgileri kabul etmemeye, bunun yerine kendi kendine araştırıp açıklığa kavuşturmaya karar verdi. Steno, jeoloji ve stratigrafinin babası olarak kabul edilir.


  Nicolas Steno Erken dönem çalışmaları;


  Nicolas Steno, Jülyen takvimine göre Yeni Yıl Günü'nde, Danimarka Kralı Christian IV için düzenli olarak çalışan Lutheran bir kuyumcunun oğlu olarak Kopenhag'da doğmuştur. Stensen, bilinmeyen bir hastalık yüzünden çocukluğunda yalnız olarak büyüdü. Annesinin başka bir kuyumcu ile yeniden evlenmesinin ardından, 1644 yılında babası vefat etti. 1654-1655 yılları arasında, onunla aynı okulu ziyaret eden 240 öğrenci, bu dönemde salgın gösteren büyük vebahastalığı yüzünden öldü. Steno'nun yaşadığı evin sokağının hemen karşısında, 1671 yılında ona Kopenhag'da profesörlük önerisi yapacak olan Peder Schumacher yaşıyordu. Steno, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra, aslında hayatının geri kalan kısmına kadar sürecek olan bir Avrupa yolculuğuna çıkar. Bu yolculukta Steno, Hollanda, Fransa, İtalya ve Almanya'da önde gelen hekim ve bilim adamları ile temaslarda bulundu. Steno'nun bunlardan etkilenmesi, önemli bilimsel keşifler yapmak için onun kendi gözlem gücünü kullanmasına yol açtı. Bilimsel soruların genellikle yerleşmiş ve katı otoritelerce cevaplanmaya çalıştığı bir dönemde Steno, yaptığı gözlemler her ne kadar geleneksel doktrinlerden farklı olsa bile, kendi gözlerine güvenecek kadar cesurdu.


  Thomas Bartholin'in çağrısına uyan Steno, önce Rostock'a, sonra da Gerard Blasius'dan anatomi eğitimi aldığı Amsterdam'a giderek lenfatik sisteme tekrar odaklandı. Steno, koyun, köpek ve tavşan kafalarında, daha önce de tanımlanmış olan "duktus stenonianus" (parotis tükürük bezi kanalı) isimli bir yapıyı keşfetti. Bu keşfin kime mal edileceğine dair Blasius ile bir anlaşmızlık olsa da Steno'nun ismi bu yapıyla ilişkilidir.


  Bir kaç ay içinde Steno, Oca Swammerdam, Frederik Ruysch, Reinier de Graaf gibi öğrencilerle, bunun yanında ünlü bir profesör olan Franciscus de le Boe Sylvius ve Baruch Spinoza ile buluşmak üzere Leiden kentine gitti. Ayrıca bu dönemde René Descartes de beyin çalışmaları üzerine araştırmalar yazıyor ve Steno, Descartes'in gözyaşının kökenine dair yaptığı açıklamaların doğru olmadığı kanısındaydı. Steno, kalp üzerine eğitim almıştı ve kalbin sıradan bir kas olduğunu belirlemişti.


  Steno daha sonra Fransa'ya Saumur kentine gitti ve burada Melchisédech Thévenot ve Ole Borch ile bir araya geldi. Steno, buradan da Montpellier'e geçerek onun çalışmalarını ünlü bir İngiliz bilim topluluğu olan Royal Society'e tanıtan Martin Lister ve William Croone ile buluştu. Steno, İtalya'nın Pisa kentine giderek orada sanat ve bilimi destekleyen Toskana Grandük'ü Ferdinando II de' Medici ile bir araya geldi. Floransa'nın Vecchio Sarayı'nda (Palazzo Vecchio) kalması için teklif alan Steno, bunun karşılığında ondan doğa bilimleri hakkında Rönesans devrine ait birçok paha biçilmez eserlerin barındığı Harikalar Kabinesi'ne (Cabinet of curiosities) çeki düzen vermesi istenildi. Steno, önce Roma'ya gitti ve burada dönemin papası olan Alexander VII ve İtalyan bir hekim olan Marcello Malpighi ile buluştu. Bir hastanede anotomi uzmanı olarak görev alan Steno burada kas sistemi ve kas kasılmasının doğası üzerine çalışmalara odaklandı. Ayrıca Floransa Deney Akademisi'nin (Accademia del Cimento) bir üyesi oldu. Vincenzio Viviani gibi Steno da kasların kasılırken şekil değiştirdiğini ama hacimlerinin sabit kaldığını göstermek için geometriden yararlandı.


   
Nicolas Steno biyografi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nicolas Steno Kimdir

  Nicolas Steno Kimdir

  Merhaba arkadaşlar Nicolas Steno Kimdir hayatı hakkında bilgi bekliyorum sizden
 2. Nicolas Steno kaç yaşında

  Nicolas Steno kaç yaşında

  Merhaba arkadaşlar Nicolas Steno kaç yaşında acaba bilen var mı?
 3. Nicolas Steno Google Logo

  Nicolas Steno Google Logo

  Arkadaşlar Nicolas Steno Google Logosu var mı sizde
 4. Nicolas Steno kimdir

  Nicolas Steno kimdir

  Merhaba arkadaşlar Nicolas Steno kimdir hakkında bilgi var mı
 5. Google Nicolas Steno logosu

  Google Nicolas Steno logosu

  Nicolas Steno Google Logosu Google bu gün yani 11 Ocak 2012 Logosunu Nicolas Steno'nun 374. Doğum gününe ayırdı ve Nicolas Steno'nun doüğum gününe özel logosuyla, Nicolas Steno'nun doğum gününü tüm dünyaya duyurdu Melek'lerim.

Sayfayı Paylaş