gebe
 1. büşra.shid

  büşra.shid Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  952
  Beğenilen Mesajlar:
  175
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  on the clouds :)

  Nimetlerin olumsuz yanları Allah'ın rahmetiyle çelişmiyor mu?

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında büşra.shid tarafından paylaşıldı.

  Allahın nimetlerinin olumsuz yanları Allahın rahmeti Allahın rahmetiyle çelişmiyormu Allahım yarattığı her şey araştır öğren Allahın hikmeti Meleklerim yüce Yaratıcı'mızın hikmetinden sual olmaz.Ama bizler aciz kulları olarak O'nun katında gerçekleşen her şeyi anlayamayabiliyoruz.Ancak sorarak araştırarak ve bizler için en büyük nimet olan Kuran-ı kerim ve hikmetleri sayesinde sorularımıza cevap bulabiliyoruz.Akıllara takılabilecek bir konu ve doyurucu bir açıklamayla karşınıza çıkmış olmayı diliyoruz,buyrun faydalanın :) allah-325.jpg

  Soru
  Güneş bir nimettir, ama zararlı radyasyon da veriyor; ağaç meyve veriyor ama bazıları zehirlidir; buğdayın yanında zararlı bitkiler de çıkıyor, bu Allah´in rahmetiyle çelişmiyor mu?

  Cevap
  Değerli kardeşimiz;

  - Evvela, “her şey zıddıyla bilinir” diye bir ilmî kural vardır. Örneğin, hastalık olmasaydı sağlık nimetinin kadrini, yaşlılık olmasaydı gençlik nimetinin kıymetini, körlük, sağırlık, dilsizlik musibeti olmasaydı görme, işitme, konuşma nimetinin değerini bilemezdik.
  Bunun gibi, güneşte zararlı radyasyon olmasaydı, güneşin faydamıza olan onlarca nimet yönünü düşünmezdik.

  Keza, varlıklar içinde zararların da olması, onların faydalı olan yönlerinin arkasında Allah’ın sonsuz ilim, hikmet, kudret ve rahmetinin izlerini göstermektedir. Örneğin radyasyon ölçüsü şimdikine göre çok daha fazla olsaydı, tamamen zararlı bir unsur olacaktı. Oksijen- hidrojen oranları şimdikinden daha farklı olsaydı, bırakın yararlarını, zararlarından ötürü hiç bir canlı yaşıyor olamazdı. Eğer Ebucehil-karpuzu gibi acı ürünler olmasaydı, karpuz-kavunun ne büyük nimet olduğunu nereden bilecektik.. Hülasa aklı başında olan insanlara, amalar, sağırlar görme ve işitmenin Allah tarafından verilmiş nimetler olduğunu hatırlatıyor. Aksi takdirde insanların büyük çoğunluğunun kör olma ihtimali vardı. Demek ki tesadüf yoktur. Güneş de -ışıklarıyla- aynı dersi veriyor.
  Evet, ışıklarının tam ve yarı canlıların hayatına uygun olarak dizayn edilmesi, Allah’ın merhametli iradesinin belgesidir.
  - Şunu da unutmayalım ki, Allah sonsuz merhamet, ilim, hikmet ve kudret sahibidir. O, sonsuz olan bu sıfatlarıyla işini yapıyor, yaratıyor, düzenliyor, dizayn ediyor. Biz, o çok sınırlı aklımız, kıt-kanat ferasetimiz, küçücük fikrimiz, kırıntılardan ibaret ilmimizle o sonsuzluk alanının her tarafını kavrayamayız.
  Gülün etrafındaki dikenlerin koruma görevlerinin dışında kim bilir ne hikmetler var..! Allah zararlı olan şeyleri, bitkileri bize yasaklamıştır, bu da bir imtihandır. Faydalı şeyler yemek, içmek fıtrî, biyolojik bir görev olduğu gibi, zararlı şeylerden kaçınmak da fıtrî bir kulluk görevidir.
  Kaldı ki, dünya sadece insanlara mahsus değildir. Bizim yemediğimiz pek çok bitki türünü başka canlı kardeşlerimizin yediği herkesin bildiği bir gerçektir.
  - Denilir ki; yıldız böceği, kuyruğunda taşıdığı kibrit başı kadar bir ışığa güvendiği için, güneşten istifade etmeye tenezzül etmemiş ve karanlıklarda perişanlık çekiyor. İnsan olarak aynı duruma düşmemiz arzu edilmeyen bir durumdur.
  Yıldız böceği gibi sönük aklımız ve bilgimizi, yıldızların ve güneşlerin yaratıcısı olan Allah’ın ilim ve hikmetine ölçü yapmak, yıldız böceğinin durumuna düşmek manasına gelir.
  Demek istediğimiz şudur ki, kâinattaki ilahî tasarrufun hikmetini öğrenmeye hakkımız var, araştırıp öğrenelim. Fakat bilemediğimiz her konuda şeytanın imanımıza şüphe sokmasına, tereddütler vermesine de izin vermeyelim ve diyelim ki;
  “İdrak-i meali bu küçük akla gerekmez
  Zİra bu terazi bu kadar sıkleti çekmez.”

