gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.196
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Nikotin Replasman Tedavisi Nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Sigaradaki bağımlılık yapan madde nikotindir ve nikotin replasmanının mantığı, nikotin eksikliğine bağlı olarak gelişen yoksunluk belirtilerinin ortadan kaldırılarak kişinin daha az sıkıntı ile sigarayı bırakmasını sağlamaktır.Nikotin replasman tedavisinde kullanılan nikotin miktarı sigaradakinden çok daha az olmaktadır, daha sonra kullanılan nikotin miktarı da giderek azaltılarak kışının nikotinden tamamen kurtarılmasını sağlanır.Nikotin replasman tedavisinde halen dünyada kullanılan sakız, transdermal flaster, nasal spray ve inholer formları kullanılmaktadır. Genelde en sık kullanılan sakız ve trensdermal flaster formlarıdır.Genellikle 8 ila 12 hafta kullanılması yeterlidir. Yan etkileri kullanılan forma göre değişebilir. Sakızlar ağız içinde ve midede rahatsızlık yapabilir, flasterlerin ise en sık yan etkisi yapıştırılan yerde cilt reaksiyonları görülmesidir. Ayrıca kas ağrıları, uykusuzluk, baş ağrısı, bulantı gibi yan etkiler de olabilir.

  < Konu Resmi..>  Sigaradaki bağımlılık yapan madde nikotindir ve nikotin replasmanının mantığı, nikotin eksikliğine bağlı olarak gelişen yoksunluk belirtilerinin ortadan kaldırılarak kişinin daha az sıkıntı ile sigarayı bırakmasını sağlamaktır.

  Nikotin replasman tedavisinin sigarayı bıraktırma Üzerinde nasıl bir ektisi vardır?


  Nikotin replasman tedavisinde kullanılan nikotin miktarı sigaradakinden çok daha az olmaktadır, daha sonra kullanılan nikotin miktarı da giderek azaltılarak kışının nikotinden tamamen kurtarılmasını sağlanır.


  Sigarayı bırakmada en etkili nikotin replasman yöntemi hangisidir?
  Nikotin replasman tedavisinde halen dünyada kullanılan sakız, transdermal flaster, nasal spray ve inholer formları kullanılmaktadır. Genelde en sık kullanılan sakız ve trensdermal flaster formlarıdır.


  Nikotin replasman tedavisi ne kadar süre kullanılmalıdır ve yan etkileri var mıdır?
  Genellikle 8 ila 12 hafta kullanılması yeterlidir. Yan etkileri kullanılan forma göre değişebilir. Sakızlar ağız içinde ve midede rahatsızlık yapabilir, flasterlerin ise en sık yan etkisi yapıştırılan yerde cilt reaksiyonları görülmesidir. Ayrıca kas ağrıları, uykusuzluk, baş ağrısı, bulantı gibi yan etkiler de olabilir.


  Nikotin replasman tedavisini kullanmaması gereken kişiler var mıdır?
  Gebelerde ve süt veren annelerde önerilmez, son 1 ay içinde geçirilmiş olan kalp krizi ve ritim bozukluğu olan kişilerde kullanılmaz, karaciğer, böbrek hastaları ve kalp yetmezliği olanlarda da dikkatli kullanılmalıdır.Bupropionün sigarayı bıraktırma Üzerinde nasıl bir etkisi vardır?
  Bupropion Amerika’da nikotin replasman tedavisinden sonra FDA’nın onay verdiği ilk ilaçtır. Fakat Bupropion aslında daha önceleri de bilinen bir antidepresan ilaçtır. Bu ilaçla başlangıçta sigara belli bir süre içilebilmektedir.  Bupropion ne kadar süre ile nasıl kullanılmalıdır? Herhangi bir yan etkisi var mıdır?
  Bupropionun kullanım süresi genellikle 8 hafta olmakla birlikte, bu süre 3-4 aya uzatılabilir. En sık yan etkiler ağız kuruluğu ve uykusuzluk olmakla beraber, bu ilaç daha önce epilepsi öyküsü olan ve kafa travması geçirmiş olanlarda kullanılmamalıdır.

   
Nikotin Replasman Tedavisi Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nikotin tadında birşey bu..

  Nikotin tadında birşey bu..

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 2. Nikotin Bağımlılığından Kurtulma Tedavileri

  Nikotin Bağımlılığından Kurtulma Tedavileri

  Son yıllarda sigara bağımlılığından kurtulmak için çeşitli tedaviler denenmiş ve bu tedavilerin kişinin kendi başına sigarayı bırakmasına göre 2 misli etkili olduğu gösterilmiştir. Tedavide ilk hedef yoksunluk şikayetlerinin giderilmesidir. Bunlar 4 hafta kadar sürebilir ancak açlık hissi ve arama hissi 6 ay veya daha çok devam edebilir. Bu tedaviler genelde 6-12 hafta uygulanıp başlıca...
 3. Hidrosel nedir?Tedavisi nelerdir

  Hidrosel nedir?Tedavisi nelerdir

  Bu konu hidrosel nedir tedavisi nelerdir,su fıtığı nedir hakkında bilgiler vermektedir Halk tabiri ile torbaların şişmesi su toplaması demektir.Erkek çocuklarda yumurtayı saran yapraklar arasında normalden fazla sıvı bulunmasına verilen addır. Fizik muayenede hastanın öksürtülmesi, ıkındırılması ile kasıkta kabaran bir şişlik görülebilir. Kasıkta şişlik şikâyeti ile gelen bazı hastalarda...
 4. Özofajit Nedir? Tedavisi nelerdir

  Özofajit Nedir? Tedavisi nelerdir

  Bu konu; reflü,sindirim sistemi hastlakları hakkında bilgiler vermektedir En sık olarak virüsler, yanlışlıkla veya intihar amacıyla içilen yakıcı maddeler ve ilaçların yemek borusuna lokal tesiriyle ortaya çıkan ağrılı yutma şikayetidir. Bu hastalar sıcak sıvılar, alkol, konsantre meyve suları, yağlı et ve yumurta gibi sıcak ve yağlı besinler aldıktan sonra yutkunmayı hemen takiben göğsün...

Sayfayı Paylaş