1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Nobel ekonomi ödülü ABD'li iktisatçılara

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  2007 Nobel Ekonomi Ödülü ABD’li ekonomistler Leonid Hurwicz, Eric Maskin ve Roger Myerson’a verildi.
  İsveç Bilimler Akademisi ödülün gerekçesi olarak, üç ekonomistin "ekonomistlerin piyasaların iyi işlediği durumları iyi işlemediği durumlardan ayırt etmelerini sağlayan (mekanizma tasarım kuramının) temellerini kurmalarını" gösterdi.

  Açıklamada, "mekanizma tasarım kuramının artık ekonominin pek çok alanında ve siyasal bilimlerde merkezi bir rol oynadığı" ifade edildi.

  Hurwicz, Maskin ve Myerson’ın geliştirdikleri mekanizma tasarım kuramı, pratik kullanımını sosyal güvenlik ve karlılık gibi hedeflere ulaşmak için optimal mekanizmaların oluşturulmasında buluyor.

  Nobel Ekonomi Ödülünü bu yıl paylaşan bilim adamlarından en yaşlısı olan 1917 Rusya doğumlu Leonid Hurwicz Minnesota Üniversitesi, 1950 doğumlu Eric S. Maskin Princeton Üniversitesi, 1951 doğumlu Roger B. Myerson da Şikago Üniversitesi kadrosunda bulunuyor.

  Milliyet


   
Nobel ekonomi ödülü ABD'li iktisatçılara konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nobel Kimya Ödülü sahibini buldu

  Nobel Kimya Ödülü sahibini buldu

  Nobel Kimya Ödülü sahibini buldu 2007 Nobel Kimya Ödülünü Almanya’dan Gerhard Ertl kazandı kaynak
 2. 2008 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu

  2008 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu

  2008 Nobel Tıp Ödülü, HIV virüsünü keşfeden iki Fransız ile rahim ağzı kanseri virüsünün kâşifi Alman bilim adamlarının.. Zur Hausen (HPV)... Alman bilim adamı, 80'li yılların başında rahim ağzı kanserinin nedeni HPV virüsünü keşfetmişti. Ödül parasıyla ne yapacağına karar vermediğini söyledi. 2008 Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan bilim adamları dün açıklandı. Alman Harald zur Hausen,...
 3. 2008 Nobel Kimya Ödülü 3 bilim adamına verildi

  2008 Nobel Kimya Ödülü 3 bilim adamına verildi

  Nobel kimya ödülü, Amerikalı bilim adamları Tsien ve Chalfie ile Japon bilim adamı Shimomur layık görüldü. 2008 Nobel kimya ödülü, Amerikalı bilim adamları Roger Tsien ve Martin Chalfie ile Japon bilim adamı Osamu Shimomura'ya verildi. Araştırmacılar, proteinle ilgili çalışmaları için bu ödüle layık görüldüler.
 4. 2008 Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu

  2008 Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu

  Ödüller, İsveç Kralı 16'ncı Carl Gustaf tarafından verildi. 2008 Nobel edebiyat, fizik, tıp, kimya ve ekonomi ödülleri, İsveç'in başkenti Stockholm'da düzenlenen törende sahiplerine teslim edildi. Stockholm'daki törende ödüller, İsveç Kralı 16'ncı Carl Gustaf tarafından sahiplerine verildi. Atomdan da küçük parçalarla ilgili yaptığı buluşlar nedeniyle 2 Japon fizikçiyle birlikte 2008 Nobel...
 5. 2012 Nobel Barış Ödülü Kime Verildi ?

  2012 Nobel Barış Ödülü Kime Verildi ?

  Bu konu 2012 nobel barış ödülü hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Nobel barış ödülü Alfred Nobel'in vasiyeti uyarınca, her yıl ulusların ve halkların kardeşliği, silah ve orduların azaltılması ve barış kongreleri düzenlemek için en çok çaba sarfeden kişi, kişiler veya kuruluşlara verilen uluslararası bir ödüldür. Norveç Nobel Komitesi tarafından verilen bu değerli ödül bu yıl...

Sayfayı Paylaş