1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Nikah Töreninde Evliliğin Geçerlilik Anı Ne Zamandır?

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  nikah töreni evliliğin geçerliliği nikah töreninde hukuken evliliğin geçerliliği

  Hiç aklınıza geldi mi melekler, evlilik nikah töreninin hangi anında hukuken geçerli bir hale gelir. Evet deyince mi, imzayı atınca mı? Bu makalemizde bu sorunun cevabını bulacağız :)

  [​IMG]  Evliliğin hukuken geçerli sayılabilmesi, öncelikle yasalara uygun olarak gerçekleşmiş olmasını gerektirir. İki Şahir de imzaları attığı anda evlilik hukuken başlamış sayılır.

  Türk Medeni Kanunu, evlenmeyle ilgili koşullan, evlenme töreninin nasıl yapılacağını ve hangi durumlarda evlenmenin geçerli ya da geçersiz sayılacağını hükme bağlamıştır.

  Yasada, evlenme ehliyeti açısından (md. 124-128):

  - Erkek ve kadın 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez (Yargıç olağanüstü durumlarda ve pek önemli nedenlerle 16 yaşını doldurmuş olanların evlenmelerine izin verebilir).

  - Küçükler, yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez. Yine aynı Yasa da (129-133.maddeler) evlenmeye engel durumlar tanımlanmakta aşağıda belirtilen kimseler arasında evlenme yasaklanmaktadır.

  - Üst soy ile alt soy arasında, kardeşler arasında, amca, dayı, hala, teyze ile yeğenleri arasında,

  - Kayın hısımlığı meydana getiren evlilik sona ermiş olsa bile eşlerden biri ile diğerinin üst soyu ve alt soyu arasında,

  - Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin alt soyu ve eşi arasında evlenme yasaktır. Evliliğe engel olarak görülen diğer durumlar ise şunlardır:

  - Evlenecek kişilerden birinin önceki evliliğinin sona ermemiş olması (Hukuk sistemimiz tek eşliliği benimser). Evli olan birinin evliliği sürerken tekrar evlenmesi yasaktır.

  - Evlenecek kadının, daha önceki evliliğinin sona ermesinin üzerinden 300 gün geçmemiş olması (Kadının hamile olmadığının anlaşılması halinde mahkeme bu süreyi kaldırır).

  - Evlenecek kişilerden birinin akıl hastalığının olması (Hastalığın, evlenmeye engel olmadığı sağlık raporuyla belgelendiği takdirde evlenebilir). Yukarıda sıralanan yasal koşullar ve engeller açısından bir sorun yoksa kişiler evlenme isteği ile ilgili makamlara başvurabilirler.

   
Nikah Töreninde Evliliğin Geçerlilik Anı Ne Zamandır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evliliğinizi En Son Ne Zaman Bakıma Aldınız?!!

  Evliliğinizi En Son Ne Zaman Bakıma Aldınız?!!

  Alo, hayatım neredesin?" "Arabayı servise götürdüm de." "Yine mi? Daha geçen gün götürmedin mi? Senin de bir ayağın serviste. Varsa yoksa araban." "Senin de bir ayağın alışveriş merkezinde varsa yoksa evin." Evet, erkekler arabalarına, kadınlar evlerine itina gösterir. Öyle erkekler var ki, arabasının sesini dinler. "Acaba bu ses nereden geliyor?...
 2. Kadın Olduğumuzu Ne Zaman Anlarız?

  Kadın Olduğumuzu Ne Zaman Anlarız?

  bakire olup olmadığını nasıl anlarız bakire olduğumuzu nasıl anlarız kız olduğumuzu olup olmadığını anlarım *Bir kadın ne zaman anlar hayatını yalnız yaşayabileceğini ve bunun bir kabus olmadığını? *Bir kadın ne zaman anlar yaşı yirmide olsa, bakire de olsa “kız” değil ama genç bir kadın olduğunu; “kız” kelimesinin genç kadınlara toplum içersinde zarar verdiğini? *Bir kadın ne zaman...
 3. Kadın olduğumuzu ne zaman anlarız

  Kadın olduğumuzu ne zaman anlarız

  Bir kadın ne zaman anlar hayatını yalnız yaşayabileceğini ve bunun bir kabus olmadığını? Bir kadın ne zaman anlar yaşı yirmide olsa, bakire de olsa “kız” değil ama genç bir kadın olduğunu; “kız” kelimesinin genç kadınlara toplum içersinde zarar verdiğini? Bir kadın ne zaman anlar konuşması içinde “abi, …” demese bile söylediklerinin dinlenebileceğini? Bir kadın ne zaman anlar diyet...
 4. Nikah törenlerinde hangi anda evlilik hukuken gerçekleşir

  Nikah törenlerinde hangi anda evlilik hukuken gerçekleşir

  Nikah törenlerinde hangi anda evlilik hukuken gerçekleşir Merhaba millet sizden bir soru hakkında cevap bekliyorum. Acaba Nikah törenlerinde hangi anda evlilik hukuken gerçekleşir bu konuda kim ne biliyorsa bizede bildirsin!
 5. Ne kadar zamanda evlilik karari verilir ?

  Ne kadar zamanda evlilik karari verilir ?

  Merhaba melekler, Ilk konum nereye açacagimi bilemedim ve buraya bölüme attim kendimi. bir nisanlilik geçti basimdan. severek nisanlanmistik ama kismet olmadi evlenmedik. Simdide bir gorucu usulu durumu var ve ben dusunceler içerisindeyim. fikirlerimiz uyarsa evet diyip evlenmek istiyorum. ama nedense birkaç gundur bu cumleyi goruyorum sosyal medyada. "Evleneceğiniz kişiyle tanıştıktan...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş