1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  No poo akımı nedir?

  Konu, 'Saç Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Son zamanlarda oldukça gündemde olan no poo diye bir akım var. No shampoonun kısaltması demek olan bu deyim, saçların temizliğinde şampuan kullanmamak anlamına geliyor. Bilindiği üzere şampuan bir nevi detarjan ve içeriğinde zararlı kimyasallar bulundurmakta. Şampuan kafa derisinin ürettiği saçı besleyen doğal yağları silip atıyor ve deri üretilen yağ yerinde olmayınca yeniden yağ üretiyor. Şampuanla sürekli yıkamada deri dengeyi tutturabilmek için sürekli yağ üretmek zorunda kalıyor.


  < Konu Resmi..>

  Ve bu kısır döngü bu şekilde devam edip gidiyor. Böylelikle saçın yağlanmasının en büyük sebebi aslında şampuanlar olmuş oluyor. Üstelik şampuanın içindeki onlarca çeşit kimyasal saç derisinde, saçlarda ve saçtan aşağıya köpükle dökülürken temas ettiği tüm deri yüzeyinde tortu şeklinde birikmektedir. Sayısı giderek artan sayıda kişiler şampuan kulanmaktan kaçınmaktadır. Şampuan yerine karbonat ve sirke kullanımı giderek yaygınlaşan bir yöntem.  Karbonatla saçların temizliğini sağlamak sabır isteyen bir iş. Sabır gösterilmesi durumunda zamanla yöntemin oturduğu, deneyenler tarafından tesbit edilmiş. Üstelik de saçların eskisiden daha sağlam, parlak olduğu da ifade ediliyor.Uzun saçlara sahip olanlar özellikle yılmadan denemeye devam edebilmeli ki saç derisi ve saçlar üzerindeki kimyasal birikimini atabilsin.


  Saçlarda ve deride kimyasal birikimi ne kadar fazla ise başarıya ulaşma süresi de o kadar uzuyor. Evet daha önce de bahsettiğimiz gibi malzemeler oldukça basit. Karbonat, elma sirkesi ve su.
  Herkesin yağ dengesine göre kullandığı karbonat miktarı değişiklik gösterebilir. Deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde oturacaktır. Fakat genel bir tarif verilecek olursa, 6 tatlı kaşığı karbonat Karbonatlu su saça dökülür, hafifçe masaj yapılır ve biraz bekleyip durulanır.


  Şampuandaki gibi köpürme olmadığı için temizlediği algısı oluşmaktadır ilk deneyenlerde, köpürme temizliğin göstergesi değildir. Hemen ardından yarım çay bardağı elma sirkesi ile yarım litre su karışımı saça masaj yaparak yedirilir. Sirke kullanmanın amacı karbonat bazik yapıda olduğu için saç derisinin dengesinin kurulması amacıyla asidik yapıdaki sirke kullanılır. Sirkenin koku yapacağından endişe etmeyin, saçlar kurudukta sonra hiç koku kalmamaktadır..Saçlar çok yağlı yapıdaysa karbonatı artırıp sirkeyi azaltabilirsiniz.


  Saçlarda ve deride biriken kimyasal fazla ise ilk başlarda saç sert ve taranması biraz zor olabilir, fakat birkaç hafta içinde kendiliğinden oturacaktır. Saçlarınızın yumuşak ve hoş kokulu olduğunu farkedeceksiniz. Üstelik doğal ürün kullanmış olacak, şampuana verdiğiniz paradan tasarruf edeceksiniz. Ayrıca şampuanların çevreye verdiği zararı engellemiş olacaksınız.
   
No poo akımı nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nota

  Nota

  Müzik notası haber, sevinç, uyum, huzur olarak yorumlanır.
 2. onur Akın-yağmur yüreklim---nota

  onur Akın-yağmur yüreklim---nota

  onur akın notaları onur akın nota yağmur yüreklim notaları yağmur yüreklim nota şarkı
 3. Neden Ağlarız

  Neden Ağlarız

  İlk kez doğduğumuzda ağlarız. Ağlarız çünkü karnımızın doyması ve rahatımızın sağlanması için tek yapabildiğimiz budur. Gözyaşı gerçeği Doğumlarda, ölümlerde, iyi veya kötü haberlerde, bazen bir film izlerken, gözyaşlarımız süzülür... Women’s Health dergisi, işte bu gözyaşlarıyla ilgili bilinen ve bilinmeyen bazı gerçekleri derledi. Vassar College Psikoloji Profesörü Randy Cornelius,...
 4. Hamileyim akıntım neden oluyor?

  Hamileyim akıntım neden oluyor?

  Gebelik dönemlerinde hemen her anne adayının çoğunda vajinal akıntılar meydana gelmektedir. Çoğunlukla gebeliğe bağlı sebeplerden dolayı ortaya çıkan fizyolojik akıntıdır. Genel olarak bir tedavi gerektirmemektedir. Ayrıca gebelik dönemlerinde rastlanılan bazı vajinal enfeksiyonlar da akıntılara sebep olabilmektedir. Meydana gelen bu enfeksiyoların sebebi ise mantarlar, parazitler ve...
 5. Klima neden su akıtır ?

  Klima neden su akıtır ?

  iyi günler klimamız sabahtan su damlatıyor bunun nedeni nedir ?

Sayfayı Paylaş