Nİye Alo Derİz?

tuqqce

Daimi Üye
Üye
Nİye Alo Derİz?
Her gün belki de yüzlerce defa telefon konuşmalarımızda bu sözcüğü kullanıyoruz:ALO;

Alaskadan tut,

Japonyaya kadar dünyanın her yerinde kullanılan bir sözcük;ALO;

Bunun anlamını biliyor musun?
Ne demektir ALO?
Telefonda hemen hemen her gün kim bilir kaç kez kullandığımız Alo; sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır.

Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo;dur.

Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden, A.Graham Bell;in sevgilisiydi.
Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo;dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz ;Allessandra Lolita Oswaldor; diyordu.
Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu Ale Lolos; diye karşıladı.

Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad Alo idi.
Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell;i telefonuyla baş başa bırakıp onu terk etti.
Yaşlı Bell, sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell;i artık başka kişiler de arıyordu.

Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu Alo; diyerek açıyor ve artık herkes Alo; diyordu.
O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell;in anısına saygı olarak Alo; demeye başladı.
Bugün tümümüzün kullandığı Alo sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır....
 
Ce: Nİye Alo Derİz?

gercekmi ya,valla bilmyiordumm,ilginc
bizimkiler bize böle jest yapmazlar adama bak ya,suan hepimizin dilinde olan sevgilisin ismiymis
bravo valla,,
seninde emegine saglik canim,tsklerrrrrrrrrrr
 
Cevap: neden alo deriz

süper yaaa:) demek ''alo'' graham 'ın sevgilisiymişş... emeğine sağlık canım..
 
Cevap: Alo ne demek?

tamam da Alexander graham bell bir ingiliz ve benim bildigim kadariyla ingilizler bizim gibi alo demiyorlar hello derler yanlisim varsa duzeltin lutfen ama bilgiler icin tesekkurler
 
Cevap: Alo ne demek?

tamam da Alexander graham bell bir ingiliz ve benim bildigim kadariyla ingilizler bizim gibi alo demiyorlar hello derler yanlisim varsa duzeltin lutfen ama bilgiler icin tesekkurler

Hayır yanlış söylemiyorsunuz.

Ben bilinen yanlışları düzelteyim burada:

Birincisi G. Bell'in sevgilisinin adı
Allessandra Lolita Oswaldo değil aksine Mabel Hubbard'dır. Telefonun icat edildiği 1876 yıllarında Bell'e finansal desteklerinin yanında Bell telefon şirketinin de kurulmasına yardımcı olan kişilerin başında gelir. Mabel Hubbard Bell'in annesi gibi sağır idi.

İkincisi telefonu ALO sözüyle başlayan nadir ülkelerden biriyiz. ALO sözcüğü dilimize Fransızcadan gelmiştir (ALLO). İngilizceden gelme HELLO kelimesinin kısaltılmışıdır. Yani İngilizler telefonu açarken ALO değil Hello kullanırlar, benzer şekilde Ruslar Halo veya Çinlile Wai (eğer yanlış hatırlamıyorsam) şeklinde ifadeler kullanırlar. Bu kelimeninde kökeninin telefonun icat edildiği yıllara dayandığı doğrudur. Ama bunun ALO sözünün başka birisinin isminin kısaltılma olarak söylenmesiyle herhangi bir ilgisi yoktur.


Not: Nisan Yağmuru'na + rep :)
 
Geri
Üst