nisan yağmurlarının faydaları ve dinimizde ki yeri

liya

Üye
Üye
nisan yağmurlarının faydaları ve dinimizde ki yeri
hocam merhabalar size ilk kez duyduğum bir olaydan bahsetmek istiyorum kayınvalidem nisan yağmurlarını biriktirmiş dedi sanada yollıcam içtiğiniz sularak karıştır ve bitmeden tekrar sürekli suyu doldur dedi çok faydalıymış ve dinimizce de çok büyük sevapları varmış hatta biriktirdiği suya birkaç kişi toplanıp nisan yağmuru duasını falan okumuşlar bu konuda daha detaylı bilgiler verebilirmisiniz gerçekten nisan yağmurlarını içmek faydalımı faydalıysa nelere faydası var

Bende bu soruyu çok merak ediyorum . Yağmur yağınca insanlar kap falan koyuyor balkona.Nisan yağmurunun faydası olduğunu söylüyorlar.Annem bile beni aradı nisan yağmurunda mutlaka ıslan birazda içmeye çalış dedi. İçersen bir çok hastalığın iyleşir dedi. Bakalım hocamız inşallah bizi aydınlatır .

Nisan yağmuru suyunun faideleri ile alakalı çok geniş malumlatlar bulunmakta. bunların bazılarını sizlerle paylaşalım.

Peygamberimiz (s.a.v)’den rivayet olundu ki:

Cebrail a.s Bana öyle bir ilaç öğretti ki, (o ilaç sayesinde, insanların) doktorların ilaçlarına hiç ihtiyacı kalmaz’’

Eshab-ı Kiram : (o ilaçtan) Bize de haber ver, Ya Rasulullah dediler,Rasulullah (s.a.v):

‘’Nisan yağmurunu alınız (toplayınız).
O’na; 70 defa Fatiha-i şerife,70 defa İhlâs-ı şerif,70 defa Felak suresini,70 defa Nâs suresini,70 defa Tesbih duasını ((Sübhanallahi vel-hamdü
Lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vâllahü ekber ve lâ havle velâ
kuvvete illâ billâhil-aliyyıl-azîm ) okuyunuz.Sonra, 7 gün devamlı olarak sabah akşam birer bardak içiniz.Beni hak Peygamber olarak gönderen Cenâb-u Hakk’a yemin ederim ki, Cebrâil Bana dedi ki ; Bu sudan içen kimsenin, cesedinden, damarından, sinirinden, etlerinden, o kimseye ağrı, acı veren rahatsızlığını Cenâb-u Hakk giderir ve o kimseye sıhhat ve afiyet verir.’’

Yine başka bir Hadis-i şerifte söyle buyrulmuş :

Beni hak Peygamber olarak gönderen Cenâb-u Hakk’a yemin ederim ki,çocuğu olmayan bir erkek, bu sudan hanımına içirirse, Allahü Teala’nın izni ile hanımı hamile kalır. Hanımının başı ağrıyan bir erkek bu sudan, hanımına içirirse, bu su, ona (sıhhati için) yeterlidir. İçen kimsenin balgamını keser. Rüzgar ona zarar vermez, çirkin haller kendisine isabet etmez. Bel ağrısından, karın ağrısından, şikayeti kalmaz. Alaca hastalığından korkmaz. Göğüs ağrısı çekmez. Kalbine gelen vesvese (evhâm) ,gönlünden çıkar gider. Kendini çok beğenmek, hased, kibir, düşmanlık, gıybet ve koğuculuk (gibi manevi hastalıklar dahil), dünyada yaşayan her fani (geçici) olanlar için Allahü Teala’nın izni ile fayda vericidir..’’

Nisan yamuru okuma usulü

Eski aya göre (Yani miladi nisan ayının 13 ünde) nisan ayında yağan yagmur hiçbir tarafa değmeden toplanır
70 Salavatı şerife
70 Fatihayı şerife
70 Ayet-el kürsi
70 Legad câ-eküm
1 Yasini şerif
70 Gül yâ eyyühel kafirun
70 İhlası şerif
70 Gul euzu bi rabbil felak
70 Gul euzu birabbin-nas
70 Tesbih duası (sunhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü)
70 Salavatı şerife
okunup her yetmişten sonra ve yasini şerif okunurken her mübinden sonra suya “hu” diye üflenecek yedi sabah aç karnına içilecek. her derde şifa itikada, deliliğe, hastalığa şifadır bi iznillah

İlk defa böyle bir şey hakkında bilgi sahibi oluyorum. Keşke daha önce okusaymışım. Kaçırdık nisan yağmurunu

Geri