   
  Son düzenleme: 20 Ağustos 2011
  incetopuk bunu beğendi.
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Canım, çok güzel bir konuya değinmişsin, emeğiğne sağlık diyor ve bu güzel konu için sana reptu rep diyorum:) Başarılı konularının devamını dilerim:)
   
 3. büşra.shid

  büşra.shid Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  952
  Beğenilen Mesajlar:
  175
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  on the clouds :)
  çok teşekkürler adminim :) :utan: faydalı olabileceksem ne mutlu :)
   
Nimetlerin olumsuz yanları Allah'ın rahmetiyle çelişmiyor mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Allah'ım ! Varlığım Senin varlığının şahidi .Varlığım Senin Rahmetinin şahidi! ...!!!

  Allah'ım ! Varlığım Senin varlığının şahidi .Varlığım Senin Rahmetinin şahidi! ...!!!

  Allah'ım ! Kanadı kırık bir kuş gibiyim. Uçsam uçamıyor, göçsem göçemiyorum. Yarım bırakılmış bir düş gibiyim. Yardan da, serden de geçemiyorum. Menzile erememe korkusu sardı benliğimi Kolum kanadım kırık , gönlüm bin pare! Ey kalpleri evirip çeviren, ey gönüller sahibi ! Yaraları saran , dağılanı toplayan Sensin ! Varlığım Senin varlığının şahidi Varlığım Senin Rahmetinin...
 2. mutLaka Okuyun) Allah'ım Ona İyi Bak Ya Benide aL Yanına Ya Geceyi Yak..!

  mutLaka Okuyun) Allah'ım Ona İyi Bak Ya Benide aL Yanına Ya Geceyi Yak..!

  allahım ona iyi bak ya benide al yanına ya geceyi yak allahım ona iyi bak şarkı sözü sözleri allahim sarki sözü şarkı sözleri Aynı mahallede Oturan İki Genç birbirini Çok SeverLer ama bir türlü Bir birlerine açılamazLar Çünki erkek içine kapanık ve utangaç biridir... uzaktan uzağa bir birbirlerinden haberisiz bir birlerini çok sever... birgün çocuk ailesiyle başka bir şehre taşınmak...
 3. Nimet Çubukçu

  Nimet Çubukçu

  Nimet Çubukçu kimdir biografisi hakkında bilinmesi gerekenler burda meleklerim... Nimet Çubukçu gerçekten karakterli bir siyasetçi.Hali ve tavrıyla hem tam bir hanımefendi hemde görevini iyi yerine getirdiğini düşünüyorum meleklerim. Mart 1965'te Karaman'da doğdu. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1990 yılından itibaren serbest avukat olarak çalışmaya...

Sayfayı Paylaş