1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Nikotin Replasman Tedavisi Nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sigaradaki bağımlılık yapan madde nikotindir ve nikotin replasmanının mantığı, nikotin eksikliğine bağlı olarak gelişen yoksunluk belirtilerinin ortadan kaldırılarak kişinin daha az sıkıntı ile sigarayı bırakmasını sağlamaktır.Nikotin replasman tedavisinde kullanılan nikotin miktarı sigaradakinden çok daha az olmaktadır, daha sonra kullanılan nikotin miktarı da giderek azaltılarak kışının nikotinden tamamen kurtarılmasını sağlanır.Nikotin replasman tedavisinde halen dünyada kullanılan sakız, transdermal flaster, nasal spray ve inholer formları kullanılmaktadır. Genelde en sık kullanılan sakız ve trensdermal flaster formlarıdır.Genellikle 8 ila 12 hafta kullanılması yeterlidir. Yan etkileri kullanılan forma göre değişebilir. Sakızlar ağız içinde ve midede rahatsızlık yapabilir, flasterlerin ise en sık yan etkisi yapıştırılan yerde cilt reaksiyonları görülmesidir. Ayrıca kas ağrıları, uykusuzluk, baş ağrısı, bulantı gibi yan etkiler de olabilir.

  < Konu Resmi..>  Sigaradaki bağımlılık yapan madde nikotindir ve nikotin replasmanının mantığı, nikotin eksikliğine bağlı olarak gelişen yoksunluk belirtilerinin ortadan kaldırılarak kişinin daha az sıkıntı ile sigarayı bırakmasını sağlamaktır.

  Nikotin replasman tedavisinin sigarayı bıraktırma Üzerinde nasıl bir ektisi vardır?


  Nikotin replasman tedavisinde kullanılan nikotin miktarı sigaradakinden çok daha az olmaktadır, daha sonra kullanılan nikotin miktarı da giderek azaltılarak kışının nikotinden tamamen kurtarılmasını sağlanır.


  Sigarayı bırakmada en etkili nikotin replasman yöntemi hangisidir?
  Nikotin replasman tedavisinde halen dünyada kullanılan sakız, transdermal flaster, nasal spray ve inholer formları kullanılmaktadır. Genelde en sık kullanılan sakız ve trensdermal flaster formlarıdır.


  Nikotin replasman tedavisi ne kadar süre kullanılmalıdır ve yan etkileri var mıdır?
  Genellikle 8 ila 12 hafta kullanılması yeterlidir. Yan etkileri kullanılan forma göre değişebilir. Sakızlar ağız içinde ve midede rahatsızlık yapabilir, flasterlerin ise en sık yan etkisi yapıştırılan yerde cilt reaksiyonları görülmesidir. Ayrıca kas ağrıları, uykusuzluk, baş ağrısı, bulantı gibi yan etkiler de olabilir.


  Nikotin replasman tedavisini kullanmaması gereken kişiler var mıdır?
  Gebelerde ve süt veren annelerde önerilmez, son 1 ay içinde geçirilmiş olan kalp krizi ve ritim bozukluğu olan kişilerde kullanılmaz, karaciğer, böbrek hastaları ve kalp yetmezliği olanlarda da dikkatli kullanılmalıdır.Bupropionün sigarayı bıraktırma Üzerinde nasıl bir etkisi vardır?
  Bupropion Amerika’da nikotin replasman tedavisinden sonra FDA’nın onay verdiği ilk ilaçtır. Fakat Bupropion aslında daha önceleri de bilinen bir antidepresan ilaçtır. Bu ilaçla başlangıçta sigara belli bir süre içilebilmektedir.  Bupropion ne kadar süre ile nasıl kullanılmalıdır? Herhangi bir yan etkisi var mıdır?
  Bupropionun kullanım süresi genellikle 8 hafta olmakla birlikte, bu süre 3-4 aya uzatılabilir. En sık yan etkiler ağız kuruluğu ve uykusuzluk olmakla beraber, bu ilaç daha önce epilepsi öyküsü olan ve kafa travması geçirmiş olanlarda kullanılmamalıdır.
   
Nikotin Replasman Tedavisi Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tinnitusun tedavisi nedir?

  Tinnitusun tedavisi nedir?

  tinnitus nedir tinnitus bitkisel tedavi belirtileri geçer mi geçermi Cevap 9:. Bir hastalığın tedavisi ya küratif veya semptomatik olur. Küratif tedavide hastalığa yol açan etkenler ve mekanizmalar düzeltilerek tedavi sağlanmaktadır. Semptomatik tedavide ise hastalığın yol açtığı sonuçlar ve yakınmalar giderilerek veya azaltılarak tedavi sağlanır. Tinnitusun küratif tedavisi, tinnitusa yol...
 2. kanal tedavisi nedir

  kanal tedavisi nedir

  rahim kanal tedavisi rahimde kanal tedavisi gebelikte hamilelikte sonrası şişlik Niçin kanal tedavisi yapılır? Öncelikle şu bilinmelidir ki, doğal dişin yerini hiç bir yapay diş tutmaz. Dolayısıyla doğal dişlerimiz tedavi ederek son noktaya kadar korumalıyız. Dişlerimizden biri hastalandığında en bilinen koruma yöntemlerinden biri de kanal tedavisidir. Kanal tedavisi hasar görmüş dişlerin...
 3. Su tedavisi nedir?

  Su tedavisi nedir?

  Bu konu; su tedavisi ile ilgili bilgi vermektedir. Meleklerim sizlere bizzat uyguladığım bir bitki banyosu ile ilgili bilgiler sunmak istedim. Malum biz kadınların çoğunlukla hastalıkları durumunda bitkisel öneriler göz önüne alınır. Hep merak etmişimdir neden kadın hastalıkları varda erkek hastalıkları yok diye :D:D Ancak bunun cevabına ulaştım meleklerim kadınlar bir çiçektir ve o...
 4. Kriyoterapi Tedavisi nedir?

  Kriyoterapi Tedavisi nedir?

  kriyoterapi nedir kriyoterapi tedavisi kriyoterapi hakkında Kriyoterapi tedavisi dondurarak uygulanan bir tedavi şeklidir.Özellikle rahim ağzı yaralar da sıklıkla yapılan bir işlemdir. Kriyoterapi tedavisi hakkın d detaylı bilgi edinmek isteyenler için uzmanlardan derlediğimiz bilgileri sizler için aktarıyoruz. Kriyoterapi ya da yaygın bilinen adı ile dondurma tedavisi anormal dokuları...
 5. Nikotin aşısıyla sigarayı bırakan varmı ?

  Nikotin aşısıyla sigarayı bırakan varmı ?

  Bir çok insanın kurtulamadığı ama kurtulmak istediği zararlı alışkanlıklardan biridir sigara. Geçmişten günümüze kadar bu illetten kurtulmak için sayısız yöntemler öne sürülsede ,çoğu sigarayı bırakma eylemini başarısız kılıyor.Nikotin bağımlılığın dan kaynaklanan bu alışkanlıktan kurtulmak için şimdi yeni bir yöntem var. Nikotin aşısı, benim gibi sigara bağımlıları için nikotin aşısını...

Sayfayı Paylaş